Streda, 1. decembra, 2021Meniny má Edmund

Žampa obsadil v slalome šieste miesto, druhé kolo zajazdil najlepšie

Adam Žampa dosiahol v Soči výborné výsledky. (Autor: SITA)
Sportnet|22. feb 2014 o 12:30

Slovák sa po druhý raz dostal na olympiáde medzi najlepšiu šestku. Zlato získal Rakúšan Mario Matt.

SOČI. Slovenský lyžiar Adam Žampa dosiahol na zimných olympijských hrách v Soči ďalší výborný výsledok.

V slalome, ktorý bol záverečnou súťažou v alpskom lyžovaní na olympiáde, sa vďaka najlepšej jazde v druhom kole prepracoval z 26. pozície na konečné šieste miesto.

Žampa tak dosiahol najlepší slalomový výsledok kariéry na veľkom podujatí. Vlani bol na majstrovstvách sveta v Schladmingu pätnásty.

Po piatom mieste v superkombinácii sa po druhý raz dostal medzi šesť najlepších pretekárov na ZOH 2014.

Zlatú medailu získal Rakúšan Mario Matt, ktorý triumfoval pred strieborným krajanom Marcelom Hirscherom a bronzovým Nórom Henrikom Kristoffersenom.

((fotogaleria))

Mal dobrú štartovú pozíciu

Adam Žampa v prvom kole zajazdil 26. najrýchlejší čas so stratou 2,64 sekundy na vedúceho Matta a v druhom kole tak mal výhodnú štartovú pozíciu, keď vyrazil na trať ako piaty v poradí.

A slovenský lyžiar ju naplno využil, keď predviedol dravú jazdu a napokon sa ako jediný dostal pod 54 sekúnd (53,94).

Ante Kostelič, otec a tréner slávneho Chorváta Ivicu Kosteliča, zostal verný svojej povesti a postavil v 2. kole nerytmickú trať s neortodoxne zavretými bránkami. V kombinácii s mäkkým podkladom a kaziacou sa traťou to bol pre pretekárov boj.

Viacerí favoriti riskovali a vypadli. Žampu napokon predstihli iba piati slalomári spomedzi dvadsiatich piatich, ktorí boli v prvom kole pred ním.

„Moje pocity sú neopísateľné. Chcel som to pustiť naplno, využiť výhodné štartové číslo a až na jedno malé zaváhanie, keď som to trochu prisadol, sa mi to podarilo. Trať sa postupne rozbíjala, takže som vedel, že sa môžem posunúť,“ povedal Adam Žampa v cieli pre RTVS.

„Ďakujem Kosteličovcom za to, že mi počas olympiády umožnili spoločne trénovať, teraz som to zúročil,“ dodal.

zampa3_res.jpg

Adam Žampa s priateľkou v cieli druhého kola slalomu.
FOTO - SITA

Najstarší olympijský víťaz

Víťaz slalomu Mario Matt si dobrú východiskovú pozíciu vytvoril už v prvom kole, po ktorom viedol o 45 stotín sekundy pred druhým Andre Myhrerom zo Švédska.

V druhom kole na rozbitej trati už menej riskoval, no šiesta najrýchlejšia jazda mu aj tak vyniesla zlato.

„Na olympijských hrách mi to v minulosti veľmi nešlo. Dnes som si povedal, že si idem len tak zalyžovať a uvidím, čo to dá,“ hovoril pre ORF Matt, ktorý je aj majstrom sveta v slalome z rokov 2001 a 2007.

Skúsený Rakúšan sa vo veku 34 rokov a 319 dní stal najstarším olympijským víťazom v alpskom lyžovaní. Prekonal rekord nórskeho univerzála Kjetila Andreho Aamodta, ktorý mal 34 rokov a 170 dní, keď na ZOH 2006 v Turíne triumfoval v super-G.

Nórsky supertalent Kristoffersen sa v devätnástich rokoch zase stal najmladším zjazdárom, ktorý získal na ZOH medailu. Marcel Hirscher, ktorý bol v 24 rokoch najväčšou rakúskou nádejou v slalome, sa na striebornú pozíciu predral z 9. miesta po 1. kole.

Slovensko malo v slalome celkovo troch zástupcov. Žampov mladší brat Andreas bol po 1. kole na 67. mieste, ale druhú jazdu nedokončil. Matej Falat sa rozlúčil už po niekoľkých bránkach v prvom kole.

