Streda, 1. decembra, 2021Meniny má Edmund

EURO 2020 sa bude hrať v 13 mestách

Michel Platini. (Autor: SITA/AP)
SITA|25. jan 2013 o 16:25

Finálový turnaj majstrovstiev Európy 2020 vo futbale sa bude hrať v 13 rôznych mestách starého kontinentu.

NYON. Prvé konkrétne plány šampionátu zverejnila v piatok Európska futbalová únia (UEFA). Generálny sekretár UEFA Gianni Infantino zároveň konkretizoval, že v každej krajine využijú len jeden štadión. Semifinálové zápasy a finále sa už bude hrať na jednom mieste. Dejiská šampionátu vyberú na budúci rok.

Výkonný výbor UEFA prijal začiatkom decembra návrh prezidenta tejto organizácie Michela Platiniho usporiadať záverečný turnaj vo viacerých krajinách namiesto jednej či dvoch. Jediným oponentom tohto návrhu bolo Turecko, ktoré spolu s Azerbajdžanom a Gruzínskom malo záujem o usporiadanie ME práve v tomto termíne. Pri rozhodovaní zohral úlohu finančný aspekt. Na turnaji bude hrať 24 tímov.

"Týmto chceme pomôcť aj krajinám, ktoré si možno nie sú isté, či sa pustia do stavby nových národných štadiónov," vysvetlil G. Infantino a ďalej informoval, že žiadosti o kandidatúru budú môcť záujemcovia podať od začiatku roka 2013. UEFA by o hostiteľských mestách mala rozhodnúť na jar 2014.

"Skutočnosť, že ME 2020 budú vo veľkom počte miest, neznamená, že sa to stane pravidlom aj do budúcnosti. V tomto momente sú všetky možnosti otvorené," dodal druhý muž európskeho futbalu.

Michel Platini prvýkrát prezentoval svoju ideu o úprave počtu hostiteľských krajín v predvečer finálového stretnutia na majstrovstvách Európy 2012 a s pozitívnymi reakciami prišli aj členovia výkonného výboru UEFA počas ostatného týždňa.

Platini okrem iného spomenul, že nový model by zjednodušil organizáciu podujatia a zmiernil náklady práve v čase finančnej krízy v celej Európe. Kontinentálny šampionát v roku 2020 bude zároveň pripomenutím 60. výročia od jeho založenia.

Súvisiace články