Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Hrbatý si berie do Paríža Vojnu a mier

Sportnet|25. máj 2006 o 00:00

Slovenský tenista DOMINIK HRBATÝ (28) je rekordérom medzi aktívnymi svetovými hráčmi - chystá sa už na svoj 38. grandslamový turnaj v rade za sebou. Od Australian Open 1997 nechýbal ani na jednom a ak po parížskom Roland Garros (28. 5. - 11. 6.) absolvuje

Po včerajšom tréningu na kurtoch Slovana si Dominik Hrbatý polhodinu chladil pravý lakeť v ľade. Už ho nebolí, no sem-tam ešte pichne. Dnes letí náš tenista s trénerom Tiborom Tóthom z Bratislavy do Paríža.

FOTO - AUTOR

Slovenský tenista DOMINIK HRBATÝ (28) je rekordérom medzi aktívnymi svetovými hráčmi - chystá sa už na svoj 38. grandslamový turnaj v rade za sebou. Od Australian Open 1997 nechýbal ani na jednom a ak po parížskom Roland Garros (28. 5. - 11. 6.) absolvuje aj Wimbledon a US Open, tento rok dosiahne už štyridsiatku turnajov veľkej štvorky. Dominik je železným mužom medzi tenistami.

Na predchádzajúcich piatich antukových turnajoch ste sa ani raz nedostali do tretieho kola. V akej forme odchádzate do Paríža na svoj jubilejný desiaty Roland Garros?

"Nie je super, ale ani zlá. Taká normálna. Vyhovuje mi, že na grandslamových turnajoch sa hrá na tri víťazné sety, počas dlhých zápasov je vždy veľa šancí."

V roku 1999 ste postupom do semifinále dosiahli v Paríži svoj najlepší grandslamový výsledok. Čím to je, že v posledných rokoch už nie ste taký úspešný na povrchu, na ktorom ste vyrastali?

"Teraz je veľa turnajov na betónových povrchoch, aj môj štýl hry sa trochu zmenil. Na antuke hrám menej, nie som taký vyhraný. Antuka je o pohybe, zošmykoch. Podobne aj na trávu si treba zvykať."

Kedysi bol Roland Garros z turnajov veľkej štvorky u vás najobľúbenejší. Ako je to dnes?

"Jednotkou je u mňa Australian Open, lebo v Melbourne sa mi postupom času začalo dariť. Paríž a New York sú za ním asi na rovnakej úrovni. Na chvoste zostáva Wimbledon."

Po prvý raz sa program v Paríži začína už v nedeľu. Čo je za týmto krokom organizátorov?

"Biznis. Príde viac ľudí, vzrastú príjmy."

Organizátori zmenili aj loptičky, doterajšie pennky nahradili dunlopkami. Ako sa to môže prejaviť na hre favoritov i na vašej?

"S novými loptičkami je pre mňa veľkým favoritom Roger Federer, sedia mu. V Hamburgu v minulých rokoch víťazil preto, lebo loptičky boli ťažké a kurty pomalšie. Vo výmenách sa mohol do úderov lepšie oprieť. Aj mne dunlopky celkom vyhovujú, preto s nimi hráme daviscupové zápasy."

Vlani ste prehrali už v prvom kole so Srbom Tipsarevičom. Máte želanie na žrebovanie?

"Budem medzi nasadenými, a tak by som chcel, aby mi vyžrebovali súpera, cez ktorého by som sa dostal do druhého kola... (smiech). Ale vážne: pamätám si, že v päťsetovej bitke s Tipsarevičom som nevyužil tri mečbaly. Bol to dobrý zápas, pre mňa v mnohom poučný."

S kým nastúpite vo štvorhre?

"Dohodol som sa so spoluhráčom z daviscupovej reprezentácie Mišom Mertiňákom."

Ako zvyknete v Paríži tráviť voľný čas?

"Začítam sa do knihy, idem s trénerom na suši. Inak zväčša poznám len kurty a hotel. Na Eiffelovku som vybehol ešte ako junior, spoznal som aj iné pamätihodnoti. Do kina sa príliš nedá chodiť, lebo francúzštine nerozumiem. Na čítanie som si tentoraz zobral Tolstojov veľkoromán Vojna a mier zo života ruskej spoločnosti v devätnástom storočí. Jednoducho - dostal som na tú knihu chuť."

S akým výsledkom by ste boli spokojný na Roland Garros?

"Ak by som sa po dlhšom čase dostal do tretieho kola."

Hrbatého výsledky na turnaji Roland Garros

1997 1. kolo
1998 3. kolo
1999 semifinále
2000 2. kolo
2001 2. kolo
2002 1. kolo
2003 2. kolo
2004 2. kolo
2005 1. kolo

Dominik je v aktuálnom svetovom rebríčku na 24. mieste, najvyššie v kariére bol na 12. mieste v októbri 2004.

Súvisiace články