Slovenský šampión začal v Lige majstrov vysokou prehrou, obhajca mu nedal šancu

Banská Bystrica dostala šesť gólov. (Autor: TASR)
Športové prenosy SME, TASR|30. aug 2018 o 00:00

Hokejisti Banskej Bystrice dostali šesť gólov.

Hokejová Liga majstrov 2018/2019

HC'05 B. Bystrica - JYP Jyväskylä 1:6 (1:2, 0:3, 0:1)

Góly: 8. Sýkora (Biro)- 2. Vainio (Tomášek), 11. Lindroos (Tomášek), 25. Ratinen (Vainio), 26. Rooba, 30. Hytönen (Tuppurainen), 47. Hytönen (Turkulainen)

Rozhodovali Bulovec (Slovin.), Štefík - Tvrdoň, Jobbágy, vylúčení 4:4, navyše Higgs 10 min za nešportové správanie, presilovky 0:0, v oslabení 0:0, 1717 divákov.

HC'05 B. Bystrica: Williams - Mihálik, Marshall, Kubka, Miller, Brejčák, Biro - Asselin, Faille, Tamáši - Higgs, Surový, Zigo - Sýkora, Šťastný, Varga - Gabor, Češík, Belluš

JYP Jyväskylä: Laurikainen - Honka, Kalteva, Vainio, Kuukka, Jokinen, Ikonen, Lindroos, Sträka - Perrin, Immonen, Tuppurainen - Turkulainen, Tomášek, Jokinen - Louhivaara, Hytönen, Ratinen - Kolehmainen, Lahti, Rooba

<>

BANSKÁ BYSTRICA. Hokejistom HC'05 Banská Bystrica sa vstup do Ligy majstrov v skupine H nevydaril.

S obhajcom prvenstva fínskym JYP Jyväskylä prehral vysoko 1:6.

Ďalší zápas slovenského majstra je na programe v sobotu opäť doma, keď nastúpi o 19.00 h proti švajčiarskemu HC Lugano.

Stručný priebeh zápasu:

Domácimi rýchly gól hostí už po 69 sekundách hry dosť otriasol. Vainiov presný bekhend zblízka spôsobil, že sa na ľade len hľadali a často sa dostávali pod značný tlak. Fíni boli rýchlejší, priamočiarejší a vypracovali si aj ďalšie šance.

Už v 1. min mal blízko ku gólu Tomášek, v 4-tej Tuppurainen, v 15. min nastrelil Kuukka žŕdku. Slovenskému majstrovi pomohol vyrovnávajúci gól Sýkoru v 8. min po krásnej individuálnej akcii a strele bekhendom pod žŕdku.

Aj keď v 11. min Lindroos úplne voľný pred brankárom Williamsom strelil druhý gól Fínov, nakoniec prvá tretina dopadla pre Banskú Bystricu pomerne dobre.

Škoda, že v 6. i 20. min netrafil Tamáši v nádejných pozíciách bránku, skóre mohlo byť ešte priaznivejšie. V druhej tretine Šťastný vyskúšal v 22. min pozornosť Laurikainena a naznačil, čo by mohol na súpera platiť.

O dve min neskôr zaujal aj prienik Tamášiho, ktorému chýbalo len gólové zakončenie. V 25. min zabudla domáca obrana na Ratinena a ten pohodlne zvýšil do prázdnej bránky.

Po 24 sekundách neskôr Rooba vybojoval puk na modrej a individuálnu akciu zakončil ďalším gólom. Vrátiť mohol domácich do zápasu v 28.

Sýkora, presne zakončiť nestihol a vytúžený efekt nepriniesla ani následná presilovka, dokonca na jej samom konci Hytönen v prečíslení s Tuppurainenom potrestal v 30. min chybu domácich na útočnej modrej.

V tretej tretine sa žiaden zázrak neudial, Fíni zápas pokojne dohrali, ba v 47. min z uhla Hytönen ešte vysoké víťazstvo prikrášlil.

