Futbalisti FC Spartak Trnava sa tešia z triumfu v Slovnaft Cupe.
Futbalisti FC Spartak Trnava sa tešia z triumfu v Slovnaft Cupe. (Autor: Palo Gašpar)
Sportnet, TASR|1. máj 2023 o 17:45 (aktualizované 1. máj 2023 o 19:35)

Rozhodujúci gól strelil v predĺžení Paur, v závere pridal ešte poistku Twardzik.

Slovnaft Cup - finále (Trnava)

Spartak Trnava - Slovan Bratislava 3:1 (0:0, 1:1)

Góly: 86. Taiwo, 110. Paur, 120.+4 Twardzik - 57. Green

Rozhodovali: Očenáš - Hancko, Jekkel. ŽK: Taiwo, Ristovski, Ofori, Paur - Medveděv, Green, Agbo

Diváci: 15.427

Spartak Trnava: Vantruba - Koštrna, Štetina, Kóša (72. Ristovski), Twardzik - Savvidis - Daniel (106. Bolaji), Procházka (80. De Azevedo), Bukata (80. Paur), Ofori (116. Iván) - Taiwo (120.+1 Štefánik)

Slovan Bratislava: Trnovský - Medveděv (115. Lichý), Kašia, De Marco, Pauschek (115. Lovat) - Kucka, Kankava, Čakvetadze (84. Abubakari) - Green (84. Agbo), Čavrič (98. Barseghjan), Zuberu (66. Zmrhal)

TRNAVA. Futbalisti Spartaka Trnava sa tešia z druhého triumfu za sebou v Slovnaft Cupe. Vo finále zdolali na domácom Štadióne Antona Malatinského rivalov zo Slovana Bratislava 3:1 po predĺžení.

Slovanisti otvorili skóre v 57. minúte zásluhou Andreho Greena. V 86. minúte však vyrovnal Abdulrahman Taiwo a poslal duel do predĺženia.

V ňom rozhodol v 110. minúte Jakub Paur. Poistku pridal v závere Filip Twardzik, ktorý premenil penaltu.

Trnavčania uspeli v predĺžení vlani, keď pre zmenu zdolali Slovan na domácej pôde na Tehelnom poli 2:1.

Spartak Trnava získal pohárovú trofej štvrtýkrát v ére samostatnosti po rokoch 1998, 2019 a 2022.

Vďaka pohárovému triumfu si zverenci trénera Michala Gašparíka vybojovali miestenku v 2. predkole Európskej konferenčnej ligy (EKL).

Futbalisti FC Spartak Trnava pred zápasom proti ŠK Slovan Bratislava vo finále Slovnaft Cupu.
Erik Daniel v zápase FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava vo finále Slovnaft Cupu.
Roman Procházka (vľavo) a Sharani Zuberu v zápase FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava vo finále Slovnaft Cupu.
Martin Bukata (vľavo) a Juraj Kucka v zápase FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava vo finále Slovnaft Cupu.
Roman Procházka (vľavo) a Vernon de Marco v zápase FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava vo finále Slovnaft Cupu.
Momentka zo zápasu FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava vo finále Slovnaft Cupu.
Zľava Vernon de Marco, Abdulrahman Taiwo a Guram Kašia v zápase FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava vo finále Slovnaft Cupu.
Kristián Koštrna (vľavo) a Džaba Kankava v zápase FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava vo finále Slovnaft Cupu.
Tréner Michal Gašparík (vľavo) a asistent trénera Tomáš Prisztács v zápase FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava vo finále Slovnaft Cupu.
Fanúšikovia FC Spartak Trnava vo finále Slovnaft Cupu.
Futbalisti ŠK Slovan Bratislava sa tešia po strelenom góle vo finále Slovnaft Cupu.
Fanúšikovia v zápase FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava vo finále Slovnaft Cupu.
Futbalisti FC Spartak Trnava sa tešia po strelenom góle v zápase proti ŠK Slovan Bratislava vo finále Slovnaft Cupu.

