Tarkovičovi ostáva 22 dní. Čo povedal na možný koniec pri reprezentácii?

Štefan Tarkovič.
Štefan Tarkovič. (Autor: TASR)
SITA|15. nov 2021 o 09:45

Druhé miesto bolo pre nás povinnosť. Je to neúspech, odkázal šéf zväzu Ján Kováčik.

BRATISLAVA. Štefan Tarkovič má kontrakt do konca roka a minimálne do 7. decembra 2021 zostane trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie. V ten deň zasadne výkonný výbor Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a zhodnotí Tarkovičovo pôsobenie pri najsledovanejšom tíme v kolektívnych športoch.

Ak by sa mali brať do úvahy výsledky reprezentačného tímu v roku 2021, Slováci pod jeho vedením neuspeli hneď na dvoch frontoch. Na majstrovstvách Európy nepostúpili zo základnej skupiny do vyraďovacej časti a neboli úspešní ani v kvalifikácii MS 2022.

Celková bilancia kalendárneho roka 2021 z pohľadu A-tímu SR je vyrovnaná: 4 víťazstvá - 7 remíz - 4 prehry a skóre 20:20.

Víťazstvo 6:0, ale aj prehra 0:5

Z podrobnejšieho pohľadu účinkovania Slovákov v tomto kalendárnom roku je zrejmé, že z vyššie postavených krajín v rebríčku FIFA v súťažných zápasoch zdolali len Poliakov na majstrovstvách Európy (2:1) a Rusov v domácom zápase kvalifikácie MS 2022 (2:1).

Naopak, doma nečakane zakopli s Malťanmi (2:2) a remizovali na Cypre (0:0), čo ich v konečnom dôsledku stálo šancu bojovať o majstrovstvá sveta.

Najťažšiu prehru utŕžili Tarkovičovi zverenci na ME v Seville od domácich Španielov (0:5), najvyššie víťazstvo prišlo na záver kvalifikácie MS 2022 na Malte (6:0), keď už reálne išlo iba o nepostupové tretie miesto v skupine.

"Až 7. decembra na výkonnom výbore zhodnotíme kvalifikáciu. bude to jeden z najdôležitejších bodov jeho programu. Tréner predloží analýzu kvalifikácie a my urobíme závery. Dovtedy by nebolo korektné hovoriť nejaké rozhodnutia, ani sme sa dosiaľ nezaoberali otázkou reprezentačného trénera," uviedol prezident Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik na oficiálnom webe SFZ.

K celkovému výsledku - 3. miestu v H-skupine s odstupom ôsmich bodov na druhých Rusov a deviatich na priamo postupujúcich Chorvátov šéf SFZ poznamenal:

"Druhé miesto v kvalifikačnej skupine bolo v našich silách aj naša povinnosť. Stojím si teda za tým, čo som povedal už predtým - táto kvalifikácia bola pre nás neúspešná. Je pravda, že od septembra do novembra sme hrali dobre, ale nedosiahli sme požadované výsledky a futbal sa hrá na výsledky. Opakujem teda, je to neúspech."

Tarkovič: Bola by pre mňa česť pokračovať

Tréner Štefan Tarkovič na tlačovej konferencii po záverečnom víťazstve na Malte (6:0) priznal, že keď prevzal reprezentáciu v novembri 2020, dlho mu trvalo, kým našiel hernú tvár a správne zloženie mužstva.

Najprv síce z baráže postúpil na majstrovstvá Európy, ale tam sa jeho zverenci prezentovali neľúbivým a v konečnom dôsledku neúspešným futbalom.

Požadovaný úspech neprišiel ani v kvalifikácii o postup na MS 2022.

"Skupina nebola jednoduchá, ale naším cieľom bol postup. Pol roka sme iba hľadali optimálne zloženie tímu a musím povedať, že sme ho našli. Posledné zápasy ukázali jasný progres v hernom prejave. Mužstvo má charakter, vie zvládať herné situácie v poli, ale nebolo dostatočne efektívne," zhodnotil Tarkovič.

Na priamu otázku, či si vie predstaviť svoje pokračovanie pri A-tíme SR, odpovedal: "Najprv mám ambíciu dobre zhodnotiť kvalifikáciu, nájsť plusy aj mínusy. A, samozrejme, pre mňa osobne bude česť, keď mi výkonný výbor znova zverí do rúk reprezentáciu Slovenska."

Nachádzate sa tu:
Domov»MS vo futbale 2022»Tarkovičovi ostáva 22 dní. Čo povedal na možný koniec pri reprezentácii?