Zjazdové lyžovanie - slalom mužov:

1. Mario Matt 1:41,84 min., 2. Marcel Hirscher (obaja Rak.) +0,28 s, 3. Henrik Kristoffersen (Nór.) +0,83, 4. Stefano Gross (Tal.) a Fritz Dopfer (Nem.) +0,88, 6. Adam ŽAMPA (SR) +1,44, 7. Markus Larsson a Mattias Hargin (obaja Švéd.) +1,76, 9. Sebastian-Foss Solevaag (Nór.) a Ivica Kostelič (Chorv.) +2,27, ..., Andreas ŽAMPA nedokončil 2. kolo, Matej FALAT (obaja SR) nedokončil 1. kolo.

Online prenos

zjazdove.jpg18:07 Adama Žampu v druhom kole nikto nepredstihol - Slovák v ňom dosiahol najlepší čas 53,94 s, olympijskému víťazovi Mattovi ho stačilo zájsť za 55,14 s. Vynikajúci výsledok Žampu, gratulujeme.

zjazdove.jpg18:06 Mario Matt je najstarším olympijským víťazom v slalome, v apríli bude mať 35 rokov.

zjazdove.jpg18:03 Tak kto sa bude tešiť z olympijského zlata? Matt alebo Hirscher? Po prvom kole viedol o 108 stotín a náskok v druhom síce pomaly strácal, ale napokon udržal. Mario Matt prechádza cieľom na prvom mieste s náskokom 28 stotín.

Druhý je jeho krajan Hirscher, tretí Nór Kristoffersen. Adam Žampa skončil na fantastickom šiestom mieste.

zjazdove.jpg18:02 Myhrer vypadáva Rakúšania budú mať zlato! Marcela Hirscher totiž môže predstihnúť už iba jeho krajan, líder z prvého kola Mario Matt.

zjazdove.jpg18:01 Po prvom kole tretí Talian Stefano GROSS je v cieli na treťom mieste a Hirscher tak určite bude mať medailu. Čakáme už len na Švéda Myhrera a Rakúšana Matta. žampa piaty

zjazdove.jpg17:59 Mattias Hargin zo Švédska prichádza na piatom mieste. Žampa bude najhoršie siedmy. Slovák je jediným pretekárom, ktoré druhé kolo zvládol pod 54 sekúnd.

zjazdove.jpg17:56 Vypadávajú aj po prvom kole šiesty Ted Ligety a piaty Jean-Baptiste Grange. Zostávajú poslední štyria top pretekári z prvého kola.

zjazdove.jpg17:53 Veľký favorit Felix Neureuther nedokončil druhé kolo. Veľkú chybu spravil už na prvej bránke, neskôr vypadol úplne. Znamená to, že Adam Žampa bude v prvej desiatke.

Neureutherovi olympiáda nevyšla. Cestou na letisko mal autonehodu, poranil si krk, napriek tomu do Soči na druhý deň odletel ale nevyšiel mu ani obrovský slalom ani slalom.

zjazdove.jpg17:51 Rakúšan Marcel Hirscher svoju druhú jazdu zvládol a dostáva sa na pribežné prvé miesto. Druhý je Kristoffersen (+0,55), tretí Dopfer (+0,60), štvrtý Žampa (1,16).

zjazdove.jpg17:49 Na trať sa vydajú ešte títo pretekári, ktorí mali v prvom kole lepší čas ako Žampa (v tomto poradí):

Marcel HIRSCHER 47.98
Alexis PINTURAULT 47.78
Felix NEUREUTHER 47.57
Ted LIGETY 47.56
Jean-Baptiste GRANGE 47.47
Mattias HARGIN 47.45
Stefano GROSS 47.45
Andre MYHRER 47.15
Mario MATT 46.70

zjazdove.jpg17:47 Adam Žampa sa posúva stále vyššie. Na trať sa už dostáva absolútna slalomárska špička - prvých desať pretekárov po prvom kole.

zjazdove.jpg17:44 Žampa je síce priebežne tretí, ale v druhom kole zajazdil najlepší čas - trať zvládol za 53,94 s, kým priebežne prvý Kristoffersen za 54,18 s.

zjazdove.jpg17:41 Žampu predstihol prvý pretekár, Nór Henrik Kristoffersen. Hneď na to sa pred Slováka posúva aj Nemec Fritz Dopfer.