Víťazi Slovenského pohára vo futbale od roku 1993

10 - Slovan Bratislava (2021, 2020, 2018, 2017, 2013, 2011, 2010, 1999, 1997, 1994)

4 - Spartak Trnava (2023, 2022, 2019, 1998)

3 - Inter Bratislava (2001, 2000, 1995)

2 - Artmedia Petržalka (2008, 2004), MFK Košice (2014, 2009), AS Trenčín (2016, 2015)

1 - MŠK Žilina (2012), FC ViOn Zlaté Moravce (2007), MFK Ružomberok (2006), Dukla Banská Bystrica (2005), Matador Púchov (2003), VTJ Koba Senec (2002), 1. FC Košice (1993)

Priebeh zápasu Spartak Trnava - Slovan Bratislava

I. polčas:

Vo výbornej atmosfére a rekordnej diváckej návšteve vo finále SP ako prvý pohrozil "domáci" Spartak, strelu Daniela z diaľky však Trnovský skryl do rukavíc. V ďalších minútach sa odohrával boj medzi šestnástkami, chýbal vzruch pred bránami.

V 24. minúte Kankava vo vlastnej šestnástke zahral spätnou hlavičkou riskantne na Trnovského a jeho úmysel vystihol Taiwo, Slovan túto situáciu ustál bez ujmy. Najväčšiu príležitosť mal v závere prvého polčasu Spartak.

Ofori sa dostal k strele v pokutovom území a prinútil Trnovského k zákroku, následnej dorážke Bukatu chýbala presnosť. Posledné slovo mal v nadstavenom čase Kucka, ktorý po centri Čakvetadzeho v dobrej pozícii minul ľavú žrď.

II. polčas:

Slovan v 57. minúte otvoril skóre. Čavrič predĺžil hlavou loptu do pokutového územia na Greena, ktorý z uhla prestrelil Vantrubu - 0:1. Finále dostalo nový náboj, Spartak musel viac otvoriť hru.

Chýbala mu však dravosť a priamočiarosť pri výstavbe útočných akcií. Po hodine hry Medveděv z diaľky takmer nachytal na hruškách Vantrubu, brankár Spartaka vyrazil loptu na roh.

Slovan si tesný náskok strážil, v závere sa však až príliš stiahol do obrany. To bola voda na mlyn pre Spartak, ktorý vycítil šancu na vyrovnanie.

V 82. bol k nemu blízko Ristovski, ktorého pokus v poslednej chvíli obetavým zákrokom zblokoval Kašia. O štyri minúty neskôr však voľný Taiwo po centri z pravej strany upratal volejom loptu do brány - 1:1.

Predĺženie:

Rovnako ako vlani sa išlo do predĺženia. V ňom mohol priblížiť Slovan k trofeji Kankava v roli falošného útočníka, ale krížnou strelou netrafil bránu.

Tempo duelu upadalo a smeroval do jedenástkového rozstrelu, no k nemu napokon nedošlo. V 111. minúte sa na center Savvidisa zavesil Paur a poslal Spartak do vedenia - 2:1 pp.

Slovan už nenašiel odpoveď na gól súpera a druhýkrát za sebou mu vo finále podľahol. V nadstavenom čase spečatil triumf "andelov" aj s dávkou šťastia Twardzik z jedenástky - 3:1 pp.

Hlasy po zápase

/zdroj: JOJ Šport/

Michal Gašparík, tréner Trnavy: "Mali sme veľkú motiváciu, keďže oslavujeme 100 rokov. Odohrali sme skvelý prvý polčas, hrali sme inak ako zvyčajne a krídla sme posunuli k hrotovému útočníkovi, aby sme mohli vytvárať neustály tlak na súper. Hrali sme proti ním sedem zápasov a nedokázali sme dať gól z hry. V druhom polčase sme dostali lacný gól, no potom sme to otočili. Na konci to už bolo o emóciách. Budeme oslavovať až do rána, pokojne aj dva dni. Toto je veľké víťazstvo, keďže sme dokázali potvrdiť triumf z minulého roka."

Boris Kitka, asistent trénera Slovana: "V prvom rade gratulujem domácim. Mali sme hru pod kontrolou. Dostali sme však lacný gól, ktorý domácim veľmi pomohol. Potom sme zmenili systém a vyzeralo to už na penalty. Z ojedinelej akcie sme dostali druhý gól, čo rozhodlo duel. Dnes to bolo aj o tom, koľko budeme mať síl. Na konci nám už chýbali."

Slovenský pohár vo futbale - historický prehľad výsledkov finále

2023: SPARTAK TRNAVA - Slovan Bratislava 3:1 po predĺžení (1:1, 0:0) / Trnava

2022: Slovan Bratislava - SPARTAK TRNAVA 1:2 po predlžení / Bratislava

2021: MŠK Žilina - SLOVAN BRATISLAVA 1:2 po predĺžení / Bratislava

2020: SLOVAN BRATISLAVA - MFK Ružomberok 1:0 / Bratislava

2019: SPARTAK TRNAVA - MŠK Žilina 3:3 po predĺžení (3:3, 2:0), 4:1 v rozstrele z 11 m / Nitra

2018: SLOVAN BRATISLAVA - MFK Ružomberok 3:1 / Trnava

2017: MFK Skalica - SLOVAN BRATISLAVA 0:3 / NTC Poprad

2016: Slovan Bratislava - AS TRENČÍN 1:3 (0:0) / Trnava

2015: AS TRENČÍN - FK Senica 2:2 po predĺžení (1:1, 1:1), 3:2 v rozstrele z 11 m / Poprad

2014: Slovan Bratislava - MFK KOŠICE 1:2 (1:1) / Myjava

2013: MŠK Žilina - SLOVAN BRATISLAVA 0:2 (0:1) / Ružomberok

2012: FK Senica - MŠK ŽILINA 2:3 pp (2:2, 1:1) / Bardejov

2011: SLOVAN BRATISLAVA - MŠK Žilina 3:3 (1:2, 2:2) po predĺžení, 5:4 v rozstrele z 11 m / Banská Bystrica

2010: Spartak Trnava - SLOVAN BRATISLAVA 0:6 (0:3) / Michalovce

2009: MFK KOŠICE - FC Artmedia Petržalka 3:1 (1:0) / Senec

2008: FC ARTMEDIA PETRŽALKA - Spartak Trnava 1:0 (0:0) / Žilina

2007: FC Senec - FC VION ZLATÉ MORAVCE 0:4 (0:1) / Bratislava

2006: Spartak Trnava - MFK RUŽOMBEROK 0:0 po predĺžení, 3:4 v rozstrele z 11 m / Bratislava

2005: DUKLA BANSKÁ BYSTRICA - FC Artmedia Bratislava 2:1 / Nitra

2004: ARTMEDIA PETRŽALKA - Steel Trans Ličartovce 2:0 / Dunajská Streda

2003: MATADOR PÚCHOV - Slovan Bratislava 2:1 po predĺžení / Topoľčany

2002: VTJ KOBA SENEC - Matador Púchov 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), 4:2 v rozstrele z 11 m / Považská Bystrica

2001: INTER BRATISLAVA - MŠK SCP Ružomberok 1:0 / Dubnica nad Váhom

2000: INTER BRATISLAVA - 1. FC Košice 1:1 po predĺžení, 4:2 v rozstrele z 11 m / Prešov

1999: SLOVAN BRATISLAVA - Dukla Banská Bystrica 3:0 / Žiar nad Hronom

1998: SPARTAK TRNAVA - 1. FC Košice 2:0 / Bratislava

1997: SLOVAN BRATISLAVA - Tatran Prešov 1:0 / Trenčín

1996: CHEMLON HUMENNÉ - Spartak Trnava 2:1 / Vranov

1995: INTER BRATISLAVA - DAC Dunajská Streda 1:1 po predĺžení, 3:1 v rozstrele z 11 m / Dubnica

1994: SLOVAN BRATISLAVA - Tatran Prešov 2:1 po predĺžení / Brezno

1993: 1. FC KOŠICE - DAC Dunajská Streda 0:0, 5:4 v rozstrele z 11 m / Rimavská Sobota

1988: Sparta Praha - INTER BRATISLAVA 2:0

1987: DAC DUNAJSKÁ STREDA - Sparta Praha 0:0 po predĺžení, 3:2 v rozstrele z 11 m

1986: SPARTAK TRNAVA - Sparta Praha 1:1 po predĺžení, 4:3 v rozstrele z 11 m

1985: Dukla Praha - LOKOMOTÍVA KOŠICE 3:2

1984: Sparta Praha - INTER BRATISLAVA 4:2

1983: Dukla Praha - SLOVAN BRATISLAVA 2:1

1982: SLOVAN BRATISLAVA - Bohemians Praha 0:0 po predĺžení, 4:2 v rozstrele z 11 m

1981: Dukla Praha - DUKLA BANSKÁ BYSTRICA 4:1

1980: Sparta Praha - ZŤS KOŠICE 2:0

1979: LOKOMOTÍVA KOŠICE - Baník Ostrava 2:1

1978: Baník Ostrava - JEDNOTA TRENČÍN 1:0

1977: LOKOMOTÍVA KOŠICE - Sklo Union Teplice 2:1

1976: Sparta Praha - SLOVAN BRATISLAVA 3:2 a 1:0

1975: SPARTAK TRNAVA - Sparta Praha 3:1 a 1:0

1974: SLOVAN BRATISLAVA - Slavia Praha 0:1 a 1:0, 4:3 v rozstrele z 11 m