Boston vyradil Detroit, Tatar je voľný na MS. Bod majú Chára i Gáborík

Vpredu hráč Detroitu David Legwand, vľavo je Zdeno Chára počas piateho zápasu série v Bostone. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|26. apr 2014 o 22:33

Iba 18-ročný MacKinnon z Colorada vedie kanadské bodovanie play off NHL.

BRATISLAVA. Boston v 1. kole play off NHL zdolal na domácom ľade v piatom zápase série Detroit 4:2 a postúpil do druhého kola.

Detroit v tomto ročníku ligy skončil, takže Tomáš Tatar by mal byť k dispozícii nášmu národnému tímu pre MS v Bielorusku, končí sa mu však zmluva. Tatar v celej sérii nezískal ani bod.

Ďalší mladý Slovák v tíme Detroitu Tomáš Jurčo posledné dva zápasy nehral. Možno ho povolajú do farmárskeho tímu Grand Rapids Griffins, ktorý bojuje v play-off AHL o Calder Cup.

Jurčo ani Meszároš nehrali

Tatar odohral v poslednom zápase sezóny v Bostone takmer trinásť minút. V drese Bostonu bol Chára na ľade 22 minút, Andrej Meszároš nehral.

Štyri sekundy pred koncom druhej tretiny dostal Chára domácich do vedenia strelou zápästím v presilovke.

Boston, ktorý vyhral po základnej časti Prezidentskú trofej, sa v semifinále stretne s Montrealom Canadiens, ktorý vyradil Tampu Bay.

"Séria bola omnoho náročnejšia ako napovedá konečný výsledok. Detroit má dobrých hráčov a skvelý systém hry. My sme museli hrať zakaždým na maxime svojich možností, aby sme uspeli," cituje Cháru server NHL.

LA vyhralo a znížilo na 2:3

Los Angeles Kings odvrátili aj druhú hrozbu vypadnutia vo štvrťfinále play off Západnej konferencie, keď vyhrali v San Jose 3:0, k čomu prispel asistenciou aj Marián Gáborík.

Pre 32-ročného slovenského krídelníka Kings to bol štvrtý bod v aktuálnom play-off, predtým dal tri góly. Los Angeles v sérii znížilo na 2:3, v šiestom súboji sa séria sťahuje do LA.

MacKinnon má 10 bodov

Až predĺženie muselo rozhodnúť piaty duel medzi Coloradom a Minnesotou. Napokon sa tešili domáci, ktorí zásluhou gólu Nathana MacKinnona v 64. minúte zvíťazili 4:3 a v sérii vedú 3:2.

Domáci pritom vyrovnali 74 sekúnd pred koncom tretej tretiny. Bol to už tretí zápas tejto série, ktorý muselo rozhodnúť predĺženie.

Rozhodol Nathan MacKinnon, ktorý má iba 18 rokov a vo svojej premiérovej sezóne v NHL pridal k 64 bodom zo základnej časti už ďalších 10 v play-off, s bilanciou 2+8 je lídrom produktivity (viac).

"Zakričal som si a Landeskog ma zrejme počul. Nasledovala prihrávka na mňa a našťastie som to trafil do horného rohu. Bolo to veľmi vzrušujúce," opísal trojbodový MacKinnon svoj rozhodujúci gól.

Crosby neskóroval 10 zápasov

Hokejisti Pittsburghu zdolali v piatom súboji Columbus 3:1 a vo vyrovnanej sérii Východnej konferencie sa ujali vedenia 3:2. Domáci zasypali brankára hostí Sergeja Bobrovského 50 strelami.

Líder ofenzívy Pittsburghu Sidney Crosby nedal gól v desiatom zápase play-off v sérii, ale s výkonom tímu bol spokojný. "Vypracovali sme si pomerne veľa dobrých príležitostí," povedal.

Výsledky 1. kola play off NHL

štvrťfinále Východnej konferencie, 5. zápasy:

Boston - Detroit 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)

Góly a asistencie: 4. Eriksson (Hamilton, Rask), 40. Chára (Bergeron, Krug), 45. Lucic (Krug), 60. Iginla do prázdnej bránky (Lucic, Krejči) - 35. Daciuk (Zetterberg, Alfredsson), 57. Zetterberg (Abdelkader, Daciuk)

Brankári: Rask - Gustafsson, strely na bránku: 33:33. Diváci: 17.565.

Zdeno Chára (Boston) odohral 22:43 min, 1 gól, 3 strely na bránku, 1 plusový bod - Tomáš Tatar (Detroit) odohral 13:17 min, 3 strely, 1 zblokovaná strela, 1 mínusový bod

/na zápasy: 4:1, postúpil Boston/

Pittsburgh - Columbus 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Góly a asistencie: 28. Kunitz (Crosby, Niskanen), 47. J. Jokinen (Brandon Sutter, Stempniak), 59. Letang (Adams, Kunitz) - 13. Jenner (Savard, Johansen)

Brankári: Fleury - Bobrovskij, strely na bránku: 51:24. DIVÁCI: 18.618.

/na zápasy: 3:2/

štvrťfinále Západnej konferencie, 5. zápasy:

Colorado - Minnesota 4:3 pp (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0)

Góly a asistencie: 29. McLeod (O´Reilly), 33. Holden (Benoit, MacKinnon), 59. Parenteau (Stastny, MacKinnon), 64. MacKinnon (Landeskog, Wilson) - 30. Moulson (Spurgeon, Heatley), 45. Parise (Pominville, Granlund), 47. Brodziak (Heatley, Coyle)

Brankári: Varlamov - Kuemper, strely na bránku: 35:32. DIVÁCI: 18.418.

San Jose - Los Angeles 0:3 (0:2, 0:1, 0:0)

Góly a asistencie: 9. Toffoli (Pearson, Martínez), 13. Kopitar (D. Brown), 21. J. Carter (GÁBORÍK, Doughty)

Brankári: Niemi (21. Stalock) - Quick, strely na bránku: 30:41. DIVÁCI: 17.562.

Marián Gáborík (Los Angeles) odohral 14:42 min, 1 asistencia, 2 strely na bránku, 1 plusový bod