Priebežné poradie: 1. Kristoffersen, 2. Dopfer (+0,05), 3. Žampa (0,61). Na trati je ešte 12 pretekárov, ktorí v prvom kole mali lepší čas ako Žampa.

zjazdove.jpg17:39 "Zatiaľ je to výborné, pocity sú neopísateľné," zveril sa Žampa pre RTVS. "Využil som trať, teraz sa to už rozbíja. Trénoval som ju s Ivicom Kosteličom a išiel som veľmi dobre. Kosteličovcom musím veľmi pekne ppďakovať.

zjazdove.jpg17:37 Pretekári sú na komplikovanej trati dezorientovaní, hovorí bývalý lyžiar Holický. Podľa neho slalomári predpokladali, že Kostelič postaví komplikovaný slalom, ale na takto postavené bránky sa pripraviť v žiadnom prípade nedalo.

zjazdove.jpg17:34 Julien Lizeroux, 17. po prvom kole, mal na trati dlho lepší čas ako Žampa, ale v druhej polovici výrazne stratil.

Vypadol aj obhajca olympijského zlata z tejto disciplíny z Vancouveru, Talian Giuliano Razzoli.

zjazdove.jpg17:29 Žampu nepredbehol ani Ivica Kostelič, brat legendárnej Janice Kosteličovej a syn Anteho Kosteliča, autora trate druhého kola slalomu.

zjazdove.jpg17:26 Adam Žampa dal druhé kolo naozaj parádne. S takýmto časom môže útočiť na prvú desiatku.

Ani jeden z ďalších ôsmich pretekárov, ktorí už trať zišli, sa mu nepriblížil. Druhý Nór Solevaag stráca 0,83 s.

zjazdove.jpg17:25 Bývalý alpský lyžiar a spolukomenátor Českej televízie Jan Holický považuje druhé kolo slalomu za mimoriadne náročné. Ante Kostelič postavil podľa neho mimoriadne komplikovaný slalom, pretekári musia počas neho niekoľkokrát zmeniť tempo.

zjazdove.jpg17:22 Adam Žampa výborne zvládol trať druhého kola a dostáva sa na priebežne prvé miesto. Pred druhým Britom Rydingom má náskok +2,63 s.

Druhé kolo išlo zatiaľ päť pretekárov, no iba dvaja dokončili.

zjazdove.jpg15:15 Adam Žampa ide druhé kolo ako piaty v poradí. Dvaja jazdci pred ním trať nezvládli a nedokončili, ďalší síce prišiel až do cieľa, ale mal pád.

"V druhom kole nemám čo stratiť, musím ísť naplno. Verím, že to bude lepšie, pretože toto nebola moja jazda," uviedol Žampa po prvom kole pre RTVS.

zjazdove.jpg17:14 O malú chvíľu sa začne druhé kolo olympijskeho slalomu mužov. Krátke zhrnutie po prvom kole

  • Lídrom je Rakúšan Mário Matt, druhý Švéd André Myhrer (+0,45), tretí zhodne Ďalší Švéd Mattias Hargin a Talian Stefano Gross (+0,75 s).
  • Slovák Adam Žampa na Matta stratil 2,64 sekundy a skončil na 26. mieste.
  • Náš Matej Falat vypadol, Andreas Žampa stratil 11,95 sekundy.

Muži - slalom - poradie po 1. kole: 1. Mario Matt (Rak.) 46,70 s, 2. André Myhrer +0,45 s, 3. Mattias Hargin (obaja Švéd.), Stefano Gross (Tal.) +0,75, 5. Jean-Baptiste Grange (Fr.) +0,77, 6. Ted Ligety (USA) +0,86, 7. Felix Neureuther (Nem.) +0,87, 8. Alexis Pinturault (Fr.) +1,08,... 26. Adam Žampa +2,64, 67. Andreas Žampa +11,95, Matej Falat (všetci SR) nedokončil prvé kolo.

15:21 "Dúfam, že po prvom kole budem v elitnej tridsiatke, aby som štartoval medzi prvými v druhej časti. Bola to z mojej strany opatrná jazda, hornú časť aj spodnú som išiel zadržane. V druhom kole nemám čo stratiť, musím ísť naplno. Verím, že to bude lepšie, pretože toto nebola moja jazda," povedal pre RTVS Adam Žampa.

15:10 Na trať už vyrazilo prvých osemdesiat slalomárov a Adam Žampa je stále na 26. mieste a do druhého kola tak večer vyrazí ako piaty v poradí. Už ho určite nikto nepredbehne.

Na vedúceho Mária Matta stráca Žampa po polovici súťaže 2,64 stotín sekundy. Tretí Slovák v pretekoch Andreas Žampa sa po dojazde so stratou 11,95 stotín sekundy zaradil na posledné 60. miesto.

14:54 Na trať s číslom 61 vyrazil druhý Slovák v pretekoch Matej Falat, už po pár bránkach však jeho jazda skončila. Falat sa zaradil medzi veľké mnosžtvo lyžiarov, ktorý zo slalomu v prvom kole vypadli.

