Francúzske futbalistky písali históriu, po polčase viedli až o päť gólov

Futbalistky Francúzska.
Futbalistky Francúzska. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|10. júl 2022 o 22:54

Skupina D mala na programe úvodné zápasy.

MANCHESTER. Futbalistky Francúzska zvíťazili v nedeľňajšom zápase skupiny D na EURO žien v Anglicku nad Taliankami 5:1. Už po polčase pritom viedli o päť gólov.

Hetrikom sa predviedla stredopoliarka Parížu St. Germain Grace Geyorová, ktorá otvorila skóre a v záverečnej päťminútovke úvodného dejstva zvyšovala na 4:0 a 5:0. V drese Francúzska navyše odohrala 50. zápas v kariére.

Stala sa pritom prvou futbalistkou v histórii turnaja, ktorá zaznamenala hetrik v prvom polčase. Zároveň sa nikdy v minulosti nestalo, aby jeden tím strelil päť gólov v úvodnom dejstve.

Grace Geyorová.
Grace Geyorová. (Autor: TASR/AP)

Hráčky Talianska sa navyše vyhli vylúčeniu, keď po hodine hry rozhodkyňa ukázala červenú kartu kapitánke Sare Gamovej. Po zásahu systému VAR a zhliadnutí videozáznamu nečakane zmenila rozhodnutie a ukázala 33-ročnej futbalistke iba žltú kartu.

Čestný gólový úspech Talianska dosiahla trinásť minút pred koncom stredopoliarka AC Miláno Martina Piemonteová.

V druhom zápase skupiny si hráčky Belgicka a Islandu pripísali po bode za remízu 1:1.

V 33. minúte Berglind Thorvaldsdóttirová nepremenila jedenástku, svoje zaváhanie však odčinila krátko po prestávke a poslala Islanďanky do vedenia.

Belgičanky vyrovnali v 65. minúte zásluhou premenenej jedenástky Justine Vanhaevermaetovej.

ME žien vo futbale - 10. júl:

Belgicko - Island 1:1 (0:0)

Góly: 65. Vanhaevermaetová (pen.) - 50. Thorvaldsdóttirová

Francúzsko - Taliansko 5:1 (5:0)

Góly: 9., 40. a 45. Geyorová, 12. Katotová, 38. Cascarinová - 77. Piemonteová

Tabuľka skupiny D

Domov»Futbal»Reprezentácie»Francúzske futbalistky písali históriu, po polčase viedli až o päť gólov