Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Becker radí Nadalovi, aby už nehral na tráve

Ondrej Gajdoš|26. jún 2013 o 06:00

Španielsky tenista išiel z Wimbledonu priamo na vyšetrenie do Barcelony.

BRATISLAVA. Šokujúca prehra Rafaela Nadala v prvom kole Wimbledonu so 135. hráčom rebríčka Stevom Darcisom pripomína rýchly vlaňajší odchod španielskeho ľaváka z Londýna, keď v druhom kole podľahol Lukášovi Rosolovi. Aj vtedy mal problémy s ľavým kolenom.

Nadal potom chýbal na turnajoch sedem mesiacov. Aj teraz zamieril z Wimbledonu priamo na kliniku do Barcelony za špecialistom Anjelom Riuzom Cotorrom. Svetovú päťku zrejme čaká ďalšia zdravotná prestávka.

„Rafa by mal zvážiť, či bude ešte hrať na tráve,“ odkázal mu na portáli bbc.co.uk trojnásobný wimbledonský šampión Boris Becker.

O kolene sa nebavil

Nadal odohral od februárového návratu deväť turnajov, prevažne antukových. Sedem z nich vyhral, v ďalších dvoch bol vo finále. Na Roland Garros hral vo vynikajúcej forme, v semifinále zdolal svetovú jednotku Novaka Djokoviča.

Pätnásť dní od triumfu na parížskej antuke hral na tráve vo Wimbledone na nepoznanie. Zle sa pohyboval, robil chyby, neveril si.

„Na antuke sa môže došmyknúť za loptičkou, koleno sa až tak nezaťažuje,“ porovnával Nadalov vlaňajší premožiteľ Čech Rosol. „Na tráve je to oveľa tvrdšie, keď musí zastaviť. Treba urobiť malé kroky, a to viac bolí.“

Nadal sa po pondelňajšom zápase s novinármi nechcel baviť o zdravotnom stave.

„Čokoľvek by som povedal o kolene vyznelo to ako výhovorka,“ vravel podráždene. „Steve Darcis hral výborne, vyhral zaslúžene. Z prehry nerobím tragédiu.“

Chcel by stihnúť US Open

Nadal vyhral Wimbledon v rokoch 2008 a 2010, dva razy bol vo finále (2006, 2007). Ale po zdravotných ťažkostiach z posledných štyroch zápasov na tráve tri prehral - vlani v Halle s Kohlschreiberom, vo Wimbledone s Rosolom a teraz s Darcisom.

„Pohyb na tráve je špecifický, musíte mať zdravé nohy,“ upozorňoval Becker. „Aj po dobrých výsledkoch v prvej časti tejto sezóny som si myslel, že Nadal môže mať na trávnatých kurtoch problémy. A keď som ho videl vo Wimbledone bolo jasné, že to nie je hráč, ktorý vyhral v Paríži či predtým v Ríme.“

Po Wimbledone prídu na rad turnaje na tvrdých povrchoch pred US Open, vlani ich všetky vynechal. Podľa Beckera betón nie je pre Nadala taký zlý ako tráva, loptička na ňom vyskakuje vyššie - nemusí ísť do kolien.

Španiel verí, že táto prestávka bude oveľa kratšia ako vlaňajšia.

Súvisiace články