Hlasy po zápase:

Dan Ceman, tréner B. Bystrice: "Bol to divácky veľmi dobrý zápas, vedeli sme, že súper je rýchly, no my sme ešte pred začiatkom sezóny a proti takémuto dobrému súperovi sme ešte nehrali.

Mali sme problémy s jeho rýchlosťou, veľmi dobre korčuľoval a forčekoval, hral fantasticky, nám sa nedarilo dlhšie držať puk, musíme si na takúto hru ešte navyknúť."

Tomáš Surový, kapitán Banskej Bystrice

Lauri Merikivi, tréner Jyväskylä: "Bol to vydarený štart do sezóny, vedeli sme, čo nás čaká, že to nebude ľahké.

Poznali sme herný štýl súpera, pripravili sme sa zodpovedne a vydaril sa nám aj začiatok. Som veľmi spokojný ako sme odohrali celý zápas."

Tomáš Surový, kapitán B. Bystrice: "Treba sa na to pozrieť reálne, ukázalo sa, čo nám chýba, nezabúdajme, že to bol predsa len jeden z najlepších európskych klubov.

Hral korčuliarsky, fyzicky, od nás sa vyžadoval stopercentný výkon bez chýb, to sa nám nepodarilo a súper nás trestal."

Ján Sýkora, strelec jediného gólu B. Bystrice: "Trafil som ho bekhendom nad ramenom, urobili sme však potom chyby a súper bol vynikajúci. Jeho hráči sa videli naslepo, mali výborné ruky, je to jeden z top tímov v Európe.

Aj deka na nás padla popri tom snažení, súper bol herne, vytrvalosťou a rýchlosťou bol niekde inde. Jednoducho bol dobrý, tak ako sme predpokladali."

David Tomášek, stredný útočník Jyväskylä: "Trochu sme boli unavení z cestovania, no prvú tretinu to nebolo vôbec poznať. Aj keď súper vyrovnal a spočiatku dobre hral, potom sa rozpadol.

My sme sa držali plánu a bolo to zaslúžené víťazstvo. Druhá tretina rozhodla, dosť nám to padalo, hrali sme v dobrom tempe, na nič sme sa nešetrili. Fíni to majú jednoducho v sebe, hrať neustále naplno."

Liga majstrov 2017/2018 - výsledky:

A-skupina

Zürich SC Lions (Švaj.) - Aalborg Pirates (Dán.) 6:5 po predĺžení (2:2, 1:2, 2:1 - 1:0)
Góly:
5. Berni (Bachofner, Herzog), 18. Marti (Noreau), 34. Klein (Červenka, Wick), 50. Bachofner, 53. Baltisberger (Berni), 61. Marti (Červenka) - 6. Carstensen (Jakobsen), 19. Harstad, 30. Friedmann, 40. Martin Höjberg (Mikkel Höjberg), 47. Humphries

Viedeň Capitals - Frölunda Indians 1:4 (0:0, 1:3, 0:1)
Góly:
22. Schneider - 37. Lundqvist, 39. Nässén, 40. Friberg, 59. Genoway

G-skupina

Växjö Lakers (Švéd.) - SC Bern (Švaj.) 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)
Góly:
9. Persson (Horák,Shinnimin) - 18. Rüfenacht (Ebbett, Arcobello), 57. Kämpf (Ebbett, C. Andersson)

Cardiff Devils (V. Brit.) - Red Bull Salzburg (Rak.) 2:5 (0:3, 2:1, 0:1)
Góly:
28. Ulmer (Pope, Morissette), 40. Hedden (Pope, Louis) - 11. Heinrich (Cijan), 13. Heinrich (Huber), 16. Hughes (Gazley, VandeVelde), 25. Schiechl (Viveiros, Huber), 57. ŠTAJNOCH (Duncan, Raffl)

H-skupina

HC Škoda Plzeň - HC Lugano 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Góly:
13. a 44. Němec, 32. Nedorost - 32. Reuille, 38. Klasen

Online prenos: Banská Bystrica - JYP Jyväskylä (hokejová Liga majstrov 2018/2019)

