Slovenky museli z trate stiahnuť, z výhry sa teší dominatné Francúzsko

Francúzske biatlonistky.
Francúzske biatlonistky. (Autor: TASR/DPA via AP)
TASR|7. jan 2024 o 16:36

Na druhom mieste skončilo Nórsko.

Svetový pohár v biatlone - Oberhof

Štafeta žien na 4x6 km - ženy

1.

Francúzsko

Jeanmonnotová, Braisazová-Bouchetová, Chauveauová, Simonová

1:12:45,5 h 

(0+12)

2.

Nórsko

Arnekleivová, Skoganová, Knottenová, Tandrevoldová

+ 9,3 s

(0+10)

3.

Švédsko

Magnussonová, Perssonová, H. Öbergová, E. Öbergová

+ 33,5 s

(1+8)

13.

Slovensko

Kapustová, M. Remeňová, Z. Remeňová, Machyniaková

+ 1 k.

(2+10)

OBERHOF. Francúzske biatlonistky zvíťazili v nedeľňajšej štafete 4. kola Svetového pohára v Oberhofe.

Kvarteto Lou Jeanmonnotová, Justine Braisazová-Bouchetová, Sophie Chauveauováa a Julia Simonová triumfovalo na 4x6 km v nemeckom stredisku časom 1:12:42,5 h.

Druhé finišovali Nórky so stratou 9,3 sekundy a tretie boli Švédky (+33,5 s).

Pre Slovenky v zložení Ema Kapustová, Mária Remeňová, Zuzana Remeňová a Júlia Machyniaková sa preteky skončili po tom, čo ich stiahli z trate na predposlednej streleckej položke a obsadili 13. priečku.

Poľky prekvapujúco viedli po prvej položke, no na druhej zaváhali a do čela sa dostali Francúzky.

Druhé Švédsko strácalo len dve sekundy a Anna Magnussonová sa dostala pred odovzdávkou na prvé miesto.

Linn Perssonová to potvrdila, držala sa vpredu a napriek dvom dobíjaniam držala svoj tím na najvyššej priečke.

Švédke vyšla aj streľba v ľahu a mala 20-sekundový náskok pred druhou Justine Braisazovou-Bouchetovou. Líderka celkového poradia SP však na trati manko zmazala a po polovici pretekov posunula Francúzsko na čelo.

Sophie Chauveauová navýšila náskok o tri sekundy pred Hannou Öbergovou a vyšla jej aj lepšia položka na strelnici. Švédka musela ísť na trestné kolo a klesla na tretie miesto.

Na druhé sa posunuli Nórky, ale ich strata na Francúzsko bola viac ako pol minúty. Chauveauová musela v stoji trikrát dobíjať, no šancu nevyužila Karoline Offigstad Knottenová, ktorá minula dvakrát a jej manko bola naďalej takmer polminútové.

H. Öbergová držala priebežné tretie miesto. Simonová chcela v záverečnom kole potvrdiť formu a víťazstvo zo sobotňajšej stíhačky.

Celkom úspešne sa jej to darilo až do záverečnej položky v stoji, kde trikrát minula a dala príležitosť Tandrevoldovej. Tá strácala už len dvanásť sekúnd. Obhajkyňa veľkého glóbusu to však na trati zvládla a priviedla Francúzsko k triumfu.

Slovensko nasadilo na úvodná časť Kapustovú, ktorá bodovala v predchádzajúcich troch pretekoch.

V ležke potvrdila streleckú bilanciu aj napriek poveternostným podmienkami, neurobila ani jednu chybu a patrilo jej 11. miesto.

Jej séria presných rán sa skončila na čísle 71. V stoji trikrát minula a musela použiť všetky náboje, no zvládla to bez trestného kola a zaradila sa na 12. priečku.

Na trati ju však predbehla Ukrajinka a odovzdávala o pozíciu nižšie. Mária Remeňová bola na strelnici stopercentná, udržala 13. miesto, no sestre Zuzane odovzdala už s trojminútovým mankom na vedúce pretekárky.

Tá urobila štyri chyby, ale v stojke sa vyhla trestnému kolu. Vďaka tomu zaistila Slovensku 13. priečku, pretože zvyšné štafety už boli predstihnuté o kolo a nepokračovali.

Machyniaková mala manko 4:53,8 minúty a 45 sekúnd na Ukrajinku pred ňou. V ľahu sa trápila a videla, že súperky už strieľajú stojku.

Zostrelila tri terče a stiahli ju z trate. Slovenky tak zopakovali umiestnenie z prvej štafety prebiehajúcej sezóny v Östersunde. V rakúskom Hochfilzene skončili na 14. priečke.

Celkové poradie krajín v štafetách

1.

Nórsko

255 b

2.

Švédsko

210 b

3.

Francúzsko

195 b

13.

Slovensko

83 b

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Biatlon»Slovenky museli z trate stiahnuť, z výhry sa teší dominatné Francúzsko