Nemá vytipovaných súperov. Piaty kôš nie je tragédia, tvrdí Kováčik

Ján Kováčik.
Ján Kováčik. (Autor: TASR)
TASR|7. okt 2022 o 18:50

V nedeľu sa uskutoční žreb kvalifikácie ME 2024.

BRATISLAVA. Slovenská futbalová reprezentácia figuruje pred nedeľným žrebom kvalifikácie EURO 2024 vo Frankfurte až v piatom výkonnostnom koši. Podľa prezidenta SFZ Jána Kováčika z toho netreba robiť tragédiu.

"Realita, beriem to ako fakt. Žiadna tragédia, žiadna radosť. Dostali sme sa do piateho koša výsledkami sami, musíme z neho vyjsť opäť len sami a opäť len výsledkami. Pre mňa to nie je nová situácia, už som v podobnej bol," povedal.

"Nie sme s tým, samozrejme, spokojní, je to nepríjemné, nikoho z nás to neteší. Ale zopakujem, že len sami sa z toho vieme dostať. Zasa len výsledkami," doplnil v rozhovore pre oficiálnu zväzovú stránku futbalsfz.sk.

Sme na tom, ako naši susedia

Slovensko momentálne figuruje v rebríčku FIFA na 55. mieste, v ére prezidentovania Jána Kováčika bolo už aj nižšie - na 60. priečke.

"Držme sa v solídnych debatách faktov, dnes je jednoduché si pozrieť, kedy sme na ktorom mieste v rebríčku boli. Sú tam aj čísla 20, dokonca 16.

Priemerné umiestnenie v rebríčku od roku 2011 po dnešok je pri zaokrúhlení na celé číslo 35. priečka. Rovnako ako naši susedia z Česka či Rakúska, Poľsko je na tom o jedno číslo lepšie, Maďarsko o päť horšie," porovnal šéf SFZ.

Kováčik, viceprezident pre štátne reprezentácie Karol Belaník, generálny sekretár SFZ Peter Palenčík a hovorkyňa SFZ Monika Jurigová majú pracovné povinnosti vo Frankfurte už v sobotu.

O deň neskôr sa k nim pred žrebom pripoja tréner Francesco Calzona, tlmočník Enzo Passarini a riaditeľka medzinárodného oddelenia SFZ Lenka Gazdíková.

Cieľom je zabojovať o postup

"Osobne nemám preferovaných súperov," povedal Kováčik v súvislosti s možným výsledkom žrebu. Napriek umiestneniu v piatom koši i prestavbe kádra budú chcieť Slováci o postup zabojovať:

"Nikdy nevypustíme kvalifikačný cyklus, či trvá rok alebo dva. Úlohou súčasného reprezentačného trénera je zostaviť káder s 25 – 27 hráčmi, ktorí vytvoria stabilnú kostru na niekoľko rokov."

Slovenský reprezentačný futbal je v kríze, čo sa prejavilo aj v uplynulých dueloch v Lige národov. Po nej sa na národný tím zniesla vlna kritiky zo strany verejnosti i niektorých bývalých reprezentantov.

"Každý má právo na názor, rešpektujem to. Oni gro svojej kariéry v reprezentačnom drese odohrali pod týmto zväzovým vedením.

Zároveň môžem povedať, že aj počas ich pôsobenia v národnom tíme zažil slovenský reprezentačný futbal lepšie aj horšie etapy alebo naozaj dobré a naozaj zlé. Futbal je živý organizmus, menia sa celé generácie, hráči, tréneri. Všetko chce čas," tvrdí prezident SFZ.

Nachádzate sa tu: