Streda, 1. decembra, 2021Meniny má Edmund

Hororový začiatok. Lukaku zo Žitného ostrova zaskočil Žilinčanov

Didier Lamkel Zé (vpravo). (Autor: Ernő Lelkes/FC DAC)
Titanilla Bőd|16. okt 2021 o 23:08

Žilina neskórovala už tri zápasy po sebe.

ŽILINA. Ubehlo iba šestnásť sekúnd a hostia sa už radovali z gólu. Futbalisti Dunajskej Stredy sa v Žiline ujali vedenia už v prvej minúte a napokon zápas vyhrali 2:0.

Žilina sa v ofenzíve naďalej hľadá. V druhom polčase mala územnú prevahu, ale nevypracovala si vyložené šance.

Nedá sa to naplánovať

Didier Lamkel Zé postavou pripomína belgického reprezentanta zo Chelsey Romelua Lukakua. Fanúšikovia ho volajú Lukaku zo Žitného ostrova. Bol to práve on, kto sa už v úvodných sekundách odhodlal k strele a z diaľky zaskočil brankára Samuela Petráša.

„Toto sa nedá naplánovať. Samozrejme, že sme hráčom prízvukovali, aby strieľali, ak budú vo výhodnej pozícii, ale bola to jeho individuálna kvalita, ako tú situáciu vyriešil,“ chválil svojho zverenca po stretnutí Antal Németh, kouč Dunajskej Stredy.

DAC po  prvý raz v sezóne dokázal vyhrať dva zápasy po sebe.

„Povedali sme si, že už chceme zase prekonať nejaké rekordy, tak sme sa zamerali na najrýchlejší gól,“ vtipkoval Antal. DAC totiž dlho nevedel nadviazať na výkony z minulej sezóny, keď vyhral úvodných osem zápasov, čo bol rekord Fortuna ligy.

Rýchly gól ich zmrazil

„Bol to hororový vstup do zápasu. Z prvého nákopu sme inkasovali. Zamávalo to s nami,“ uznal tréner Žilinčanov Peter Černák.

„Začali sme veľmi zle. Úvod bol nervózny, možno aj preto, lebo sme veľmi chceli. Ten rýchly gól nás zmrazil,“ poznamenal kapitán Žiliny Jakub Paur.

„Nikto nečakal, že Lamkel Zé vystrelí. Aj náš brankár bol prekvapený,“ dodal Paur.

Do zostavy sa vrátil po mesiaci a pol po zranení. „Snažil som sa na ihrisku nechať všetko. Nebolo to ideálne. Budem tvrdo pracovať, aby sa to zlepšilo,“ zdôraznil.

Kúsok kumštu či šťastia

Žilina je vo výsledkovej i streleckej kríze. Nevyhrala už šesť ligových zápasov po sebe. Prehra v Michalovciach pred reprezentačnou prestávkou znamenala koniec pre trénera Pavla Staňa.

Šošoni však nebodovali ani pod vedením Petra Černáka. Proti DAC mali v prvom polčase niekoľko zábleskov, ktoré pripomínali parádnu ofenzívnu hru, ktorá zdobila Žilinu v úvode sezóny aj v európskych pohároch.

V druhom polčase mali síce domáci územnú prevahu, ale bez väčšej šance.

„Vždy nám chýbal kúsok kumštu alebo šťastia,“ skonštatoval Peter Černák.

Žilina neskórovala už tri zápasy po sebe.

Gól ako bonus

Proti DAC sa im to nepodarilo aj preto, lebo obrane hostí velil Dominik Kružliak. Stopér nastúpil po takmer dvojmesačnej prestávke, keď mal problémy s úponom triesla.

„Hrali sme rozumne, svoje šance sme využili. Aj keď súper mal nejaké pološance, bránili sme dobre ako tím,“ zhrnul zápas Kružliak.

Druhý gól hostí pridal práve on po rohovom kope Andrása Schäfera. „Som rád, že som mohol pomôcť mužstvu. Gól je ako bonus,“ vyzdvihol Kružliak.

Jedenásť reprezentantov

Dunajská Streda získala tri body v Žiline ľahšie než predpokladala. Pritom celé mužstvo trénovalo pokope pred zápasom iba raz.

Až jedenásť hráčov DAC totiž bolo na reprezentačných zrazoch, Panamčania Cesar Blackman a Eric Davis sa vrátili na Slovensko iba v piatok ráno. Davis odohral za svoj národný tím trikrát deväťdesiat minút, aj preto nastúpil v Žiline iba v závere.

„Je to náročné. Niektorí hráči prišli do klubu až v septembri, boli sme spolu tri týždne a zase odišli na zrazy. Ešte si hľadajú svoje miesto v kabíne, musia sa bližšie spoznať so spoluhráčmi,“ vravel dunajskostredský tréner.

„Na druhej strane sme hrdí na to, že máme toľko reprezentantov, je to veľká česť pre klub,“ dodal Antal Németh.

Titanilla Bőd
Titanilla Bőd deväť rokov viedla športové oddelenie a bola zástupkyňou šéfredaktora v denníku Új Szó. Reportérsky pokrývala z miesta diania štyri olympiády. Okrem futbalu je jej druhou srdcovkou krasokorčuľovanie, od roku 2004 nechýbala ani na jednom európskom šampionáte. V tíme Sportnetu pôsobí od augusta 2020.

Súvisiace články