Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

V Taliansku Hamšíka zbožňujú, u nás komplex nezlomil

(Autor: SITA)
Pavol Spál|24. mar 2013 o 19:15

Hamšík mal proti Litve gólovú šancu. Keby ju premenil, určite by sa chytil on i celé mužstvo, tvrdil tréner Stanislav Griga.

ŽILINA. „Bodaj by sme mali pätnásť Hamšíkov. Potom by som šiel do kvalifikácie pokojný ako nik. Nie náhodou je taký cenený hráč,“ vravel pred štartom boja o svetový šampionát v Brazílii 2014 tréner Slovákov Stanislav Griga.

Nik zo slovenských futbalistov nemá v Európe vyššie renomé ako Marek Hamšík z SSC Neapol. Patrí medzi najväčšie esá v jednej z najuznávanejších líg sveta. V Serii A je lídrom v prihrávkach na gól.

„Na neapolské i slovenské pomery je Marek hviezdou prvej triedy. V Taliansku ho zbožňujú. Nechápem, prečo si u nás takých futbalistov nedokážeme vážiť,“ vyhlásil nedávno jeho spoluhráč z reprezentácie Michal Ďuriš.

Nedokáže to vysvetliť

Hamšík nepatrí na Slovensku medzi najpopulárnejších futbalistov. V ankete hráč roka skončil v hlasovaní fanúšikov až na piatom mieste. Žiadny futbalista nie je u nás pod takým tlakom verejnosti.

Od Hamšíka sa očakáva, že bude rozhodovať veľké zápasy i v drese národného tímu. To mu však nejde.

„Neviem. Jednoducho, taký je futbal. Nedokážem to inak vysvetliť,“ reagoval Hamšík, s deviatimi gólmi v sezóne jeden z najlepších strelcov talianskej ligy.

„Slovensko hrá úplne inak ako Neapol. Žiadny tím nemôže stáť iba na jednom hráčovi,“ tvrdí Ďuriš.

„V Neapole hrá s inými spoluhráčmi, v inom prostredí. V reprezentácii má inú úlohu ako v klube,“ dodal Griga. Mal pravdu. Hamšík sa však do veľkých šancí dostáva i v reprezentácii. No na rozdiel od klubu zlyháva. Trebárs ako v zápase proti Grécku.

„Bohužiaľ, v reprezentácii som to ešte stále neprelomil,“ priznáva. V piatkovom súboji o postup na svetový šampionát proti Litve mal dve veľké šance, pri tej druhej bol úplne sám pred brankárom. Nedal. Mnohí fanúšikovia v Žiline od jedu na jeho adresu zahrešili.

„Pokazil som to. Loptu som zle trafil, bola úplne slabá a neumiestnená,“ vysvetľoval Hamšík.

„Čakalo sa, že tento zápas mali rozhodnúť naši páni futbalisti,“ priznal Griga. „Hamšík mal gólovú šancu, keby ju premenil, určite by sa chytil on i celé mužstvo. V druhom polčase nehral to, čo sa od neho čakalo. Bolo to aj preto, že stred poľa bol prekopávaný a Marek nemal dostatok lôpt,“ hodnotil tréner.

Kľúčový hráč

Hamšík je i tak pre Slovensko kľúčovým hráčom, tvorí hru. Nabehá najviac kilometrov. Spomedzi súčasného kádra nastrieľal najviac reprezentačných gólov – desať.

V Neapole sú však jeho štatistiky oveľa lepšie. V tejto sezóne strelil v klube gól zhruba každý tretí zápas. Naproti tomu v posledných štyridsiatich zápasoch za národný tím dal Hamšík iba jediný gól z hry – v prípravnom zápase s Dánskom.

V súťažných zápasoch sa počas tohto obdobia presadil iba dvakrát – vždy z penalty. Počas celej reprezentačnej kariéry strelil Hamšík v súťažnom zápase iba jeden víťazný gól z hry – v roku 2008 proti Severným Írom.

Za Neapol ich dal iba v tejto sezóne až sedem.

Príkladný reprezentant

„Bez ohľadu, či hrám v Neapole, alebo za reprezentáciu, vždy chcem podať maximálny výkon,“ bráni sa Hamšík.

Je príkladný reprezentant. Z posledných štyridsiatich zápasov od roku 2008 chýbal iba raz - v Severnom Írsku (pre trest).

„Na to, aký je veľký hráč, si reprezentáciu váži. To už ľudia nevidia,“ zastáva sa ho Griga.

„Vlani pri úvodnom zraze sa niektorí hráči ospravedlnili, ale Hamšík prišiel na obidva zápasy. Bol na hranici zranenia, zo všetkých mal v sezóne asi najviac odohraných zápasov. Mohol pokojne oddychovať. Ale on prišiel a odohral ich napriek tomu, že mu ľudia nadávajú a že si ho nevážia. A patril medzi najlepších. Vážim si ho za to, aký je,“ uzavrel Griga.

V reprezentácii sa dlho nedarilo ani takým esám, ako sú Cristiano Ronaldo či Lionel Messi. Kým v klube dávajú gól zhruba každý zápas, v reprezentácii sa presadili v každom druhom až treťom.

Messi to už dokázal v poslednej kvalifikácii zlomiť. Vlani dal v deviatich zápasoch dvanásť gólov.

Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Ukrajina vs. Rakúsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Severné Macedónsko vs. Holandsko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Fínsko vs. Belgicko
Kurzy prináša