Alexandra Bezeková (vpravo).
Alexandra Bezeková (vpravo). (Autor: TASR/AP)
Sportnet|2. mar 2018 o 21:43

Češke Eliške Klučinovej medaila v päťboji tesne ušla.

BIRMINGHAM. Na atletických halových majstrovstvách sveta v Birminghame v semifinále na 400 metrov skončili Alexandra Bezeková i Iveta Putalová.

Bezeková dosiahla čas 53,05 sekundy, ktorý ju zaradil v jej behu na piate miesto, rovnako ako Ivetu Putalovú s časom 53,46 sekundy.

Z troch semifinálových behov viedla síce jednoduchá cesta do finále, no zároveň aj veľmi zložitá. Iba prvé dve do neho postúpili, a bol to nekompromisný boj.

Putalová nezopakovala šieste miesto

Bezeková nastúpila hneď v prvom semifinále a musela čeliť aj takým štvrtkárkam, ktorých v sezóne zdobili časy pod 52 sekúnd - Američanke Wimbleyovej, Švajčiarke Sprungerovej a Britke Doyleovej.

V treťom semifinále Putalovej najväčšie súperky boli podľa tabuľkových postavení najmä Američanka Okolová, Írka Healyová, Jamajčanka Jenkinsová i Grékyňa Belimpasakiová.

Iveta Putalová.
Iveta Putalová. (Autor: TASR/AP)

Prvý pokus mať vo finále slovenskú štvrtkárku nevyšiel. Bezeková vo svojej premiére na HMS si zakľakla do prvej dráhy, od začiatku strácala a po diskvalifikácii pôvodne druhej Sprungerovej dobehla piata časom 53,05 sekundy.

Putalová, pred dvoma rokmi na HMS v Portlande šiesta, vyrazila z tretej dráhy a dopadla podobne ako Bezeková. K mantinelu sa priradila šiesta a po diskvalifikácii druhej v poradí Grékyne Belimpasakiovej skončila napokon piata pomalším časom 53,46 sekundy.

V sumáre semifinále patrilo Bezekovej z 18 štartujúcich deviate miesto a Putalovej pätnáste.

„Som spokojná s umiestením i časom. Dosiahla som ho z najnevýhodnejšej prvej dráhy a navyše, už som mala v nohách jednu štvorstovku. Na tejto trati som nováčik, chýbajú mi skúsenosti, aby som na úplne špičkovej úrovni zvládla dve štvorstovky v rozpätí len ôsmich hodín. V závere som toho mala už dosť, posledných 100 - 120 metrov mi už došli sily,“ uviedla Bezeková pre web Slovenského atletického zväzu.

„Aj keď som v rozbehu ušetrila trochu síl, nestačilo to. Súperky boli tentoraz rýchlejšie ako ja. Žiaľ, nezvládla som zbiehanie z dráh k obrubníku. Súperky ma podbehli, mala som sa veru zaradiť lepšie,“ tvrdila Putalová pre web SAZ. „Na postup to dnes nebolo, no škoda, že som neskončila o niečo lepšie v celkovom poradí."

Kuriózna situácia v semifinále na 60 metrov

Vrcholom piatkového programu bol šprint na 60 metrov. Najrýchlejšou ženou planéty sa pod strechu stala Murielle Ahouréová z Pobrežia Slonoviny v najlepšom výkone sezóny 6,97 sekundy.

S osobným rekordom za ňou finišovala krajanka Marie-Josée Ta Louová 7,05 a bronzová skončila Švajčiarka Mujinga Kambundjiová 7,05. O druhom a treťom mieste rozhodovali vo fotofiniši tisíciny, 0,043 versus 0,048.

Kuriózna situácia nastala ešte predtým v druhom semifinále, Ahyeová i Burchellová zabehli na druhom a treťom mieste v druhom behu časy na tisícinu rovnaké a keďže postupový kľúč bol 2+2, odrazu sa na finálovú účasť hlásilo až deväť mien, priveľa na osem dráh.

Súťažná jury vyriešila situáciu logicky, a tak na základe lepšieho času postupovala len jedna Holanďanka Schippersová.