Utorok, 21. septembra, 2021Meniny má Matúš

Futbal: Rokovania futbalových šéfov s EÚ priniesli prvé výsledky

TASR|16. feb 2001 o 10:36

Ženeva 15. februára (TASR) - Štvrtkové rokovania predstaviteľov Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA), Európskej futbalovej únie (UEFA) a Európskej komisie (EK), ktorá zastupuje EÚ, o novom prestupovom systéme vo svete, priniesli prvé ovocie.

Šéfovia futbalu a EK sa dohodli na dvoch voľných prestupových miestach v sezóne, v zimnej prestávke a na konci sezóny. Trvanie kontraktov každého hráča ohraničili rokujúci predstavitelia na 1 až 5 rokov. Ďalším pokrokom je dohoda, podľa ktorej budú kmeňové kluby prestupujúcich hráčov dostávať finančné čiastky aj z ich ďalších transferov. FIFA, UEFA a EÚ sa zároveň dohodli aj na vytvorení arbitrážnej komisie, ktorá bude riešiť prípady posunuté z národných zväzov. Posledným bodom, v ktorom rokujúce strany prišli k platnému záveru, je finančná kompezácia klubom za tréningové náklady hráčov do 23 rokov, ktorí prestúpili.

Spornými bodmi ostávajú naďalej prestupy hráčov do 18 rokov, jednostranné terminovania kontraktov a detaily finančných odmien pre mladých hráčov.