Pondelok, 6. decembra, 2021Meniny má Mikuláš

Tenis-DC: Moška USA privítal, Páleník prahne po pomste, hrať by sa mohlo v NTC

TASR|9. apr 2003 o 14:40

Londýn 9. apríla (TASR) - Slovenskí tenisti sa v baráži o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára stretnú 19. až 21. septembra na domácej pôde s ...

Londýn 9. apríla (TASR) - Slovenskí tenisti sa v baráži o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára stretnú 19. až 21. septembra na domácej pôde s USA. Rozhodol o tom stredajší žreb v sídle Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) v Londýne, pri ktorom Slovensko figurovalo medzi nenasadenými tímami.

Slovenskí tenisti sa s USA stretnú počas svojho účinkovania v tejto súťaži po druhý raz, vo vlaňajšom prvom kole svetovej skupiny s nimi v Oklahoma City prehrali 0:5. V tomto ročníku prehrali zverenci nehrajúceho kapitána Patricka McEnroea v 1. kole elitnej skupiny v Záhrebe s Chorvátskom 1:4, keď sa ich v ich tíme pri neúčasti zraneného Andy Roddicka predstavili Mardy Fish, Taylor Dent a James Blake, štvrtým nominovaným bol Robby Ginepri.

V Entry rebríčku ATP pre nasadzovanie do turnajov je vo dvojhre z hráčov USA najvyššie na 2. mieste veterán Andre Agassi, Andy Roddick je 6., Pete Sampras je 21., Blake 24., Dent 38., Vincent Spadea 40., Jan-Michael Gambill 42., Robby Ginepri 48., Fish 55. V aktuálnom rebríčku DC figuruje USA na 8. mieste, Slovensko na 20.

Tím nehrajúceho kapitána Miloslava Mečířa si postup do baráže vybojoval tesným víťazstvom (3:2) vo víkendovom zápase 2. kola 1. skupiny euro-africkej zóny v Esch sur Alzette s domácim Luxemburskom, kde pre zranenie ľavej ruky neštartoval najlepší súčasný slovenský tenista Karol Kučera a z vlastného rozhodnutia ani tímová dvojka Dominik Hrbatý. Výsledok žrebu potešil generálneho sekretára Slovenského tenisového zväzu Igora Mošku.

"Veľmi sa teším, že v Bratislave budeme môcť privítať takého atraktívneho súpera, akým je USA. Každý zápas Davisovho pohára je sviatkom, špeciálne súboj s tímom, ktorý je rekordérom v počte víťazstiev a titulov a ktorý disponuje hráčmi absolútnej svetovej špičky. Bol by som ešte radšej, ak by sme týmto stretnutím pokrstili centrálny dvorec Národného tenisového centra. Ak dovtedy nebude skolaudované NTC, tak sa zápas s najväčšou pravdepodobnosťou uskutoční v Inchebe," povedal Moška, ktorý verí, že v Bratislave nastúpia Američania j s niektoru z legiend Agassi, Sampras. "V Záhrebe síce hrali bez nich, ale je možné, že do Bratislavy zavíta niekto z nich. Pre slovenskú športovú verejnosť pôjde o obrovský trhák, mám z toho úprimnú radosť. Čo sa týka povrchu, nehrajúci kapitán Miloslav Mečíř ho pravdepodobne našije priamo na americkú zostavu, lebo napríklad Andy Roddick a James Blake sú univerzálni hráči podobne ako naši. Na tento súboj máme zmluvne podchytených našich troch najlepších tenistov, Karola Kučeru, Dominika Hrbatého a Karola Becka. Pevne verím, že im nič nezabráni v ich štarte".

Medzinárodný sekretár STZ Ľubomír Páleník prahne po odplate za vlaňajšiu prehru v Oklahome. "Máme im čo vracať," prízvukoval Páleník a dodal: "Tiež mi prišlo na um, že ťažšieho súpera sme už pri tomto žrebe dostať nemohli. Aj keď v tej konkurencii je veľa ťažkých súperov, Američania sú absolútna svetová špička. S nimi sme už raz prehrali, teraz by sme mali vyhrať. Tak ako sa nám to v minulosti podarilo so Švédmi. Ako funkcionárovi zväzu mi prišiel na um aj typicky náš problém: Kde budeme hrať a na akom povrchu. Výnimku na tento zápas už asi nedostaneme. Musíme to premyslieť. Verím, že náš nehrajúci kapitán Mečíř sa rozhodne pre antuku. A v prípade tohto povrchu by k nám mal prísť aj Andre Agassi. Veď z Američanov je najlepší antukár. V tom prípade to bude pre divákov vrchol toho, čo môžu v súčasnom tenise vidieť. Aké šance dávam Slovákom v súboji s USA aj s Agassim? V prípade, ak za Slovensko nastúpia všetci najlepší, teda aj Kučera, Hrbatý Beck, šance na úspech sú podľa mňa 50:50. V každom prípade sa však teším, že to bude dobrý zápas a výborné športové divadlo."

Slovenská daviscupová reprezentácia bude štartovať už v tretej baráži po sebe. V roku 2001 po prehre v 1. kole svetovej skupiny v Bratislave s Ruskom (2:3) si účasť medzi najlepšími vybojovala v Prešove v súboji s Chile (3:2). O rok neskôr pri neúčasti Kučeru a Hrbatého prehralo Slovensko s USA 0:5 a na jeseň podľahlo v Prešove Rumunsku 1:4. Po piatich rokoch, počas ktorých sa slovenskí hráči dvakrát (1999 a 2000) dostali do štvrťfinále svetovej skupiny, nasledoval zostup do 1. skupiny euro-africkej zóny.

Žreb baráže (19. - 21. septembra 2003) o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára pre rok 2004:

Rakúsko - Belgicko, Kanada - Brazília, Thajsko - Česko Nemecko - Bielorusko, Maroko - Veľká Británia, Holandsko - India, Ekvádor - Rumunsko, SLOVENSKO - USA

Súvisiace články