Liga majstrov Skupina H 2018/2019
30.08.2018 o 19:30
B. Bystrica
1:6
(1:2, 0:3, 0:1)
60' minúta
Ukončený
Jyväskylä
Prehľad
Góly a asistencie: 8. Sýkora (Biro) – 2. Vainio (Tomášek, Turkulainen), 11. Lindroos (Tomášek), 25. Ratinen (Vainio), 26. Rooba, 30. Hytönen (Tuppurainen), 47. Louhivaara (Hytönen). Rozhodca: Bulovec, Štefík – J. Tvrdoň, Jobbágy. Diváci: 1717.
Koniec zápasu.
59:58
Dnešné stretnutie sleduje 1717 divákov.
59:53
Hostia zatlačili Bystričanov, tí sa bránia zubami nechtami aby nedostali v samom závere gól.
59:28
Vainio vystrelil spoza kruhu a preveril strelou po ľade Williamsa, ten hokejkou puk vyrazil.
58:27
Domáci boli v útočnej tretine, no ani oni nedokázali zakončiť a zamestnať Laurikainena.
57:33
Hostia teraz útočia, ale chýba tomu vyložená šanca, Williams nemusí zasahovať.
56:49
importantGabor v šanci, dostal sa k puku a bol pred Laurikainenom, no hoci dostal puk za neho, nezmestil sa medzi žrde.
56:20
Williams mal prácu pri tečovanom puku, už sa hrá uvoľnene z oboch strán, o výsledku je rozhodnuté.
55:35
Domáci sa usídlili na chvíľu v útočnej tretine, ale Laurikainen nerieši nebezpečný puk.
54:30
Opäť hra upadla do priemeru, je to teraz viac korčuliarske, z jednej strany na druhú.
53:35
Hostia už v plnom počte, hra je v strednom pásme, na puku domáci hokejisti.
52:56
Miller vystrelil od modrej, Zigo sa snažil tečovať, ale Laurikainen nemal ťažkú prácu.
52:30
Domácim sa zatiaľ nedarí usadiť v útočnej tretine, hoci sú v početnej výhode na puku.
51:39
Surový vystrelil v presilovke od modrej, ale Laurikainen je pozorný a prerušil hru svojim zákrokom.
51:33
Vylúčenie v tíme JYP Jyväskylä (Tomášek – 2 min., príliš veľa hráčov na ľade).
51:12
importantPrečíslenie Banskej Bystrice dvoch na jedného, len Asselinovi nevyšla finálna prihrávka na Failleho...
50:20
Domáci majú o niečo viac z hry, ale nevedia si vypracovať nejakú šancu, po ktorej by potešili svojich divákov.
49:30
Domáci sú teraz viac na puku, ale nestrieľajú na bránku Laurikainena...
49:00
Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Higgs – 10 min. osobný trest, nešportové správanie).
48:29
Perrin strieľal z ľavej strany, prudký puk nekončí za Williamsom.
47:52
Kubka vystrelil spoza kruhu, tečovaný puk opustil hraciu plochu. Následné buly vyhrali hostia.
47:30
Hra sa teraz sústreďuje viac v strednom pásme, oba tímy sa striedajú na puku.
46:25
goalTím Jyväskylä práve strelil gól! Prevaha hostí pretavená do gólovej podoby, z uhla vyslal puk na Williamsa Hytönen, ten sa dostal za chrbát brankára a za ním číhal pri ľavej žrdi OSSI A LOUHIVAARA – 1:6.
45:38
Pokračuje aktivita hostí, fínski hokejisti sú viac na puku, častejšie pred bránkou Bystrice.
44:50
importantDomáci sa ubránili presilovke súpera, ten mal tlak, ale Kalteva ani Perrin v ňom úspešní neboli.
44:27
Perrin to skúšal šikovne z pravej strany, ale brankár Bystrice puk vyrazil pred seba a jeho spoluhráči ho následne poslali cez všetky čiary.
43:48
Stále pokračuje tlak hostí, brankár Williams sa nenudí medzi žrďami.
43:24
JYP ukazuje domácim ako sa má hrať presilovka, hostia v peknom kolotoči, spoza kruhov strieľal Kalteva, ale Williams puk chytil do lapačky.
42:46
Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Biro – 2 min., podrazenie).
42:30
Fínsky celok v plnej sile a je na puku, i keď v obrannom pásme.
42:00
Bystričania sa teraz nedokážu ani len dostať do útočnej tretiny, nie ešte v nej sa aj usadiť... Presilovku nehrajú dobre.
41:15
Domáci boli v útočnej tretine, Varga z ľavého kruhu strieľal, ale Laurikainen nekapituluje.
40:30
