Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Diváci v Česku na neho rasisticky pokrikovali, on zachránil život protihráča

Francis Koné zachránil život súperovmu brankárovi. (Autor: TASR/AP)
Zoran Boškovič, Igor Dopirák|24. okt 2017 o 12:55

Francis Koné dostal Cenu Fair Play na galavečeri FIFA v Londýne.

BRATISLAVA. Brankár Bohemians 1905 Martin Berkovec vybehol z brány a plánoval loptu odhlavičkovať. Nechcel riskovať, že loptu chytí do rúk mimo pokutového územia. Na tom by nebol žiadny problém, keby rovnako nerozmýšľal aj jeho spoluhráč Daniel Krch.

Hráči pražského klubu sa v 30. minúte februárového zápasu najvyššej českej futbalovej súťaže proti Slovácku (0:0) nešťastne zrazili hlavami.

Krch obišiel z incidentu ešte pomerne dobre. Mal len rozťatú peru a slabší otras mozgu. Berkovec priamo na štadióne bojoval o život. Zapadol mu jazyk. Pomôcť mu musel togský reprezentant v službách Slovácka Francis Koné. Zapadnutý jazyk mu vytiahol.

Berkovec napokon na noc ostal v nemocnici s diagnózou otras mozgu, zlomený zub a rozťatá pera. „Veľmi mu ďakujem. Je neskutočné, čo pre mňa urobil. Zachránil ma. Neviem, ako by som dopadol, keby nezasiahol,“ vravel Berkovec.

Niektorí fanúšikovia zahanbene priznali, že prvých tridsať minút zápasu rasisticky pokrikovali na Koného a z tribún zazneli aj zvuky imitujúce opicu.

Medzinárodná futbalová únia (FIFA) si na Koného čin spomenula. Stal sa držiteľom Ceny fair-play v bilančnej ankete The Best 2017. Ocenenie mu odovzdali počas pondelkového galavečera v Londýne.

"Nemôžem len tak stáť a sledovať niekoho, ako sa dusí. To prosto nemôžem. Ani som nad tým nerozmýšľal," povedal Koné pre portál FIFA.com.

Aktuálne útočník Brna tvrdí, že to nebolo prvýkrát, čo musel hráčovi na trávniku zachraňovať život. Spolu s Berkovcovým prípadom je to už jeho štvrtý podobný čin - dvakrát zachraňoval v Afrike, raz v Thajsku.

Súvisiace články