Sobota, 27. novembra, 2021Meniny má Milan

Jágr ide do Bostonu. K Chárovi na presilovky

Jaromír Jágr. (Autor: SITA/AP)
Vojtech Jurkovič|3. apr 2013 o 17:48

Boston ho získal až v pláne B, no nemieni mu zveriť žiadnu béčkovú rolu. Na tú ani Jaromír Jágr nie je stavaný.

BRATISLAVA. Nedávno oslávil pätnáste výročie triumfu českého tímu na olympiáde v Nagane 1998.

„Tam som veľa nehral, radšej som len bránil, ako som nezvykol nikdy predtým. A, našťastie, ani potom,“ spomínal na partiu okolo nebohého trénera Ivana Hlinku Jaromír Jágr. Dnes má 41 rokov a stále si drží postavenie strategického hráča na úrovni NHL. Dôkazom toho je jeho čerstvá výmena z Dallasu do Bostonu.

Bostonský manažér Peter Chiarelli otvorene priznal, že angažovanie Jágra bolo pre jeho klub až druhým riešením. Bruins chceli získať pred uzávierkou prestupov útočníka Jaromeho Iginlu z Calgary.

Noviny Boston Globe dodávajú, že cena za Jágra nebola taká vysoká, ako by bola v prípade Iginlu.

Jágr odohral počas kariéry v NHL 1380 zápasov v základnej NHL a dosiahol 1 679 bodov. Bruins zaňho prevezmú príslušnú časť ročnej zmluvy 4,55 milióna dolárov.

Mentorovanie mu sedí

Boston si od Jágra sľubuje, že bude podobne, ako to robil naposledy v Dallase, pôsobiť ako mentor na mladších hráčov.

„Nemusí byť šéfom, ale kľúčovým kúskom mozaiky. Najdôležitejšie je, že chce stále vyhrávať. Je silný, dobre si kryje puk, je konzistentný s naším štýlom hry,“ povedal na tlačovej konferencii manažér Chiarelli, ktorý nevylúčil, že v lete by mohol Jágrovi kontrakt predĺžiť.

Kouč Claude Julien plánuje Jágra využiť hlavne v presilovkách. „Niet pochýb, že nám v nich pomôže, doteraz v nich nehráme uspokojivo.“

Jágr sa v Bostone okrem slovenského kapitána Zdena Cháru stretne aj s krajanom Davidom Krejčím.

„Jágr bol dlho najlepším v NHL a stále patrí medzi najlepších,“ reagoval na jeho príchod David Krejčí. „Je úžasné vidieť ho stále vo forme v takom veku,“ dodal Krejčí, ktorý s Jágrom hral aj na poslednej olympiáde vo Vancouvri. „V detstve som mal jeho plagát nad posteľou,“ priznal Krejčí.

Slovák Zdeno Chára pre ESPN prejavil novému spoluhráčovi uznanie. „Už nebudem hovoriť, čo je kľúčové v hre proti Jágrovi, keďže je už v mojom tíme. Stále je dominantným hráčom. “

Jágrov talent bol vždy podkutý tvrdou prácou. Keď mal sedemnásť, v lete si denne dával tisíc drepov na humne otcovho hospodárstva.

„Zapisujem si všetko do notesa. Chcem byť raz najlepší hokejista na svete,“ vravel vtedy odhodlane v Hnidousoch pri Kladne.

Nikdy neprestal drieť

Keď už ním dávno bol, počas angažmán v Rusku bez problémov prijal tamojšie tvrdé metódy, ako je korčuľovanie s vlečúcou pneumatikou uviazanou na páse, závažiami na korčuliach či osemkilogramovou vestou na drese.

Jágr si nenechá ujsť žiadnu príležitosť na vtipný bonmot.

Kedysi miloval hracie automaty a kasíno, dnes ich vymenil za burzu s cennými papiermi. Pri obľúbených kuracích krídlach či sviečkovej počúva tvrdú hudbu, číta sci–fi a verí na existenciu mimozemských civilizácií.

Na korčuliach niekedy svojimi kúskami s pukom pripomína bytosť z inej planéty.

Súvisiace články