ZÜRICH. Hráčky z tohtoročných majstrovstiev sveta futbalistiek mali až o 29 percent vyššiu šancu v porovnaní s mužskými kolegami počas MS 2022, že sa stanú terčom zneužívania v online priestore.
Údajne až jedna z piatich futbalistiek počas svetového šampionátu v Austrálii a na Novom Zélande čelila "cielenému diskriminačnému, urážlivému alebo výhražnému konaniu" na internete.
Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnili Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) v spolupráci s hráčskou asociáciou FIFPRO.
Údaje zozbierala Služba pre ochranu sociálnych médií (SMPS), ktorej cieľom je chrániť hráčov či hráčky, jednotlivý tímy aj rozhodcov pred nenávistnými prejavmi v online svete.
"Takmer polovica overených urážlivých správ bolo homofóbnych, sexuálnych alebo sexistických," informovala SMPS.
Službu SMPS spustila FIFA vlani a pokrývala ňou osem rôznych turnajov pod svojou hlavičkou.
Využíva umelú inteligenciu na to, aby sa pokúsila zabrániť útokom na sociálnych sieťach "účastníkov" podujatí.
Podľa prezidenta FIFPRO Davida Aganza útoky v online priestore nemožno ignorovať.
"Toto toxické online prostredie je pre hráčov riskantným miestom a ovplyvňuje ich duševné zdravie a pohodu. Futbal je zodpovedný za ochranu hráčov v ich pracovnom priestore," uviedol.
Služba počas tohtoročných MS žien analyzovala až 5,1 milióna príspevkov a komentárov v 35 rôznych jazykoch z celého sveta.
Nahlásených a skrytých bolo až 400-tisíc komentárov. "Na sociálnych sieťach nemôže byť miesto pre tých, ktorí niekoho zneužívajú alebo ohrozujú, či už na turnajoch FIFA alebo inde.
Diskriminácia nemá miesto vo futbale a nemá miesto v spoločnosti," myslí si prezident FIFA Gianni Infantino.