Druholigoví michalovskí basketbalisti idú do Final Four z druhej priečky

Opora michalovského tímu. Tomáš Mižák dal v oboch zápasoch po 11 bodov.
Opora michalovského tímu. Tomáš Mižák dal v oboch zápasoch po 11 bodov. (Autor: Róbert Andrejov)
Róbert Andrejov|3. máj 2016 o 00:00

Najprv uspeli v Dolnom Kubíne, potom aj v Košiciach s UVLF.

MICHALOVCE. Druholigoví basketbalisti 1. BKD Michalovce si opäť vydobyli miesto v najlepšom kvartete súťaže a znova nebudú chýbať vo Final Four, ktoré sa uskutoční cez víkend 14. – 15. mája na palubovke víťaza základnej časti východnej skupiny druhej ligy.

Zemplínčania zvíťazili v dvoch dohrávkach a definitívne si zaistili druhú priečku v tabuľke.

Prekvapili predovšetkým v Dolnom Kubíne, ktorému pripravili vôbec prvú prehru na domácej pôde v tomto ročníku.

Dohrávka 16. kola:

BK Dolný Kubín – 1. BKD Michalovce 52:68 (24:34)

Štvrtiny: 12:19, 12:15, 11:17, 17:17.

Najviac bodov 1. BKD: M. Janošov ml. 13, B. Holda 12, Mižák 11, T. Mitterpák 8, V. Mitterpák 8.

Dohrávka v Dolnom Kubína bola zároveň zápas, ktorý rozhodoval o tom, kto bude na druhom mieste priebežnej tabuľky druhej ligy.

Zemplínčania sa od úvodu snažili dobre brániť, pretože obrana je v konečnom účtovaní často rozhodujúca. Michalovská základná zostava v zložení Vladislav Mitterpák, Branislav Holda, Tomáš Mižák, Tomáš Mitterpák a Milan Janošov mladší začala výborne hlavne v obrannej fáze.

Súper často strácal loptu po jej dobrej pozičnej hre, keď defenzívu dobre dirigoval Holda a celá päťka hrala výborne.

Po piatich minútach bol síce stav nerozhodný (8:8), ale hostia mali v tejto časti hry prevahu, ktorú pomaličky pretavovali do výsledku.

Napriek tomu, že zahodili sedem trestných hodov a premenili len dva z deviatich, ktoré mali k dispozícii, bol po prvej štvrtine stav 12:19 z pohľadu domácich.

Dolný Kubín síce vyrukoval so zónovou obranou, ale Michalovčania sa na túto alternatívu pripravovali a dokázali ju prekonať, či už streľbou zvonku alebo presnými zhodmi a zakončením pod košom súpera.

Druhá štvrtina mala obdobný priebeh ako prvá, na palubovku prišiel aj skúsený Matúš Dorov, ktorý ešte viac vystužil obranu 1. BKD a hostia pokračovali v dobrom výkone. Klad bolo to, že v ich tíme dokázali skórovať všetci hráči, ktorí sa dostali na ihrisko, takže súper nevedel, koho viac brániť.

Aj po polčasovej prestávke pokračovali michalovskí basketbalisti v spoľahlivom výkone a ich náskok bol vždy minimálne desaťbodový. Po skončení štvrtiny bol stav dokonca 51:35 v ich prospech a mali výborne našliapnuté k víťazstvu.

V poslednej štvrtine sa domáci, mohutne podporovaní divákmi, ktorých priebeh zápasu prekvapil, predsa len pokúsili o zvrat.

Štyri minúty pred koncom dokázali stiahnuť manko na osem bodov, keď pritom ešte nepremenili štyri trestné hody.

Michalovčania dokázali ustáť aj túto kritickú fázu a od stavu 51:61 dovolili dať domácim už iba jeden bod a posledné dve a pol minúty vyhrali 8:1, čím si na svoje konto zaslúžene pripísali dva body.

Zvyšné výsledky 16. kola II. ligy mužov Východ:

Levoča – Tydam Košice 73:67 (36:39), Prešov B – voľno, Humenné – Rožňava 53:91 (21:49), UVLF Košice – voľno, Sabinov – Krompachy 65:72 (36:40).

Dohrávka 21. kola:

BK UVLF Košice – 1. BKD Michalovce 54:65 (30:36)

Štvrtiny: 14:14, 16:22, 14:15, 10:14.

Najviac bodov 1. BKD: T. Mitterpák 12, Mižák 11, R. Štec 7, Dorov 6, Maškulík 6.

Tento zápas už nemohol veľa povedať do celkového poradia z pohľadu postupu do prvej štvorky, ale pre hostí mal veľký význam, pretože mohli potvrdiť druhé miesto v konečnej tabuľke po dlhodobej časti.

Aj keď veterinári už stratili šancu na umiestnenie v najlepšom kvartete, nepatria medzi družstvá, ktoré sa ľahko vzdávajú. Ani jeden tím zápas nevypustil a Michalovčania dali dostatočný hrací čas na ihrisku každému hráčovi, ktorý bol na zápase.

Výsledok boli vyrovnané štvrtiny a to, že všetci hráči hostí síce skórovali, ale urobili aj niekoľko chýb hlavne v obrannej fáze. To však bolo pochopiteľné, pretože niektorým hráčom chýba zápasová prax a s tým súvisí aj nedostatok skúseností, ako riešiť niektoré herné situácie.

Po vyrovnanej prvej štvrtine hostia predsa len získali do polčasu šesťbodový náskok a to hlavne preto, že hráči sa príliš ponúkali, keď aj pri vyložených šanciach pod košom ešte hľadali lepšie postaveného spoluhráča, čo väčšinou znamenalo následnú stratu lopty. Inak by bol rozdiel v skóre jednoznačnejší.

Obdobne to bolo aj so streľbou Zemplínčanov spoza trojkového oblúka, kedy príliš váhali a často premeškali správny okamih streľby, čo sa prejavilo v tom, že zo štrnástich pokusov boli úspešní iba dvakrát.

Po vyrovnanej tretej štvrtine 1. BKD zabral naplno a rozhodol hneď na začiatku posledného dejstva, keď od stavu 44:51 šnúrou dvanástich bodov upravil na 44:63 a domáci, aj keď dali tri trojky po sebe a korigovali výsledok, už nedokázali zmeniť priebeh zápasu.

Zvyšné výsledky 21. kola II. ligy mužov Východ:

Humenné – Dolný Kubín 63:79 (30:42), Sabinov – Levoča 20:0 kontumačne, Rožňava – Tydam Košice 64:68 (32:38), Krompachy – Prešov B odložili.

11. Kabybary KE – odstúpili zo súťaže
Mužstvo Levoče má jednu kontumačnú prehru bez priznania bodu.

Domov»Sportnet na východe»Druholigoví michalovskí basketbalisti idú do Final Four z druhej priečky