Piatok, 3. decembra, 2021Meniny má Oldrich

Zápas v Srbsku bol testom. Tím je stále silnejší

(Autor: SITA)
Ondrej Gajdoš|12. feb 2013 o 08:20

Slovenky čaká o dva mesiace v Rusku boj o finále.

Tenistky Slovenska zvíťazili v Pohári federácie v roku 2002. Odvtedy len z diaľky sledovali záverečné zápasy tímovej súťaže.

Po jedenástich rokoch sú opäť v hre o trofej. Víťazstvom nad Srbskom 3:2 sa dostali medzi štyri najlepšie kolektívy sveta. V apríli zabojujú o postup do finále v Rusku.

Treba priznať, že Slovensku pomohla absencia najlepších domácich tenistiek Any Ivanovičovej a Jeleny Jankovičovej, ktoré vlani priviedli Srbsko do finále.

Kapitán mal šťastnú ruku

Podľa kapitána Mateja Liptáka bol kľúčový zápas domácej jednotky Bojany Jovanovskej s náhradníčkou v slovenskom tíme Janou Čepelovou za stavu 1:1.

Devätnásťročná Košičanka dostala príležitosť namiesto Cibulkovej a zvládla ju na výbornú. Doteraz hrala v pohári len tri zápasy, no zakaždým už bolo o víťazovi rozhodnuté.

Po vyše trojhodinovom maratóne vyhrala 5:7, 7:5, 11:9.

„Sobotňajšia udalosť s Cibulkovou nám dosť skomplikovala situáciu, no bol to zároveň test, či úlohu zvládneme. Ešte viac to posilnilo tímového ducha. Najdôležitejším zistením z celého víkendu je pre mňa práve to, že ťažké situácie môžeme zvládnuť aj bez najlepších,“ poznamenal 35-ročný kapitán.

Matej Lipták vedie fedcupový tím už piaty rok. Viedol Hantuchovú, teraz spolupracuje s Cibulkovou. Hráčky dokonale pozná. Na lavičke pôsobí pokojne. Pri výbere náhradníčky mal šťastnú ruku.

K dispozícii bola aj Magdaléna Rybáriková, ktorá má lepšie rebríčkové postavenie ako Čepelová. „Janku poznám odmalička, je to hráčka pre tímové súťaže,“ vysvetľoval.

„Na kurte bojuje ako o život. Ukázala, že má aj potrebnú kvalitu na zápasy tejto úrovne. Pred zápasom sme sa v tíme zhodli, že Čepelovej by mal vyhovovať Jovanovskej rýchly, strojový tenis. Výborne sa pohybovala a returnovala. Nevyhla sa výkyvom ani ľahkým chybám, ale nakoniec to zvládla.“

Zborná má široký výber

Kapitán Slovenska v Pohári federácie nechcel v predstihu špekulovať, aké sú šance v semifinále s Ruskom. Tešil sa, že slovenský tím nemusí znova ísť do baráže a má istotu svetovej skupiny.

Rusky vyhrali vo štvrťfinále nad Japonkami 3:2, bodovali Maria Kirilenková, Jekaterina Makarovová a Jelena Vesninová.

„Rusko disponuje množstvom kvalitných hráčok, môžu postaviť ktorúkoľvek. Navyše budeme hrať u nich,“ doplnil Lipták. „Bude to nesmierne ťažký zápas.“

Súvisiace články