14:48 "Toto moja jazda nebola. Verím, že sa mi podarí v druhom kole, nemám čo stratiť," povedal RTVS Adam Žampa.

Aktuálne je na 26. mieste. Hoci na trať ešte vyštartuje viacero desiatok pretekárov, nemal by ho nikto ohroziť. Trať už je pomerne zničená a ani výkonnosť ostatných by na prvú 30. nemala stačiť.

14:28 S číslom 30 na trať vyrazil Slovák Adam Žampa a s časom 49,34 sa zaradil na priebežne posledné miesto. So stratou 2,64 sekundy na vedúce Mária Matta bude mať v druhom kole problém posunúť sa dopredu.

14:20 Do pretekov už vyštartovalo 25 pretekárov. Stále sa v cieli teší z najlepšieho času Rakúšan Mário Matt a prvé kolo dnes zrejme už vyhrá. Druhý je stále Švéd Myhrer a tretia je hneď dvojica pretekárov Talian Gross - Švéd Hargin.

Veľký favorit pretekov Marcel Hirscher je so stratou 1,28 len na deviatom mieste.

thaler_sita_600.jpg

Z pretekov vypadol aj Talian Patrick Thaler.

FOTO: SITA/AP

14:16 Obhajca zlata z Vancouvru Talian Guliano Razzoli na zlato dnes zrejme nedosiahne a tak sa ani jemu nepodarí výhru na olympiáde obhájiť. Priebežne je na 14. mieste so stratou 1,8 sekundy.

14:11 Spokojný so svojou jazdou v prvom kole bol aj Američan Ted Ligety. Priebežne je momentálne na šiestom mieste so stratou 0,86. Na tretie miesto aj pred Ligetyho sa však zaradil Talian Stefano Gross, ktorý sa s rovnakým časom o miesto delí s Mattiasom Harginom. Obaja na Matta strácajú 0,75 stotín sekundy.

14:04 Z pretekov vypadol aj Rakúšan Benjamin Raich. Tretí Švéd Larsson na najlepších stratil a je len priebežne na ôsmom mieste. Vedie Matt pred dvojicou Myhrer - Hargin.

14:00 V cieli je desiatka pretekárov slalomu mužov na olympiáde v Soči. Aktuálne stále vedie Rakúšan Mário Matt pred dvojicou Švédov Myhrer - Hargin. Štvrtý je Francúz Grange.

Zatiaľ z pretekov vypadli Thaler a Herbst.

matt_tasr_600.jpg

Vedúci muž pretekov Mário Matt.

FOTO: TASR/AP

13:56 Medzi medailistov sa dnes zrejme Chorvát Ivica Kostelič nezaradí, na stále vedúceho Matta stráca po prvom kole 2,05 sekundy.

13:53 Prvý slalomárom, ktorý v pretekoch vypadol je Talian Patrick Thaler s číslom šesť. Stále vedie Mário Matt pred dvojicou Švédov Myhrer a Hargin.

13:49 Majster sveta a momentálne vedúci muž svetového pohára Marcel Hirscher prvé kolo pokazil. Nepredbehol ani jedného z predchádzajúcich pretekárov a aktuálne je štvrtý so startou 1,28 na vedúceho Matta.

13:47 Rakúšan Mário Matt na trať vyštartoval s číslom 3. V cieli prvého kola sa mu podarilo predbehnúť oboch pred ním štartujúcich Švédov a s časom 46,7 momentálne preteky vedie.

13:45 Slalom mužov otvoril Švéd Andre Myhrer časom 47,15. Na pretekárov čaká v prvom kole 60 bránok. Trať má prevýšenie 200 metrov.

12:57 S číslom 1. do pretekov vyštartuje Švéd Andre Myhrer, Rakúšan Mário Matt má trojku, jeho krajan a vedúci muž svetového pohára Marcel Hirscher štvorku.

Druhý vo svetovom pohári Nór Henrik Kristoffersen pôjde s päťkou, tretí Nemec Felix Neureuther vyštartuje s číslom sedem. Pozrite si kompletnú štartovú listinu.

12:54 Na trať prvého kola slalomu vyštartujú po 13:45 aj traja slovenskí reprezentanti. Adam Žampa, Matej Falat a rovnako aj Andreas Žampa. Pred štartom dostali nasledujúce čísla.

Štartové číslo Meno pretekára
30. Adam Žampa
61. Matej Falat
82. Andreas Žampa

[content type="fb" stype="fanpage" url="https://www.facebook.com/sportove.spravy"][/content]

Súvisiace články