Pogačar zničil súperov. Na Strade Bianche sa blysol dlhým sólom, vyhral s veľkým náskokom

Tadej Pogačar na Strade Bianche 2024.
Tadej Pogačar na Strade Bianche 2024. (Autor: TASR/LaPresse via AP)
TASR|2. mar 2024 o 17:13 (aktualizované 2. mar 2024 o 17:45)

Slovinský cyklista zvíťazil po 80 km dlhom sóle.

Strade Bianche 2024

Klasika (215 km):

1.

Tadej Pogačar 

Slovinsko

UAE Team Emirates

5:19:45 h

2.

Toms Skujinš

Lotyšsko

Lidl-Trek

+ 2:44 min

3.

Maxim van Gils

Belgicko

Lottto Dstny

+ 2:47 min

SIENA. Slovinský cyklista Tadej Pogačar vyhral sobotňajšie preteky Strade Bianche (215 km).

Jazdec tímu UAE Team Emirates triumfoval po 80 km dlhom sóle a do cieľa prišiel s obrovským náskokom 2:44 minúty pred druhým Toms Skujiņšom (Lidl-Trek) z Lotyšska. Tretí skončil Belgičan Maxim van Gils (Lotto Dstny).

Pogačar triumfoval vo svojom prvom štarte v prebiehajúcej sezóne, vlani išiel naposledy monument Okolo Lombardska a aj tam zvíťazil po sóle, ktoré odštartoval 31 km pred cieľom.

"Preteky boli od začiatku veľmi rýchle a pelotón sa dosť preriedil. Myslím, že to nikto nečakal. V prvej polovici som sa cítil naozaj veľmi dobre a tím odviedol skvelú prácu. Keď začalo silno pršať, myslel som na to, že pôjdem sólo.

Na Monte Sante Marie boli ťažké podmienky, zostalo len okolo 25 pretekárov, bolo blato a sotva som videl. Vtedy som sa rozhodol zaútočiť, i keď som vedel, že je ešte ďaleko do konca.

No vedel som aj to, že ak si vytvorím medzeru, pôjdem až do cieľa. Prvé preteky v sezóne sú ťažké najmä mentálne. Nikdy neviete, či je forma dosť dobrá. No tento rok som mal naozaj dobrú zimnú prípravu," povedal víťaz.

Priebeh pretekov Strade Bianche

Po viacerých útokoch v úvode sa na čelo dostala štvorica Lawson Craddock, Mark Donovan, Dion Smith a Anders Halland Johannessen.

Po 40 km mali náskok dve a pol minúty, no balík ich ďalej nepustil najmä vďaka práci tímu SAE Team Emirates, ktorý kontroloval situáciu pre svojho lídra Pogačara.

Vysoké tempo poriadne preriedilo pelotón, v ktorom zostalo asi iba 35 cyklistov. Sto km pred cieľom sa pokúsili o únik Quinn Simmons a Magnus Cort, ale balík ich nepustil.

Americký pretekár to skúsil znovu o chvíľu neskôr, no opäť neúspešne. Pogačar pred pretekmi povedal, že chce zaútočiť na stúpaní Monte Sante Marie (1 km, 10,3%) a presne to aj urobil.

Na jeho atak 80 km pred cieľom nedokázal nik dostatočne rýchlo zareagovať a slovinský pretekár mal za krátko k dobru 30 sekúnd, o ďalších 10 km už minútu pred Maximom van Gilom a vyše minútu a pol pred pelotónom.

Jeho náskok narastal a narastal, prenasledovatelia to postupne vzdali a 40 km pred páskou išiel už tri a pol minúty pred nimi. Dvojnásobný víťaz Tour de France si tak prišiel po druhý triumf na toskánskej klasike.

Strade Bianche vyhral aj v roku 2022. Celkovo to bolo už jeho 64. víťazstvo v kariére. V súboji o druhé miesto vyhral Skujiņš, ktorý sa van Gilsovi vzdialil v záverečnom stúpaní v Siene.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Pogačar zničil súperov. Na Strade Bianche sa blysol dlhým sólom, vyhral s veľkým náskokom