Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

V Kitzbüheli panujú domáci, v novej ére však ich vydedenec

TASR|19. jan 2006 o 16:45

Kitzbühel 20. januára (TASR) - Rakúšan Anderl Molterer je s 9 triumfami najúspešnejším pretekárom v histórii kitzbühelských podujatí, o jeden menej má ...

Kitzbühel 20. januára (TASR) - Rakúšan Anderl Molterer je s 9 triumfami najúspešnejším pretekárom v histórii kitzbühelských podujatí, o jeden menej má jeho krajan Christian Pravda a na treťom mieste sa zišli tri mladšie osobnosti, ale tiež už legendy - rakúsky Luxemburčan Marc Girardelli, Francúz Jean-Claude Killy a Švajčiar Pirmin Zurbriggen. Lídrom vo víťazných zjazdoch je opäť domáci kult Franz Klammer, rovnaký počet štyroch triumfov vlastnia v kombinácii Molterer, Zurbriggen a Nór Kjetil-Andre Aamodt a piatimi slalomovými vavrínmi vyniká charizmatický Švéd Ingemar Stenmark.

V novovekej ére Svetového pohára je však dominátorom Girardelli, muž, ktorého kariéra je opradená kontroverziami - množstvom zranení, operácií, z nich ústiacim štatútom šampióna s čiastočnou invaliditou, ale najmä spormi s domácim zväzom. Otec-tréner Helmut mu vybral novú vlasť a Luxemburčania tak majú svojho kráľa Hahnenkammu nielen pre celkový počet 7 triumfov, ale najmä pre jeho univerzálnosť, ktorú demonštroval okrem zjazdu a slalomu i trojnásobným úspechom v kombinácii týchto protipólových alpských disciplín. Zo súčasníkov sú jasnými jednotkami nórski veteráni. Lasse Kjus vyhral päťkrát v rozpätí 10 rokov, z toho dva zjazdy a tri kombinácie, naposledy vlani doplnkový zjazd (náhrada za Bormio) a prvýkrát ešte v roku 1994 kombináciu. Jeho kamarát Aamodt sa blysol štyrmi víťaznými kombináciami, pričom v rokoch 1998-2000 hetrikom. Kvinteto víťazstiev má na konte aj domáci miláčik Hermann Maier, ale z toho štyri v super-G, ktorý nepatrí do tradičného hahnekammského balíka.

Súvisiace články