Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Žampa po skvelom slalome: V cieli som vedel, že to bude veľmi dobré

Adam Žampa dosiahol v Soči výborné výsledky. (Autor: SITA)
Tomáš Prokop|22. feb 2014 o 20:25

Byť na olympijských hrách piaty a šiesty je paráda, hovoril otec a tréner slovenského lyžiara.


prokop_avizo.jpg
Zo Soči od nášho redaktora TOMÁŠA PROKOPA

SOČI. Slovenský lyžiar Adam Žampa potvrdil, že piate miesto z olympijskej superkombinácie nedosiahol náhodou.

V sobotňajšom mužskom slalome nabitom hviezdami skončil na skvelom šiestom mieste, keď zajazdil najrýchlejšie druhé kolo.

((foto))

Predbehol ho až pätnásty pretekár

Prvé kolo olympijského slalomu pritom Žampovi nevyšlo úplne podľa predstáv, ale podstatné bolo, že sa dostal do tridsiatky. Skončil na 26. mieste.

Trať bola pri teplom počasí, ktoré je v Soči v posledných dňoch, dobre pripravená.

„Šiel som v hornej časti až príliš opatrne, taktizoval som. Mal som šťastie, že som sa dostal do nabitej tridsiatky. Z toho som šťastný. V druhom kole to musím napáliť, lebo v prvom to nebola moja jazda,“ hovoril Žampa.

Svoje slová potvrdil agresívnou jazdou na hranici rizika. V hornej časti kopca síce spravil chybu, ale bravúrne ju ustál. Vynikajúcu mal druhú časť trate, ktorou si vybudoval skvelú pozíciu.

Predbehnúť ho dokázal až výborný Nór Henrik Kristoferssen, ktorý bol po prvom kole pätnásty. Nakoniec oslavoval bronzovú medailu.

„Išiel som v druhom kole na riziko a hore v dvojbránke som mal problémy. Ušli mi trochu lyže a vravel som si, že to musím rozbaliť. Podarilo sa, keď som prišiel do cieľa, vedel som, že to bude veľmi dobré,“ hovoril šťastným hlasom Žampa.

Vyhral druhé kolá v slalome aj superkombinácii

Sympatický slovenský lyžiar pridal k piatemu miestu v superkombinácii ešte lepší výsledok v slalome, kde je najväčšia konkurencia. Pritom v pretekoch Svetového pohára skončil Žampa najlepšie deviaty.

„Vážim si, že som vyhral druhé kolo na olympijských hrách v superkombinačnom slalome aj klasickom slalome. Je to neuveriteľný pocit,“ pokračoval Slovák.

„Byť na olympijských hrách piaty a šiesty je paráda. Je to fantázia. Adam síce nemá medailu, ale je dvojnásobný olympijský víťaz. Zatiaľ len v druhých kolách, ale máme čo robiť najbližšie štyri roky, aby sme to zlepšili,“ dodal hrdo otec a tréner Tomáš Žampa.

Žampovi opäť pomohol aj Ante Kostelič, otec známeho Ivicu Kosteliča. Ten podobne ako pri superkombinácii postavil trať, ktorá nášmu reprezentantovi vyhovovala.

„Ďakujem Kosteličovcom za to, že mi počas olympiády umožnili spoločne trénovať, teraz som to zúročil,“ nezabudol poďakovať dvadsaťtriročný Tatranec.

Zlata sa dočkal veterán Mario Matt

V olympijskom slalome v Soči sa najviac tešili Rakúšania. Vyhral Mario Matt, druhý skončil Marcel Hirscher a tretí spomínaný Nór Kristoferssen.

„Všetko do seba zapadlo a nakoniec som mohol byť šťastný. Len som si lyžoval a nestaral sa o nič iné,“ hovoril Matt. Trojnásobný majster sveta konečne ukázal, že má na veľkú výhru aj na olympiáde. Predtým bol na hrách najlepšie na 34. mieste.

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/sportove.spravy"][/content]

Súvisiace články