Štvrtok, 23. septembra, 2021Meniny má Zdenka

NHL bude ešte atraktívnejšia, do pukov a na dresy hráčov pripevnia mikročipy

Fanúšikovia po oznámení nového klubu v NHL. (Autor: TASR/AP)
SITA|26. jan 2019 o 15:03

Vytvorili technológiu, ktorá neexistovala.

NEW YORK. Zámorská hokejová NHL od budúcej sezóny zavedie sledovanie hráčov a puku pomocou mikročipov. V piatok to počas exhibičného podujatia Zápas hviezd oznámil komisár profiligy Gary Bettman.

NHL bude využívať služby nemeckej spoločnosti Jogmo World Corp, ktorá pripevní mikročipy na dresy hráčov a dovnútra pukov. Antény na zbieranie dát sa budú nachádzať v halách všetkých 31 klubov.

Podobná technológia sa v súčasnosti využíva aj v americkom futbale, v basketbalovej NBA a bejzbalovej MLB zasa funguje sofistikovaný systém radarov a kamier.

"Inovácie sú dobré nielen pre našu hru, ale predovšetkým pre fanúšikov. S ohľadom na rýchlosť a zložitosť hokeja ide o jedinečný produkt na ľade, ale zároveň predstavuje neuveriteľnú výzvu. Ako súťaž sme vynaložili značné investície na vytvorenie novej technológie, ktorá doslova neexistovala," povedal Bettman.

NHL odštartovala zámer sledovať hráčov a puky v reálnom čase v roku 2013. Skúšky rôznych systémov prebehli počas Zápasov hviezd, na Svetovom pohári 2016 a dvoch zápasov základnej časti tejto sezóny v Las Vegas.

NHL zatiaľ neuviedla pevný termín zavedenia technológie založenej na rádiofrekvencii. Výskumníci a inžinieri z Nemecka veria, že dosiahli bod, kde si hráči nevšimnú mikročipy na svojich pleciach a nebudú vedieť rozoznať obyčajný puk od toho so zavedeným mikročipom.

"Je to aktívny puk, takže pred tým, ako sa dostane na ľad, musí byť aktivovaný. Následne potom ho treba deaktivovať," povedal zakladateľ a výkonný riaditeľ Jogmo Martin Bachmayer.

Súvisiace články