Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Bátky sa k medaile neprebil

Sportnet|25. aug 2004 o 00:00

Slovenský zápasník v grécko-rímskom štýle Atilla Bátky (na archívnej snímke) si medailový sen v kategórii do 84 kg nesplnil. V základnej štvorčlennej skupine obsadil tretie miesto, no keďže do semifinále postupoval len jej víťaz, pre 31-ročného rodáka

z Dunajskej Stredy sa účinkovanie na aténskej žinenke skončilo. Celkovo mu patrí 11. miesto.

Bátky najprv zdolal Kirgiza Janarbeka Kanejeva 3:1 na body, keď rozhodujúci tretí bod získal v úplnom závere duelu. Pravidlo hovorí, že ak sa zápasník počas šiestich minút duelu neprepracuje k minimálne trom bodom, nasleduje predĺženie. Zverenec Zdeňka Cháru, otca nášho hokejového reprezentanta, to stihol v hodine dvanástej.

V druhom dueli s dvojnásobným majstrom sveta, Švédom Arom Abrahamianom už k predĺženiu prišlo. Po šiestich minútach viedol v Arménsku narodený zápasník 1:0, no výhodu tzv. spojenia dostal Švéd a využil ju po štyroch sekundách. Urobil nástup a po kontroverznom chvate získal ďalšie tri body. Bátky tak prehral 0:4 a favorizovaný Švéd si otvoril cestu do semifinále, ktorú podvečer dokázal využiť. V súboji s Kirgizom už nezaváhal. Vyhral 4:2 a keďže predtým zdolal aj Japonca 5:0, mohol sa tešiť z postupu. Sklamaný Bátky na záver podľahol Japoncovi Šingovi Macumotovi 1:3.

Cháru mrzel najmä ten rozhodujúci Švédov chvat, pri ktorom s pokrčenými kolenami (čo pravidlá grécko-rímskeho štýlu nepovoľujú) dostal Bátkyho pri držaní na žinenku, čím získal rozhodujúce body. "Spoliehal sa na tento svoj chvat, ktorý ovláda majstrovsky. A hoci to nie je úplne čistý zákrok, niektorí rozhodcovia mu ho tolerujú. Žiaľ, stalo sa to aj teraz a Attila sa z jeho držania nemohol dostať. Armén je známy tým, že ak mu rozhodcovia neodpískajú toto pokrčenie kolien, tak súpera chytí a jednoducho hodí. Tam sa nedá nič robiť," konštatoval tréner Dukly Trenčín. "Škoda toho, lebo Attila s ním zviedol dobrý zápas. Ak by viac vyťažil z dvoch pokľakov, mohol aj on bodovať."

Na Atillovi bolo po zápase badať citeľné sklamanie. "Mrzí ma, že som práve na olympiáde dostal taký ťažký žreb. Sú rozhodcovia, ktorí Arimu tento chvat pískajú ako nedovolený, no sú aj takí, čo jeho pokrčenie kolien a tým aj zníženie ťažiska nevnímajú za porušenie pravidiel. Žiaľ, teraz nám rozhodoval práve taký rozhodca," vravel bronzový klasik z MS 2003 vo francúzskom Créteil.

Súvisiace články