Tomič otočil s Verdascom, Federer a Nadal bez problémov

TASR|16. jan 2012 o 06:28

Mladý austrálsky tenista Bernard Tomiš postúpil do druhého kola Australian Open aj napriek tomu, že prehrával s Fernandom Verdascom už 0:2 na sety.

MELBOURNE. Španielsky tenista Rafael Nadal zvíťazil nad americkým kvalifikantom Alexandrom Kuznetsovom.

Španiela trápilo pred zápasom koleno. "Absolvoval som výborný tréningový týždeň bez známky bolesti. Mal som z toho radosť. Ale včera popoludní sa mi stala najzvláštnejšia vec v živote. Sedel som v hoteli na stoličke a počul som prasknutie v kolene, ale nič nezvyčajné. Postavil som sa a chcel som si natiahnuť nohy, aby sa mi to nich vrátil cit. Pri druhom pohybe ma paralyzovala neuveriteľná bolesť, kolenom som nemohol ani pohnúť," opísal Nadal. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou nič neodhalilo, ale bolesť nezmizla. "Ráno to už bolo o niečo lepšie a celý deň som bol v opatere lekárov. Na zápas som nastupoval trochu vystrašený a nervózny, ale po desiatich loptičkách sa všetko vrátilo do bežných koľají," vydýchol si Španiel.

Suverénny postup do 2. kola dvojhry na úvodnom tenisovom grandslamovom turnaji roka Australian Open v Melbourne si vybojoval Švajčiar Roger Federer.

S kvalifikantom Alexandrom Kudrjavcevom sa poriadne "zapotil" iba v úvodnom sete a napokon zaknihoval víťazstvo 7:5, 6:2 a 6:2.Na nasadenej trojke zo Švajčiarska neboli badať žiadne problémy po zranení chrbta a na kurte Roda Lavera vybavil 30-ročný šampión z roku 2010 zápas za 98 minút.

Set prehral aj Tomáš Berdych, ale napokon postúpil po výhre 3:1 nad Albertom Ramosom-Viňolasom. Ďalej idú aj Nicolás Almagro, Feliciano López či Juan Martín Del Potro.

Alexandr Dolgopolov (Ukr.-13) - Greg Jones (Aus.) 1:6, 4:6, 6:1, 6:1, 6:2

John Isner (USA-16) - Benjamin Mitchell (Aus.) 6:4, 6:4, 7:6 (1)

Feliciano López (Šp.-18) - Leonardo Mayer (Arg.) 7:6 (5), 6:3, 7:6 (2)

Stanislas Wawrinka (Švaj.-21) - Benoit Paire (Fr.) 6:1, 6:1, 7:5

Bernard Tomic (Aus.) - Fernando Verdasco (Šp.-22) 4:6, 6:7 (3), 6:4, 6:2, 7:5

Philipp Kohlschreiber (Nem.) - Juan Monaco (Arg.-25) 7:5, 4:6, 6:3, 6:7 (4), 6:0

Lu Jen-chsun (Taiw.) - Rik De Voest (JAR) 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3

David Nalbandian (Arg.) - Jarkko Nieminen (Fín.) 6:4, 4:2 - skreč, Nieminen odstúpil pre zranenie brušného svalstva

Sam Querrey (USA) - Kenny De Schepper (Fr.) 6:3, 6:2, 6:2

Pere Riba (Šp.) - Albert Montanes (Šp.) 7:6 (2), 2:6, 6:4, 7:6 (5)

Olivier Rochus (Belg.) - Björn Phau (Nem.) 6:1, 6:4, 6:0

Florent Serra (Fr.) - Steve Darcis (Belg.) 6:7 (3), 3:6, 5:4 - skreč, Darcis odstúpil pre kŕče

Sergij Stachovskij (Ukr.) - Iľja Marčenko (Ukr.) 6:3, 6:7 (9), 4:6, 6:3, 7:5

Donald Young (USA) - Peter Gojowczyk (Nem.) 6:1, 6:2, 4:6, 1:6, 6:2

Už známe dvojice v 2. kole dvojhry mužov (zhora podľa "pavúka" - dolná polovica):

Mardy Fish (USA-8) - Alejandro Falla (Kol.)

Pere Riba (Šp.) - Philipp Kohlschreiber (Nem.)