Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Bátky obsadil 11. miesto

SITA|24. aug 2004 o 17:30

ATÉNY 24. augusta (SITA) - Slovenský reprezentant v zápasení grécko-rímskym štýlom Attila Bátky nepostúpil zo základnej skupiny v hmotnostnej kategórii do 84 kg na olympijských hrách v Aténach. Tridsaťjedenročný ...

ATÉNY 24. augusta (SITA) - Slovenský reprezentant v zápasení grécko-rímskym štýlom Attila Bátky nepostúpil zo základnej skupiny v hmotnostnej kategórii do 84 kg na olympijských hrách v Aténach. Tridsaťjedenročný borec Dukly Trenčín prehral v poslednom zápase F-skupiny s Japoncom Šingom Macumotom 1:3, čo definitívne zhatilo jeho nádeje na postup do bojov o medaily. Zverenec trénera Zdeňka Cháru totiž už predpoludním podľahol švédskemu reprezentantovi Arovi Abrahamianovi 0:4 po predĺžení a s jediným víťazstvom nad Kirgizom Jenarbekom Kenejevom (3:1) obsadil v skupine až 3. priečku. Skupinu vyhral podľa predpokladov favorizovaný dvojnásobný majster sveta Abrahamian, ktorý tak postúpil priamo do semifinále. Bátky obsadí v konečnej klasifikácii 11. priečku.

Rodák z Dunajskej Stredy vo svojej premiére na olympijskej žinenke zdolal Jenarbeka Kenejeva z Kirgizska 3:1. Slovenský reprezentant síce po prvej minúte duelu prehrával 0:1, ale na začiatku druhej poslal rozhodca Kirgiza do parteru, čo Bátky využil a ujal sa vedenia 2:1. Štyri sekundy pred koncom štvrtej minúty súboja Bátky opäť v parteri pretočil svojho súpera a získal potrebný tretí bod. V samom závere už Bátky kontroloval útoky Kirgiza.

V rozhodujúcom druhom dueli skupiny so skúseným Abrahamianom sa slovenskému klasikovi nepodarilo na súpera nič vymyslieť. Bronzový medailista z minuloročných MS vo francúzskom Creteil v súboji s Abrahamianom prehrával po necelej poldruhaminúte 0:1, keď z Arménska pochádzajúci zápasník bodoval z parteru. Po 2:16 min získal rovnakú výhodu Bátky, ale nevyužil ju. Takisto sa skončila aj Švédova výhoda o jeden a pol minúty neskôr a Bátkyho v samom závere duelu. Abrahamian sa držal na žinenke ako kliešť, zápasník trenčianskej Dukly s ním takmer ani nepohol. Keďže v súboji nezískal ani jeden zo zápasníkov aspoň tri body, nasledovalo predĺženie, v ktorom dostal výhodu tzv. spojenia Švéd a musel útočiť. Predĺženie trvalo veľmi krátko - štyri sekundy. Dvojnásobný majster sveta urobil nástup a získal ďalšie tri body. Bátky teda prehral 0:4 a postup z F-skupiny sa mu vzdialil. Slovenský borec potom v poslednom dueli skupiny s Japoncom Macumotom opäť prehrával 0:1, no dokázal takisto bodovať a vyrovnal na 1:1. V závere dostal Japonec výhodu parteru a podarilo sa mu Bátkyho päť sekúnd pred koncom zdvihnúť a získať rozhodujúce dva body. Prehra 1:3 znamenala pre Bátkyho koniec aténskeho vystúpenia.