Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Dráhari si chcú dnes napraviť reputáciu

Sportnet|25. aug 2004 o 00:00

Slovenskí dráhoví cyklisti budú mať v posledný deň súťaží na olympijskom velodróme v Aténach možnosť napraviť si svoju pošramotenú reputáciu. Na štart svojich bodovacích pretekov dvojíc - madisonu sa postavia stíhači Jozef Žabka s Martinom Liškom a ...

Jozef Žabka (vľavo) a Martin Liška. ŠTARTFOTO - PETER POSPÍŠIL

Slovenskí dráhoví cyklisti budú mať v posledný deň súťaží na olympijskom velodróme v Aténach možnosť napraviť si svoju pošramotenú reputáciu. Na štart svojich bodovacích pretekov dvojíc - madisonu sa postavia stíhači Jozef Žabka s Martinom Liškom a v keirine sa predstaví Jaroslav Jeřábek. Kým Jeřábek bude v Aténach v akcii už vo svojej tretej disciplíne, Žabka s Liškom prežijú svoju olympijskú premiéru.

Slovenskí stíhači patria v madisone k svetovej špičke. Do gréckej metropoly prichádzajú ako vicemajstri Európy z júlového šampionátu v talianskej Fiorenzuole. Dobré výsledky dosahovali Žabka s Liškom aj na viacdňových pretekoch na Apeninskom polostrove. "V posledných dvoch týždňoch sme už iba dolaďovali formu a už sa tešíme na samotnú súťaž," uviedol Jozef Žabka.

Olympijské preteky budú pre členov Dukly Trenčín vrcholom ich doterajšej kariéry. Účasť v Sydney im utiekla, do Atén sa kvalifikovali na základe umiestnenia v redukovanom poradí Svetového pohára 2004. Žabka s Liškom už dlhšie patria do svetovej špičky, na šampionátoch však striedajú dobré a horšie umiestnenia. Pred rokom v Stuttgarte obsadili piate miesto, tento rok v Melbourne však skončili o šesť priečok horšie. Slovenská dvojica môže v Aténach v ideálnom prípade siahať v madisone na popredné olympijské umiestnenie. "Viacerí mi radia, aby som nehovoril, s akým cieľom nastúpime na olympijské preteky. Ja však chcem v každých pretekoch vyhrávať a je jedno, či sú to olympijské hry, alebo majstrovstvá Bratislavy. Ciele mám práve preto len tie najvyššie," tvrdil Žabka.

Jaroslav Jeřábek zatiaľ zo svojich výsledkov v Aténach nie je nadšený. V tímovom šprinte, ktorý mal byť hlavnou disciplínou pre našich šprintérov, skončili dráhari spod Tatier na poslednom 12. mieste. Medzi jednotlivcami Jeřábek po postupe z kvalifikácie skončil hneď v 1. kole vyraďovacích súbojov. (sita)

Súvisiace články