Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Brazílčania ukázali loptu pre MS, volá sa Brazuca

Lopta pre MS dostala meno Brazuca. (Autor: SITA / AP)
SITA|4. dec 2013 o 10:15

Lopta pre MS 2014 je zošitá zo šiestich dielov. Pomaľovaná je v národných farbách - zelenej, modrej a zlatej.

RIO DE JANEIRO. Oficiálna lopta pre futbalové majstrovstvá sveta 2014 v Brazílii už má nie len meno, ale aj konkrétnu podobu. Brazucu slávnostne predstavili v utorok v Riu de Janeiro.

Oblé krivky v národných farbách - zelenej, modrej a zlatej - kopírujú podľa tradičného dodávateľa Adidasu revolučný strih.

Brazuca je zošitá zo šiestich dielov, zatiaľ čo jej juhoafrická predchodkyňa Jabulani ich mala osem a legendárna Telstar z roku 1970 až tridsaťdva.

Brazílska národná hrdosť

Meno lopty vybrali Brazílčania aj za účasti verejnosti už minulý rok v septembri. Brazuca je neformálny dvojvýznamový výraz - používajú ho na vyjadrenie národnej hrdosti v Južnej Amerike a označujú ním tiež Brazílčanov žijúcich v zahraničí. Brazuca jednoznačne zdolala dva ďalšie návrhy - Bossa Novu a Carnavalescu.

Súťažnú premiéru bude mať Brazuca 12. júna v otváracom zápase šampionátu v Sao Paule. V piatok vyžrebujú zloženie základných skupín MS.

predstavenie_lopty_sita_600.jpg

Predstavovanie lopty pre MS. Vpravo futbalista Clarence Seedorf, brazílska modelka Sheron Menezes, brazílsky futbalista Hernanes a jeho kolega Cafu.

FOTO: SITA / AP

Viac o 140 miliónov

Finančné odmeny a prémie na budúcoročnom svetovom šampionáte vo futbale narastú o tretinu v porovnaní s majstrovstvami sveta 2010 v Juhoafrickej republike. Víťazi finálového turnaja MS 2014 v Brazílii zinkasujú za svoj triumf 40 miliónov dolárov, čo je o 10 miliónov viac ako mali šampióni v JAR.

Ako ďalej informoval agentúru Reuters generálny sekretár FIFA Jerome Valcke, celkovo sa finančné odmeny na záverečnom turnaji v Brazílii zvýšia na čiastku približne 560 miliónov dolárov, čo je asi o 140 miliónov viac ako bolo k dispozícii na šampionáte v Afrike.

"Očakávame veľký nárast aspoň o 33% v porovnaní s odmenami na predchádzajúcich majstrovstvách sveta, ale presné číslo oznámi finančná komisia v stredu," povedal Valcke na tlačovej konferencii v brazílskom štáte Bahia. "Rovnako bude k dispozícii asi čiastka 70 miliónov dolárov pre kluby, ktoré poskytli hráčov pre svetový šampionát."

Finančné odmeny na MS 2010 v JAR, kde postúpili do osemfinále aj slovenskí reprezentanti pod vedením tréner Vladimíra Weissa st., boli o 60% vyššie ako na záverečnom turnaji MS 2006 v Nemecku.

Ronaldo vidí favoritov v domácich, Nemcoch a Španieloch

Aj pol roka pred šampionátom sa samozrejme špekuluje o favoritoch turnaja. Podľa bývalého brazílskeho futbalistu Ronalda sú najväčšími favoritmi na zisk trofeje na MS 2014 hráči Brazílie, Nemecka a Španielska. Informovala agentúra dpa.

"Tieto tri krajiny sú podľa môjho názoru favoritmi. Myslím, že budú účastníkmi záverečných zápasov," poznamenal Ronaldo, ktorý je dvojnásobným majstrom sveta z rokov 1994 a 2002, pričom je súčasne s 15 gólmi najlepším kanonierom v histórii finálových turnajov MS.

"Nemci patria vždy k favoritom na majstrovstvách sveta, majú jednoducho turnajové mužstvo. Pravdepodobne pôjdu v Brazílii až do finále, ale na takom turnaji sú vždy zápasy, ktorých výsledok sa predpovedať nedá."

Keď Brazília vo finále MS 2002 v Kórejskej republike a Japonsku zdolala Nemecko, bol v súčasnosti 37-ročný Ronadlo na vrchole svojej kariéry. "Vnímam, že Brazília má veľmi silné mužstvo. Vyhrali na Pohári konfederácii a navyše hrali dobre, ale rovnako Nemci sú veľmi silní. Spoločne so Španielmi budú určite miešať karty."

Takto sa menili lopty pre MS

Súvisiace články