Piatok, 23. júla, 2021Meniny má Oľga

Triumfy bez štvoritého skoku provokujú

Dvadsaťročný Američan Brandon Mroz ako prvý skočil na súťaži štvoritého lutza. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|21. nov 2011 o 08:00

Američan Brandon Mroz nedávno ako prvý skočil Lutzov skok so štyrmi obrátkami. Pol storočia po Jacksonovej premiére trojitého a štvrť storočia po Sabovčíkovom historickom štvoritom tulupe.

BRATISLAVA. Keď Slovák Jozef Sabovčík na európskom šampionáte 1986 ako prvý na svete zvládol štvoritý skok (tulup čiže odpichnutý rittberger), málokto predpokladal, že o štvrť storočia budú mať za sebou premiéru štvoritej podoby len tri z poltucta skokov krasokorčuliarskeho portfólia.

Premiéry skokov
  • Štvorité premiéry: tulup – Kanaďan Kurt Browning (1988), salchov – Američan Timothy Goebel (1998), lutz – Američan Brandon Mroz (2011)
  • Trojité maximá: rittberger (premiéra Američan Dick Button v r. 1952), flip (Američan Terry Kubicka 1976), axel (Kanaďan Vern Taylor 1978)
  • Jozef Sabovčík skočil na európskom šampionáte 1986 štvoritý tulup. Ako vôbec prvý krasokorčuliar. Medzinárodná korčuliarska únia mu však svetový primát neuznala, pretože sa dotkol korčuľou ľadu skôr.

Svet mal veľké oči, no vývoj napreduje pomalšie, než sa čakalo. Otočiť sa asi za sedem desatín sekundy vo vzduchu o 1440 stupňov (v prípade axla dokonca o 1620) a pristáť na jednej korčuli, je sakramentské umenie.

ISU: prvý bol Browning

Historický primát napokon Medzinárodná korčuliarska únia Sabovčíkovi nepriznala.

„Spomalený televízny záznam ukázal, že vo výjazde škrtol o ľad voľnou nohou,“ vyhlásil jej český podpredseda Josef Dědič.

Sabovčík je dodnes presvedčený, že sa mýlil: „Filmové zábery z opačnej strany, ktoré sa neskôr objavili, jasne ukázali, že som neškrtol. Sneh, ktorý budil taký dojem, vyletel spod zúbkov korčule pri dopade.“

Za predpisovo čistý ISU uznala až štvoritý tulup Kanaďana Kurta Browninga na MS 1988 v Budapešti. Ale aj to je už viac ako 23 rokov.

Tulup, salchov a lutz

Ktorý ďalší „štvorák“ príde na rad? pýtali sme sa vtedy trojnásobného majstra sveta Danzera. „Celkom iste salchov,“ odvetil. Štvornásobný šampión Hamilton bol naopak presvedčený, že rittberger, lebo „Rus Fadejev má naň všetky predpoklady“.

Pravdu mal Danzer. Štvoritého rittbergra dodnes nikto čisto v súťaži neskočil. Ani flipa, ktorý je vlastne odpichnutým salchovom. Nehovoriac o axlovi. Ale to je naozaj kráľovský skok: jediný sa skáče z predného nájazdu a vyžaduje o pol obrátky viac než všetky ostatné (v prípade štvoritého 4,5).

Štvoritého salchova prvý zvládol vo finále juniorskej Grand Prix 1998 Američan Timothy Goebel. Na ďalšiu premiéru bolo treba počkať 13 rokov. Jeho krajan Brandon Mroz v septembri 2011 skočil štvoritého lutza na klubových pretekoch v Colorado Springs a minulý víkend aj na medzinárodných v Sappore.

Dvadsaťročný rodák zo St. Louis ešte nič svetaborné nedosiahol: predvlani bol deviaty na MS. Posledných šesť rokov trénuje v Colorade u Toma Zakrajseka, ktorý tvrdí: „Zosilnel, jeho skoky nabrali výšku a okrem tulupa začal skúšať aj rittbergra, flipa a lutza.“

Keď kouč videl koncom leta na tréningu v Oberstdorfe mladého Čecha Michala Březinu skočiť salchova, rittbergra aj lutza, zavolal Mrozovi, že ak sa chce zapísať do histórie, nech sa radšej poponáhľa.

Brandon Mroz

The Miracle of Prague

Mrozovi vyšiel skok pomenovaný po Rakúšanovi Johannovi A. Lutzovi, ktorý nikdy nebol šampiónom, lebo dvadsaťročný zomrel na tuberkulózu. Najviac ho preslávil Kanaďan Donald Jackson, ktorý sa na MS 1962 vďaka trojitému lutzu a ďalším dvadsaťjeden skokom stal miláčikom Pražanov, hoci obral o zlato Karola Divína, ktorý mal po povinných cvikoch „nedostižný“ 45-bodový náskok. Kanadská tlač na druhý deň vyšla s palcovými titulkami The Miracle of Prague.

Ďalšieho trojitého lutza skočil až o dvanásť rokov neskôr Jan Hoffmann z NDR.

„Jackson rotoval so spustenými nohami – keby ich vedel prekrížiť, skákal by štvorité skoky dávno predomnou, už pred polstoročím,“ myslí si Sabovčík.

Podľa trénerky Agnesy Búřilovej Sabovčík v tréningu úspešne skúšal štvoritého lutza už uprostred osemdesiatych rokov: „Miloval skoky – axla aj odpichnuté, všetky okrem rittbergra. Toho sa trojitého naučil až na stáži v USA, keď videl, že ho už skáču aj dievčatá.“

Evan Lysacek vyhral olympijský turnaj bez štvoritého skoku

Vývoj zabrzdili pravidlá

„Štvorák je vojna nervov,“ tvrdil Alexej Jagudin, ruský olympijský víťaz 2002, naznačujúc, že tréning a preteky sú dve rôzne veličiny. „Okrem toho schopnosť pridať k trom obrátkam štvrtú príde a potom zrazu nevysvetliteľne odíde.“

„Stačí zle žmurknúť a štvoritý skok neustojíte,“ do obraznej skratky zhrnula americká profesorka biomechaniky Deborah Kingová svoje poznatky o krehkej rovnováhe nevyhnutnej optimálnej kombinácie výšky skoku a rýchlosti rotácie.

„Vývoj skokov pribrzdila aj zmena pravidiel, po ktorej sa kvalitný trojitý skok viac oplatí ako horší štvoritý,“ myslí si Búřilová. „Navyše, krasokorčuliarov prinútila viac pracovať na iných prvkoch – na krokoch, piruetách... Teraz, keď už väčšina nové požiadavky zvládla, možno nastane zasa boom skokov.“

Kiežby, lebo triumfy bez štvoritého skoku (ba aj pokusu oň) na majstrovstvách sveta či naposledy aj na olympiáde dráždia. Rus Jevgenij Pľuščenko, olympijský víťaz 2006, už pohrozil vancouverskému šampiónovi Američanovi Evanovi Lysacekovi, že sa vráti a na staré kolená ho v Soči 2014 zhodí z trónu.

Súvisiace články