Vylúčenie v tíme JYP Jyväskylä (Honka – 2 min., sekanie).
40:01
Začala sa tretia tretina.
40:00
Druhá tretina sa skončila.
39:13
Bystričania sa dokázali ubrániť početným výhodám súpera, ten nemal výraznejšiu šancu, hoci bol viackrát v tlaku.
38:03
importantDomáci už v štvorici, stále sa bránia tlaku súpera, ktorý hral presilovku o dvoch hráčov, teraz už len o jedného
37:12
Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Asselin – 2 min., hákovanie).
37:12
importantVeľká šanca JYP, Rooba je sám pred Williamsom, ale faulovaný ho nedokázal prekonať.
36:48
Poriadny presilovkový kolotoč rozkrútili hostia, zvierali domácich v ich tretine, tí sa až teraz oslobodili na chvíľku a môžu prestriedať.
35:54
Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Biro – 2 min., hákovanie).
35:46
Zigo si nakorčuľoval za dobrým pukom do útočnej tretiny a zakončuje, no Laurikainen zasahuje hokejkou.
35:29
Puk teraz opustil hraciu plochu pri striedačkách, buly v strednom pásme vyhral fínsky celok.
34:27
Nezáživný a korčuliarsky hokej pokračuje, všetko sa to odohráva viac menej po stranách, pri krajoch, kúsok od mantinelov...
33:37
32:40
Dlho sa hrá bez prerušenia, raz útočí jeden celok, potom druhý, ale brankári prácu nemajú.
31:45
Stále nevidíme vážnejšiu príležitosť, nebezpečnú strelu na jednej či druhej strane. Barani sa snažia, ale nie je to plodné.
30:50
Hra sa teraz prelieva z jednej strany na druhú, je to viac korčuliarske, bez koncoviek.
29:58
goalTím Jyväskylä práve strelil gól! Fínsky protiútok sa zrodil ešte v oslabení, ale koncovka už v čase, keď z trestnej lavice vyšiel Rooba. Po prihrávke Tuppurainena zakončuje účinne v prečíslení dvoch na jedného pred bránkou Juha – Pekka Hytönen – 1:5.
29:33
Domáci sú v útočnej tretine, ale nevysielajú nebezpečný puk na bránku JYP.
28:45
Bystričania boli pol minútky v útočnej tretine, pred bránkou operoval Zigo, no puk netečoval za chrbát Laurikainena.
27:56
Vylúčenie v tíme JYP Jyväskylä (Rooba – 2 min., príliš veľa hráčov na ľade).
27:30
importantTeraz mohol Ján Sýkora využiť chybu súpera na modrej čiare, bystrický útočník sa dostal pred bránku, no ani na dvakrát Laurikainena nepokoril.
27:05
Aj Bystričania sa snažia niečo vymyslieť, no Laurikainen nemusí riešiť nebezpečnú situáciu.
26:20
Fínsky celok teraz viac na puku, ale nehrozí už smerom dopredu.
25:11
goalTím Jyväskylä práve strelil gól! ROBERT ROOBA získal puk na útočnej modrej čiare, prešiel s ním až pred bránku, kde pôlatila na obrancu HC ´05 pekná sťahovačka a na Williamsa i perfektná koncovka – 1:4
24:47
goalTím Jyväskylä práve strelil gól! Veľmi pekná kombinácia hostí v útočnej tretine, z pravej strany išiel puk od Vainioa na úplne voľného Samuliho RATINENA a ten sa pred odkrytou bránkou nemýlil – 1:3.
24:33
Mihálik vyslal takú "jedovku" po ľade od modrej, Laurikainen puk pokryl. Následne strkanica pred bránkou, ale nebude sa vylučovať.
24:10
Bystričania majú teraz dobrú fázu zápasu, hýria aktivitou, buly v útočnom pásme vyhrali.
23:23
importantDomáci zostali v útočnej tretine, Faille sa snažil zblízka pokoriť gólmana JYP, ani on nie je úspešný.
23:06
importantTamáši sa nádherne preštrikoval dopredu a pred Laurikainenom zakončoval, ale neprekonal ho. Veľmi dobrá šanca Banskej Bystrice.
22:13
Fínsky celok teraz na puku a snaží sa niečo v útočnej tretine vymyslieť, je to však bez účinnej koncovky.
21:38
Andrej Šťastný vystreli spoza protihráča, Laurikainen puk skryl puk do lapačky.
21:18
fFnsky celok bol v útočnom pásme, ale nevyslal strelu na Williamsa.
20:50
Zatiaľ sa hrá prevažne v strednom pásme, oba tímy sa striedajú na puku.
