Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Bežkyňa Petnuchová si vybojovala štvrtý titul majsterky Slovenska

Na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach si titul majsterky Slovenska vybehala Ingrid Petnuchová. (Autor: Veronika Janušková)
Sportnet|Publikované 17. okt 2012 o 22:00

Na Medzinárodnom maratóne mieru v Košiciach si titul majsterky Slovenska vybehala Ingrid Petnuchová (1975) z Partizána Bardejov.BARDEJOV. Po troch prvenstvách po sebe od roku 2008, keď dosiahla svoj najlepší čas 2:48:23 h, tentoraz to bolo už jej štvrté víťazstvo na domácom šampionáte časom 2:55:58 hod.

Stredoškolská učiteľka na Spojenej škole na Štefánikovej ulici v Bardejove I. Petnuchová, za slobodna Vančišinová, rodáčka zo Stročína, vníma posledný majstrovský titul ako predchádzajúce tri.

„Mala som nabehané toľko, že som sa mohla postaviť na štart. Keďže výstrel zaznel o deviatej, mojím cieľom bolo zabehnúť tak, aby som v cieli bola skôr, ako na veži odbije dvanásť. Umiestnenie je bonus. Intenzívnejšie som začala trénovať desať týždňov pred MMM," povedala.

"Mala som pripravený plán na čas pod tri hodiny. Snažila som sa preteky rozbehnúť v tempe 4 minúty, 8 sekúnd na kilometer, no je pravda, že tie úvodné boli rýchlejšie. Prvá kríza prišla na 26. km na Aničke, pichalo ma v boku, a to sa zopakovalo na 32. km. Otec mi dával informácie, aká je konkurencia za mnou, vedela som, že zozadu ma nikto nenaháňa. Keby som sa chcela priblížiť k osobnému maximu v mojom veku, tak je to stále ťažšie a ťažšie dostať sa k rýchlosti na maratónskej trati,” zrekapitulovala Petnuchová.

Sprievod jej tvorila rodina, ktorej maratónkyňa vďačí za tieto úspechy.

„Otec je pyšný a veľmi sa teší z mojich výsledkov. Som mu vďačná, že nás v rodine k tomu viedol. No trošku mi pokazili radosť z víťazstva dopingoví komisári, nemohla som sa zvítať aj s bratom. Po dobehnutí do cieľa ma zobrali, nikde samu nepustili a trvalo dve hodiny, kým bola k dispozícii vzorka a dokumentácia na odoslanie do laboratória. Bolo to pre mňa prekvapenie, no ja si určite vlastné zdravie dopingom neničím.”

Behanie je ventil

Náročná pedagogická práca vyčerpáva viac, ako si môžeme domýšľať. Na tréning či na behanie zostávajú podvečerné hodiny. Pre Ingrid Petnuchovú je pohyb na čerstvom vzduchu balzamom nielen na telo, no najmä na dušu.

„Vybehnem do lesa, prevetrám si hlavu a všetky problémy sú mimo. Potom sa do školy a do triedy ide oveľa ľahšie. Aj keď je práce nad hlavu, tento úspech v mojom veku na stupni s titulom potešil i povzbudil.”

Petnuchová sa výrazne presadila na MMM v roku 2010, v celkovom hodnotení s medzinárodnou účasťou. Skončila tretia za Balchovou z Etiópie a Chanipovou z Ruska. Teraz bola klasifikovaná na piatom a predtým dvakrát na šiestom mieste.

ico

MMM Košice, majstrovstvá Slovenska ženy

1. Ingrid Petnuchová, Partizán Bardejov, 2:55:58 hod., 2. Patrícia Gánovská, Hritz team Nová Lesná, 3:04,11, 3. Sylvia Sebestianová, Skalica, 3:09:Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.