Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Dosiahol historické úspechy až s dvomi krajinami. Zomrel legendárny Jack Charlton

Jack Charlton. (Autor: TASR/AP)
TASR|11. júl 2020 o 10:51

Celú hráčsku kariéru prežil v jednom klube.

LONDÝN. Bývalý anglický futbalista Jack Charlton zomrel v piatok vo veku 85 rokov. Majster sveta z roku 1966 od vlaňajška bojoval s lymfómom a trpel demenciou, informoval o tom web BBC.

"Jack zomrel pokojne, obklopený rodinou vo svojom dome v Northumberlande. Sme mimoriadne hrdí na jeho neobyčajný život, počas ktorého priniesol radosť mnohým ľuďom. Bol vždy milý, čestný a zábavný. A vždy si na každého našiel čas," uviedla v stanovisku jeho rodina.

Charlton odštartoval profesionálnu kariéru v roku 1952 a celú ju prežil v Leedsi United, s ktorým v sezóne 1968/1969 získal titul. Na poste stopéra odohral celkovo 773 zápasov a strelil 70 gólov.

V národnom drese si pripísal 35 štartov a šesť zásahov.

Po aktívnej kariére, ktorú uzavrel v roku 1973, pracoval ako tréner, postupne viedol Middlesbrough, Sheffield Wednesday a Newcastle.

Medzi rokmi 1986 - 1996 bol trénerom írskej reprezentácie. Krajinu doviedol na ME 1988, čo bol pre Írov prvý veľký záverečný turnaj, na MS 1990 v Taliansku s nimi postúpil do štvrťfinále.

Poctu Jackovi Charltonovi vzdal aj Manchester United, v drese ktorého sa stal legendou jeho mladší brat.

"Mimoriadne nás zarmútil odchod brata sira Bobbyho a člena tímu majstrov sveta Jacka Charltona. Naša hlboká sústrasť patrí celej rodine Charltonovcov," cituje AFP stanovisko klubu.

Súvisiace články