20:01
Začala sa druhá tretina.
20:00
Prvá tretina sa skončila.
19:45
Fínsky celok je v útočnej tretine, ale s pukom pri mantineli, nedokáže ho posunúť do streleckej pozície.
19:05
importantHostia síce prevzali iniciatívu, ale na opačnej strane po chybe JYP v strednom pásme išiel dopredu po ľavej strane Tamáši a zakončoval – puk smeroval do bočnej siete bránky súpera.
18:17
Oba tímy v plnej sily, presilovku Bystričania nevyužili, nemali v nej šancu.
17:53
Až teraz domáci boli v útočnej tretine, no strela Millera od modrej nepatrí do kategórie nebezpečných.
17:05
Bystričania sa zatiaľ nedokážu v presilovke usadiť v útočnom pásme a nehrozia tým pádom.
16:16
Vylúčenie v tíme JYP Jyväskylä (Ikonen – 2 min., podrazenie).
16:16
Bystričania boli opäť v útočnej tretine a snažili sa prekonať Laurikainena, no chýba tomu presnejšia muška.
15:15
Domáci na malom výlete v útočnej tretine, ale brankár JYP nemusí zasahovať.
14:22
importantKuukka zakončuje z pravej strany, viac bol v strede útočného pásme a triafa do žŕdky.
14:09
Tuppurainen sa snažil prekonať brankára Bystrice z ľavej strany, ale nebol úspešný, Williams puk pokryl.
13:35
Po reklamnej prestávke pokračujeme v hre, JYP neúspešné na buly v útočnom pásme.
13:15
Aktivita Fínov neutícha, stále sú viac na puku a tlačia sa dopredu, aj keď Williams nemusí riešiť nebezpečný puk v týchto chvíľach.
12:28
Ratinen prešiel do útočného pásma z ľavej strany a preveril kvality Williamsa.
11:47
Fíni sú teraz aktívnejší, častejšie hrozia smerom dopredu.
10:49
goalTím Jyväskylä práve strelil gól! Barani už boli v pätici, ale Tomášek pekne našiel pred bránkou voľného ALEXA LINDROOSA a ten z dvoch metrov zoči – voči Williamsovi nezaváhal – 1:2.
10:35
Bystričania teraz dvakrát vyhodili puk z tretiny a oslobodili sa z tlaku súpera.
09:50
Fíni sú už v presilovkovom tlaku, zatlačili Bystricu, ale strela Honku od modrej nebola presná.
09:15
Domáci sa dobre bránia, sú na puku a ďaleko od svojej bránky.
08:29
Vylúčenie v tíme HC 05 iClinic Banská Bystrica (Miller – 2 min., hákovanie).
07:48
Belluš sa teraz pokúša skórovať z pravej strany, ale gólman JYP je pozorný.
07:06
goalBanská Bystrica dala gól!
Domácim vyšla rýchla akcia, JÁN SÝKORA si zobral prihrávku od Bira a z pravej strany zakončuje, platil na Laurikainena jeho bekhend. Asistencia: Biro.
06:20
Teraz sú pre zmenu hostia pred domácou bránkou, konkrétne Perrin, ale nebol úspešný, reklamuje faul hokejkou od protihráča.
05:31
importantPekný brejk predviedli Bystričania, po prihrávke Asselina z ľavej strany zakončuje zo stredu útočného pásma voľný Tamáši, ale nemieri presne.
04:30
Hra sa postupne vyrovnáva, už sú viac na puku aj domáci hokejisti, prelieva sa to z jednej strany na druhú.
03:35
Bystričania sa teraz až dostali pred bránku súpera, ale gólman JYP nerieši nebezpečnú situáciu.
03:00
importantVeľká šanca hostí, Tuppurainen sa ocitol sám pred Williamsom, ale nepokoril ho.
02:00
Fíni sú pri chuti, stále majú hernú prevahu a tlačia sa dopredu.
01:09
goalTím Jyväskylä práve strelil gól! Tlak hostí je zúročený, JUUSO VAINIO mal veľa priestoru pred bránkou a na dvakrát zakončuje úspešne, bekhendová strela znamená – 0:1. Asistencie: Tomášek, Turkulainen.
00:59
importantVeľká šanca hostí, Tomášek sa ocitol zoči – voči Williamsovi, ale gólman Banskej Bystrice podržal svoj tím.
00:43
Jokinen podkuruje pred bránkou Bystrice, ale Williams zatiaľ je na správnom mieste.
00:01
Stretnutie sa práve začalo.
Odzneli štátne hymny i znelka súťaže, o chvíľu uvidíme úvodné buly zápasu.
Úvodné zostavy:

