Čo je draft a prečo sa o ňom toľko hovorí? Základné fakty o udalosti leta v NHL (otázky a odpovede)

Draft NHL v Buffale.
Draft NHL v Buffale. (Autor: twitter.com)
Samuel Grega|24. jún 2022 o 11:30

Draftový výber má veľký vplyv na budúcnosť klubov, ale aj hráčov.

MONTREAL. Draft je udalosť, na ktorú upiera pozornosť mnoho mladých hokejistov. Veria, že to bude pre nich vstupná brána do NHL. Dúfajú, že po nich siahne niektorý z klubov profiligy.

Prestížnej udalosti predchádza množstvo práce skautov, ktorí hráčov sledujú, analyzujú a zisťujú o nich čo najviac informácií. Stovky talentov sú pod dennodenným drobnohľadom. Každý tím si chce vybrať správne.

Stiahnite si unikátnu e-knihu Draft 2022

V tomto texte nájdete aj unikátnu e-knihu Draft 2022 a v nej vyše 90 analytických profilov talentov pred draftom, výnimočné príbehy Šimona Nemca a Filipa Mešára, profil Juraja Slafkovského, 14 rozhovorov, preddraftové rebríčky. E-knihu majú k dispozícii všetci predplatitelia Sportnetu.

Draftový výber má veľký vplyv na budúcnosť klubov, ale aj samotných hráčov.

Rok 2022 je špeciálny aj pre mnohých Slovákov. Juraj Slafkovský, Šimon Nemec, Filip Mešár, Adam Sýkora, Servác Petrovský a ďalší talentovaní slovenskí mladíci by mohli byť vo výbere klubov a posunúť sa tak bližšie k najlepšej hokejovej lige na svete.

Aj vďaka tomu táto udalosť púta na Slovensku azda najväčšiu pozornosť v histórii. Reportéri Oh my Hockey ponúkajú odpovede na základné otázky o vstupnom drafte NHL.

V článku sa dozviete...

  • Čo je draft?
  • Ako sa určuje poradie klubov na drafte?
  • Akých hráčov si môžu kluby vybrať?
  • Čo znamená, že si klub vyberie hráča?
  • Prečo majú niektoré tímy viac a iné menej volieb?
  • Zaručuje vysoká pozícia na drafte úspech?
  • Môže sa hráč dostať do NHL aj keď neprešiel draftom?
  • Ktoré pozície sa vyberajú vysoko?

Čo je to draft NHL?

Draft NHL je každoročná udalosť, počas ktorej si všetky kluby Národnej hokejovej ligy vyberajú nových hráčov do svojej organizácie.

NHL a aj ďalšie športy v Severnej Amerike fungujú inak, ako tie v Európe. Profesionálne kluby v najvyšších ligách nemajú svoje akadémie alebo juniorské, dorastenecké či žiacke tímy. Draft slúži práve na to, aby získali mladých hráčov.

Draft trvá sedem kôl. V každom kole je (za normálnych okolností) toľko výberov, koľko je tímov v lige. V NHL je to teda 32. Keď je tím na rade, zvolí si jedného z dostupných hráčov.

Tento rok sa po dvoch online draftoch uskutoční draft naživo. Udeje sa tak 7. a 8. júla v Bell Centre v kanadskom Montreale.

Ako sa určuje poradie klubov na drafte?

Poradie klubov na drafte určuje draftová lotéria. Tá má možnosť zamiešať s poradím šestnástich tímov, ktoré počas sezóny nepostúpili do play off.

Lotéria určí len poradie prvého kola. Nepostupové tímy sú zoradené podľa poradia v základnej časti. Čím horšie tím dopadol, tým väčšiu šancu na skorú voľbu má.

Tento proces sa počas minulých rokov menil. Tento rok NHL vyžrebovala dve organizácie, ktoré sa mohli posunúť vyššie. Maximálny možný posun bol o desať pozícii nahor.

Vďaka lotérii získal v roku 2022 prvú voľbu Montreal a New Jersey druhú.

Zástupcovia klubov NHL na drafte.
Zástupcovia klubov NHL na drafte. (Autor: Twitter / NHL)

V minulosti bola prvá voľba pridelená automaticky poslednému tímu. Systém lotérie funguje najmä preto, aby v závere sezóne kluby zámerne neprehrávali v snahe zaistiť si prvú voľbu.

Poradie zvyšných šestnástich tímov určí úspech v play off v kombinácii so základnou časťou.

V druhom až siedmom kole už výsledky lotérie neplatia a poradie je určené podľa umiestnenia. Najhoršie tímy vyberajú najskôr.

Akých hráčov si kluby môžu vybrať?

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa
Nachádzate sa tu: