Streda, 27. októbra, 2021Dnes je Deň černovskej tragédie, Meniny má Sabína

Zloženie základných skupín EURO 2004

TASR|30. nov 2003 o 14:36

Lisabon 30. novembra (TASR) - V Pavilhao Atlantico v Lisabone vyžrebovali v nedeľu zloženie základných skupín EURO 2004 vo futbale, ktoré sa od 12. júna ...

Lisabon 30. novembra (TASR) - V Pavilhao Atlantico v Lisabone vyžrebovali v nedeľu zloženie základných skupín EURO 2004 vo futbale, ktoré sa od 12. júna do 4. júla budúceho roka budú hrať v Portugalsku. Otváracím duelom šampionátu bude zápas Portugalska s Gréckom 12. júna v Porte. Domáci budú hrať v A-skupine a v susedskom derby sa stretnú aj so Španielskom, Česi si v D-skupine zopakujú kvalifikačné zápolenie s Holandskom a čaká ich aj Nemecko anováčik Lotyšsko. Do B-skupiny zviedol žreb Angličanov spolu s obhajcami titulu Francúzmi.

Na slávnostnom žrebe v Lisabone sa zúčastnili zástupcovia všetkých 16 zainteresovaných krajín, medzi približne 2000 hosťami nechýbali ani špičky UEFA a portugalskej vládnej garnitúry. Priamo v sále bolo až 700 novinárov. Finálový turnaj ME sa uskutoční na budúci rok na nových alebo promptne zrenovovaných štadiónoch v Porte, Fare, Leirii, Aveire, Coimbre, Guimaraesi, Brage a Lisabone. Šestnásť účastníkov rozdelili do štyroch skupín po štyri tímy, do štvrťfinále postúpia z každej po dvaja najlepší.

Pre zdravotné problémy chýbal na žrebovaní EURO 2004 prezident Európskej futbalovej únie UEFA Švéd Lennart Johansson. Jeho stav údajne nie je vážnejšieho charakteru, ale zostal radšej v Štokholme a pripravuje sa navštíviť aspoň žrebovanie kvalifikácie MS 2006 najbližší piatok vo Frankfurte. Ústrednou postavou žrebu bol okrem na všetko dohliadajúceho šéfa exekutívy UEFA Gerharda Aignera mozambický rodák Eusébio, bývalá hviezda Benfiky Lisabon a portugalskej reprezentácie. "Čierny panter" už pred ťahaním mien jednotlivých krajín označil majstrovstvá Európy za "najnáročnejší futbalový turnaj na svete" a vyjadril presvedčenie, že svojej krajine prinesie pri rozdeľovaní do skupín šťastie.

Domáci Portugalčania figurovali medzi kvartetom najvyššie nasadených tímov spolu s obhajcami trofeje Francúzskom, Švédskom a Českom. V mimoriadne silnom druhom koši boli trojnásobný šampión Nemecko, ďalej Španielsko, Anglicko a Taliansko. Tretí koš pozostával z Holandska, Chorvátska, Ruska a Dánska a až do štvrtého boli nasadení víťazi svojich kvalifikačných skupín Bulharsko, Švajčiarsko, Grécko a okrem nich ešte nováčik vrcholných podujatí Lotyšsko. Domáce Portugalsko malo dopredu garantovanú pozíciu jednotky v základnej A-skupine.

Zloženie základných skupín EURO 2004:

A-skupina: Portugalsko, Grécko, Španielsko, Rusko

B-skupina: Francúzsko, Anglicko, Švajčiarsko, Chorvátsko

C-skupina: Švédsko, Bulharsko, Dánsko, Taliansko

D-skupina: Česko, Lotyšsko, Nemecko, Holandsko

Súvisiace články