HC 05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Marshall, Mihálik, Kubka, Miller, Biro, J. Brejčák, Košecký – Tamáši, Faille, Asselin – Zigo, T. Surový, Higgs – R. Varga, A. Šťastný, J. Sýkora – Gabor, Češík, Belluš – Giľák

JYP Jyväskylä: Laurikainen – Kalteva, Honka, Kuukka, Vainio, Jokinen, Ikonen, Lindroos – Tuppurainen, Immonen, Perrin – Turkulainen, Tomášek, Jokinen – Ratinen, Hytönen, Louhivaara – Kolehmainen, Lahti, Rooba – Sträka

Rozhodca: Bulovec, Štefík – J. Tvrdoň, Jobbágy.
Pekný podvečer prajem zo zimného štadióna v Banskej Bystrici. Domáci hokejisti nastupujú na prvý zápas v Lige majstrov v základnej skupine a hneď proti obhajcovi trofeje tejto súťaže JYP Jyväskylä.

Banskobystričania v príprave neprehrali ani jeden zápas v riadnom hracom čase. Postupne zdolali Detvu, Graz, Klagenfurt, Tychy a Slovan Bratislava. Zakopli iba s Capitals Viedeň po prehre v predĺžení, no išlo o štvrtý zápas v rade v priebehu piatich dní.

Fínsky súper je však z iného rangu. „Výsledky v príprave treba brať s pokorou a skromne. Cítime, že sme na tom dobre, ale v Lige majstrov nás čakajú súperi z iného rangu. Hrajú iný hokej,“ varuje pred prílišným optimizmom kapitán nášho HC ´05 Tomáš Surový, ktorý sa vracia do zostavy po dlhšej pauze zapríčinenej menším zranením a chorobou. Skúsený 36 ročný center ďalej vraví: „Chceme získať nejaké víťazstvá, minulý rok sme ich mali na svojom konte dve, takže ak tento rok budú tri, dopadne to lepšie. Možno je výhodou, že tentoraz začíname doma, ale súperi sú naozaj veľmi kvalitní. My teda musíme byť na nich pripravení bez ohľadu na to, či hráme doma alebo u nich.“

Uvidíme teda ako dopadne táto konfrontácia ´baranov´ so súperom najsilnejšieho rangu v Európe mimo popredných mužstiev KHL.
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 19:30.

Domov»Hokej»Ďalšie súťaže»Liga majstrov»Slovenský šampión začal v Lige majstrov vysokou prehrou, obhajca mu nedal šancu