Streda, 22. septembra, 2021Meniny má Móric

Hokej: Šéf kanadského zväzu za európske čistky v CHL, Slovákov by sa to dotklo

TASR|12. jan 2001 o 18:08

Calgary 12. januára (TASR)- Prezident Kanadského hokejového zväzu (CIHF) Ben Nicholson sa vehementne zasadzuje o elimináciu mladých európskych hokejistov z juniorských ligových súťaží v krajine. Nicholson formuloval požiadavku zrušiť pravidlo umožňujúce k

lubom v juniorských ligách Western Hockey League (WHL), Ontario Hockey League (OHL) a Quebec Major Junior Hockey League (QMJHL), združených do centrálnej Kanadskej hokejovej ligy (CHL), angažovať do svojich služieb maximálne po dvoch hráčov z cudziny do každého klubu.

Ak by sa Nicholsonova idea zrealizovala, takéto opatrenie by sa významne dotklo i slovenských hokejistov, ktorí v spomínaných juniorských súťažiach pôsobia vo vysokom počte. V nedávnej minulosti si v CHL ostrohy pre NHL nabrúsili hráči, ktorí sú už v profilige väčšími, či menšími hviezdami. Svoje umenie momentálne v NHL najmä dokazujú bývalí zámorskí juniori Marián Cisár a Marián Hossa, ktorý dokonca pred tromi rokmi priviedol Portland k prestížnej trofeji Memorial Cup šampióna celej CHL.

"Rád by som v našom systéme junioriek videl iba Kanaďanov. S názorom, ktorý tvrdí, že európski mladíci pomáhajú v zlepšení i kanadským hráčom, absolútne nesúhlasím. Naopak, myslím si, že vysoký počet prichádzajúcich Európanov bráni v rozvoji kanadským nádejám a deje sa na ich úkor," nechal sa Nicholson počuť v kanadskom denníku Calgary Sun.

Svoj názor bude Nicholson prezentovať na najbližšom výročnom stretnutí komisárov juniorských líg s predsedom CIHF. Projekt "vyčistenia" kanadských juniorských hokejových súťaží od cudzincov, v prevažnej miere Európanov, dokumentuje Nicholson zaujímavým príkladom: "Veď sa len pozrite na Calgary. Čech Pavel Brendl má výrazný podiel na úspechu ich juniorského tímu a na ľade trávi nenormálne veľa času. Ak by toľko času na ľade dostal kanadský hráč, určite by to významne napomohlo jeho hokejovému rastu."