Pondelok, 14. júna, 2021Meniny má Vasil

Husárová by chcela osláviť nedeľňajšie narodeniny na kurte

Sportnet|1. jún 2006 o 00:00

Naša fedcupová reprezentantka Janette Husárová je profesionálnou tenistkou od sezóny 1991, keď malo indické dievča Sania Mirzová z Bombaja päť rokov. Včera stáli vedľa seba vo štvorhre na grandslamovom turnaji ...

Janette Husárová (vľavo) a Sania Mirzová po včerajšom víťaznom zápase v 1. kole štvorhry na Roland Garros.

FOTO SME - ONREJ GAJDOŠ

Naša fedcupová reprezentantka Janette Husárová je profesionálnou tenistkou od sezóny 1991, keď malo indické dievča Sania Mirzová z Bombaja päť rokov. Včera stáli vedľa seba vo štvorhre na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži a v zápase 1. kola zdolali kolumbijsko-španielsku dvojicu Castanová - Martinezová-Granadosová 6:1, 6:3.

Mirzová píše históriu v indickom tenise

"S Janettou sme sa dohodli na spoločnom vystúpení minulý týždeň na turnaji v Istanbule," vravela po zápase na dvorci číslo deväť najlepšia tenistka z Indie. "Viem o nej, že je skvelá deblistka a po zranení sa dostáva do bývalej formy. Aj dnes sme sa na dvorci dobre dopĺňali. Bavili sme sa tenisom." Mirzová urobila prelom vo svoje kariére vlani: na Australian Open sa dostala v dvojhre do 3. kola, na Roland Garros vypadla hneď v prvom kole, vo Wimbledone postúpila o kolo ďalej, ale na US Open sa senzačne dostala do osemfinále medzi šestnástku najlepších.

Sania láme ľady v ženskom tenise vo svojej krajine. Ako prvá vyhrala minulý rok aj turnaj WTA Tour, dokonca na domácej pôde v Hajdarabade. Vo svetovom rebríčku sa posunula zo 166. na 31. miesto.

"Slovensko?" nesmelo sa spýtala usmievavá indická tenistka, či vie, odkiaľ pochádza jej spoluhráčka vo štvorhre. "Nie, nikdy som tam nebola. A o vašej krajine prakticky nič neviem. Ale ak tam pripravia dobrý tenisový turnaj žien, rada prídem." Mirzová je moslimka a vraví, že islam a ženský šport sa nemusia vylučovať. Oblieka sa moderne, cestuje po celom svete.

Husárová si už nekladie rebríčkové ciele

"Som rada, že Sania súhlasila so štartom v parížskom debli. Pre môj slabší rebríček vo štvorhre som si musela hľadať partnerku s vyšším renkingom v singli, aby som sa vôbec dostala do hlavnej súťaže. Pomohli mi aj víťazstvá na posledných turnajoch v Ríme a v Istanbule, kde som hrala s Izraelčankou Peerovou," priblížila hľadanie novej spoluhráčky Husárová.

Majsterka sveta z roku 2002 hrala vlani aj predvlani vo štvorhre na Roland Garros s Conchitou Martinezovou, ale Španielka vlani ohlásila koniec kariéry. Janette je špecialistka na štvorhru, v turnajoch WTA Tour vybojovala dovedna 19 titulov s dvanástimi rôznymi spoluhráčkami. Posledné prvenstvo získala vlani v Tokiu s Ruskou Lichovcevovou.

Včera po prvý raz spolu trénovali

"S Mirzovou sme si prvýkrát zatrénovali v Paríži až včera predpoludním. Ja som si zobrala miesto na forhende, na ktoré som najviac zvyknutá. Vedela som o nej, že je dobrá singlistka, ale o našej súhre vo štvorhre som nemala ani potuchy. Celkom nám to šlo," spokojne poznamenala po zápase Bratislavčanka. V programe dňa hrali na kurte prvý zápas, a hoci v polovici druhého setu začalo popŕchať, v dvoch setoch stihli víťazstvo do poludňajšieho dažďa. Potom už bežala do svojho parížskeho apartmánu v Boulonskom lesíku, len päť minút peši od tenisového areálu.

"Sania je na kurte dobré, veselé dievča. Bližšie ju však nepoznám. Na Wimbledon si však musím hľadať inú partnerku, lebo ona už má spoluhráčku na tretí grandslamový turnaj roka dlhšie dohodnutú," povedala Husárová. Janette absolvovala vlani v Barcelone šiestu operáciu meniska (tri razy jej rezali ľavé a rovnaký počet pravé koleno) a len pozvoľna sa vracala na kurty. Vypadla zo singlového rebríčka, kde bola najvyššie v januári 2003 na 31. mieste.

Vo štvorhre teraz uzatvára prvú stovku. "Na tento rok si nekladiem žiadne rebríčkové ciele. Hlavne, aby som bola zdravá a mohla odohrať ešte pár dobrých turnajov," doplnila skúsená reprezentantka. V apríli pomohla tímu Slovenska v euro-africkej zóne k postupu do baráže o účasť v II. svetovej skupine.

Janette Husárová si už zvykla oslavovať narodeniny 4. júna v Paríži. Ak by aj teraz v nedeľu slávila 32. narodeniny na kurte, znamenalo by to, že s partnerkou Mirzovou by sa v 2. kole dostali cez tretí nasadený nemecko-americký pár Groenefeldová, Shaughnessyová.

Víťazné turnaje Janette Husárovej na okruhu WTA vo štvorhre:

2005: Tokio (19, s Ruskou Lichovcevovou)

2004: Linz (18, s Lichovcevovou), Estoril (17, so Švajčiarkou Gagliardiovou), Dubaj (16, so Španielkou Martinezovou)

2002: MS WTA Tour v Los Angeles (15, s Ruskou Dementievovou), Luxemburg (14, s Belgičankou Clijstersovou), Moskva (13, s Dementievovou), San Diego (12, s Dementievovou), Berlín (11, s Dementievovou), Doha (10, so Španielkou Sanchezovou-Vicariovou)

2001: Palermo (9, s Taliankou Garbinovou), Budapešť (8, s Garbinovou), Bogota (7, s Garbinovou), Gold Coast (6, s Taliankou Casoniovou)

2000: Varšava (5, s Garbinovou)

1998: Bogota (4, s Argentínčankou Suarezovou)

1997: Auckland (3, s Belgičankou van Roostovou)

1996: Palermo (2, s Rakúšankou Schettovou), Maria Lankowitz (1, s Ukrajinkou Medvedevovou)

Súvisiace články