Štvrtok, 28. októbra, 2021Meniny má Dobromila

Tenis: Testy na EPO rozdelili tenistov na Australian Open

TASR|9. jan 2003 o 13:29

Sydney 9. januára (TASR) - Schválenie krvných dopingových testov na zakázanú substanciu erythropoetín (EPO) na budúcotýždňovom grandslamovom turnaji ...

Sydney 9. januára (TASR) - Schválenie krvných dopingových testov na zakázanú substanciu erythropoetín (EPO) na budúcotýždňovom grandslamovom turnaji Australian Open rozdelila popredných svetových tenistov na dva tábory.

Podporu testom na EPO vyslovil spolu s ďalšími aj Američan Andre Agassi, kým ruský tenista Marat Safin je zásadne proti. "Nemyslím si, že doping je hlavným problémom v tenise. Nepodporujem testy a povedal som svoj názor aj ATP (Asociácii tenisových profesionálov), ale oni ma nepočúvali," povedal Safin, ktorý koncom mesiaca oslávi svoje 23. narodeniny. "Ak chcú na Australian Open priniesť celú nemocnicu, budú mať s tým problémy," uviedol ďalej tretí hráč Entry rebríčka ATP, podľa ktorého sú testy močových vzoriek dostačujúce. "Testovanie na EPO z krvných vzoriek je príliš veľa. Je to čosi ako z iného sveta. Nesúhlasím s tým," dodal.

Podľa Agassiho sa naopak každý s čistým svedomím nemusí testov obávať. "Je to dobré pre čistotu hry, aby sa odstránili drogy dávajúce výhody. Nikto, kto ich neberie, sa nemusí obávať," povedal Agassi a dodal: "Existuje veľa športovcov, ktorí sa poctivo pripravujú a o tom nesmie byť žiadnych pochýb."

Vykonávanie testov na EPO na Ausatrlian Open oznámila Medzinárodná tenisová federácia (ITF) minulý mesiac po tom, čo sa v médiách začalo hovoriť o používaní tejto relatívne novej dopingovej látky. V uplynulých dvoch rokoch sa v tenise dokázali dva dopingové prípady u Argentínčanov Juana Ignacia Chelu a Guillerma Coriu, ktorých suspendovali na tri, resp. sedem mesiacov. Známym bol aj prípad českého tenistu Petra Kordu z roku 1998 so steroidmi na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. V toim istom roku vyhral Korda Australian Open.

Súvisiace články