Streda, 1. decembra, 2021Meniny má Edmund

Guardiola odmietol vyšší plat, oslovila ho i pracovitosť Nemcov

(Autor: SITA/AP)
Pavol Spál|17. jan 2013 o 19:49

Bayern spomedzi záujemcov ponúkol Guardiolovi najmenší plat, no aj tak sa stane najlepšie zarábajúcim futbalovým trénerom na svete.

BRATISLAVA. Vyhlásil, že anglický futbal ho fascinuje a chce v Británii trénovať.

Šéfovia Manchester City a Chelsea, dvoch najbohatších tímov Premier League, lákali Pepa Guardiolu na senzačný plat pohybujúci sa okolo dvadsaťdva miliónov eur ročne. Márne.

Bývalý tréner Barcelony, s ktorou vyhral všetko, si vybral Bayern Mníchov. „Peniaze nehrali rozhodujúcu rolu.

Medzi ponukami figurovali kluby, ktoré sľubovali viac peňazí. A tých bolo veľa, Pep si vybral Bayern, pretože ich ponuku považoval za najlepšiu,“ prezradil pre nemecké médiá Guardiolov manažér Josep Maria Probity.

Guardiola obdivuje profesionálny spôsob, akým Bayern funguje, rozumné hospodárenie. Nezadlženosť. Mládežnícka akadémia a jej systém je podobný barcelonskej La Masii.

Strašila ho netrpezlivosť

Veľké výhrady mal naopak k akadémii Manchester City. Katalánsky kouč navyše nie je zástancom veľkých a drahých prestupov.

Chelsea odmietol preto, že ho vyľakala neustála rotácia trénerov, ktorí nedostali čas realizovať svoje plány.

Podľa obrancu Manchester United Ria Ferdinanda, doplatili Chelsea a Manchester City na fakt, že majitelia oboch klubov sú netrpezliví a kluby nemajú takú bohatú históriu, akú má práve Bayern.

„Klubová štruktúra, nemecká pracovitosť, tradícia, ambície klubu. To sú dôvody, prečo sa tak zrejme rozhodol,“ tvrdil Tito Vilanova, súčasný tréner Barcelony a Guardiolov priateľ.

Zarobí 17 miliónov

Bayern spomedzi záujemcov ponúkol Guardiolovi najmenší plat, aj tak sa stane najlepšie zarábajúcim trénerom na svete. S platom asi sedemnásť miliónov eur tromfne Josého Mourinha z Realu Madrid – 15,3 milióna.

Na plate Katalánca bude participovať firma Adidas zvláštnou sponzorskou zmluvou. Nemecké médiá sú presvedčené, že na Guardiolovom príchode najviac zarobí celý nemecký futbal.

Bayern lákal Guardiolu už v lete, vtedy však zdvorilo odmietol. S Nemcami sa dohodol tesne pred Vianocami.

Guardiola si vraj za asistenta vybral Raúla Gonzáleza, bývalú hviezdu Realu Madrid. Raúl pôsobil v bundeslige v rokoch 2010 – 2012 v drese Schalke 04 a pozná prostredie súťaže.

S Guardiolom ho napriek rivalite Barcelony a Realu spája dlhodobé priateľstvo. Podľa španielskych médií sú kandidátmi na asistenta i ďalší bývalí slávni hráči Luis Enrique či Roberto Baggio.

Guardiola podpísal s Bayernom trojročný kontrakt, tím však prevezme až v júli.

„Dovtedy zostane v New Yorku, kde sa usilovne učí nemčinu. Chce, aby po jeho príchode prebiehalo všetko hladko,“ povedal šéf Bayernu Karl-Heinz Rummenigge.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články