06.08.2021 02:00
Deň 14
Tokio 2020
Koniec

Kúsok mojej zlatej medaily patrí aj Slovensku, vraví Benčičová

Víťazka OH Tokio 2020 Belinda Benčičová.
Víťazka OH Tokio 2020 Belinda Benčičová. (Autor: TASR)
Jana Sedláková|6. aug 2021 o 14:30

Cítim, že Slovensko mi fandí, povedala v Bratislave švajčiarska tenistka.

BRATISLAVA. Olympiádu vyhrala za Švajčiarsko. Krátko po tom však prišla na Slovensko a na otázky novinárov odpovedala v takmer bezchybnej slovenčine. 

Švajčiarska tenistka Belinda Benčičová získala zlato na olympiáde v Tokiu vo dvojhre a po boku krajanky Viktorije Golubicovej pridala aj striebro zo štvorhry. 

Jej rodina pochádza zo Slovenska, no ona sa narodila vo Švajčiarsku, ktoré aj reprezentuje. Získať zlato z olympijskej dvojhry sa nepodarilo ani jej dvom legendárnym krajanom Rogerovi Federerovi a Martine Hingisovej.

Obom venovala svoj triumf. 

"Roger mi písal pred každým zápasom. Veľmi ma to nakoplo. Keď mi napísal pred finále, že je skvelý deň splniť si svoje sny, videla som to tiež tak," priznala na tlačovej konferencii v Bratislave.

"Akoby som doplnila úspechy Martiny a Rogera," dodala na margo toho, že bývalé svetové jednotky nikdy vo dvojhre zlato nezískali.

Medaila patrí aj Slovensku

Sama priznáva, že doposiaľ si ani poriadne neuvedomuje, čo dokázala.

"Nečakala som, že získam zlato. Každý zápas som si užívala, spočiatku som cítila nervozitu. Išla som od zápasu k zápasu. Od semifinále som bola ešte viac nervózna. Tam už išlo aj o medaily," priznala.

"Pred finále som si uvedomila, že je lepšie zlato ako striebro," zasmiala sa.

"Prvý pocit po mečbale vo finále bol obrovská úľava. Ale stále tomu veľmi nemôžem uveriť," vraví Benčičová, ktorej v rebríčku WTA patrí 12. miesto. 

Aj keď je reprezentantkou Švajčiarska, cíti silnú podporu zo Slovenska. "Bolo mi jasné, že prídem aj na Slovensko," povedala. 

"Cítim, že Slovensko mi fandí. Som hrdá na svoje slovenské korene. Trávim tu čas, aj tu trénujem. Mnohí Slováci mi píšu na sociálne siete, že ma vidia za svoju. Štipka medaily patrí aj Slovensku," dodala s úsmevom. 

Nechcela chytiť Štefečekovej medailu

Na olympiáde mala kontakt aj so slovenským tímom. Krátko predtým, ako vyhrala Benčičová, vybojovala zlato pre Slovensko strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková. Tenistka sa s ňou stretla a osobne jej zagratulovala.

Keď prišla za slovenskou šampiónkou v trape, všetci okolo nej ju presviedčali, aby si pozrela zlatú medailu, prípadne ju aj chytila. "Som veľmi poverčivá, nechcem sa na medailu ani pozerať," hovorí.

Po presviedčaní z okolia však napriek svojmu názoru spravila výnimku. "Vtedy som si povedala: no, keď to teraz nevyjde..." dodáva so smiechom.

So Zuzanou Rehák Štefečekovou mali spoločnú cestu lietadlom. Veľmi si rozumeli aj ľudsky. "Zuzka je super. Je veľmi skromná, to sa mi páčilo. A povedala: Zlato je super, ale zemeguľa sa nezačne točiť inak," vraví Benčičová.

Slovenskú výpravu nevynechala ani pri svojich oslavách: "Mali sme aj vo švajčiarskom aj slovenskom dome oslavu. Šli sme domov k Slovákom."

Extrémne počasie

V Tokiu mala náročný program, keďže odohrala aj turnaj štvorhry, kde po boku Viktorije Golubicovej získala striebro. Až vo finále nestačili na jeden z najlepších párov sveta, Češky Kateřinu Siniakovú a Barboru Krejčíkovú.

Finále štvorhry ju pritom čakalo deň po triumfe vo dvojhre. Po všetkých oslavách a mediálnych povinnostiach sa k spánku dostala okolo tretej v noci. "Celú noc som ležala a pozerala do steny," priznala.

"My nie sme nejaké špecialistky na štvorhru. Naše súperky sú vo štvorhre oveľa skúsenejšie. Ale je pekné mať dve farby medaily," povedala.

Belinda Benčičová po výhre na OH Tokio 2020.
Belinda Benčičová po výhre na OH Tokio 2020. (Autor: TASR/AP)

"Podľa mňa sme hrali dobrý zápas, prehrali sme tesne," myslí si Benčičová.

Mnoho tenistov sa sťažovalo na veľké teplo a vlhko. Zápasy sa začínali ešte predpoludním, teda v čase najväčších horúčav.

Po žiadostiach zo strany Novaka Djokoviča presunuli štart tenisových zápasov na neskoršie časy, keď už bolo vonku o čosi chladnejšie.

"My tenisti sme zvyknutí na všetko, ale toto bolo extrémne. Bolo veľmi vlhko a dusno. Španielka Paula Badosová ani nevedela dohrať zápas," hovorí.

Nevadí jej hrať bez bodov

Tenis je špecifický aj tým, že nie každý tenista berie olympiádu na rovnakú úroveň. Pre mnohých je oveľa cennejšie získať grandslamový titul. Pre iných je naopak najväčšou métou.

"Grandslam je pre tenistu najviac, ale olympiáda je iným spôsobom viac," vysvetľuje svoj postoj Benčičová.

Body dostávali tenisti za olympiádu naposledy v Londýne 2012. Mnohých aj toto odradilo, aby hrali. Turnaj poznačili mnohé odhlásenia. Benčičová však reprezentuje veľmi rada a toto ako problém nevnímala. 

Užívala si každú príležitosť, keď mohla hrať v Pohári Billie Jean Kingovej (bývalý Fed Cup, pozn.) či Hopmanovom pohári, kde hrala s Rogerom Federerom.

"Ak sú za tým body alebo peniaze, tak bolo vidieť, že kto hral, hral pre svoju krajinu. Mne nevadí, že raz za štyri roky hráme bez bodov," hovorí Benčičová.

Blíži sa US Open, ktoré je pre Benčičovú najúspešnejším grandslamom. Zároveň však platí, že medzi ženami grandslamy často vyhrajú nečakané hráčky a favoritky zlyhajú. Ani Švajčiarska sa po triumfe nechce pasovať do role favoritky. 

"V ženskom tenise ak máte favoritku, tak vyhrá niekto úplne iný. Každé kolo môže ktokoľvek poraziť kohokoľvek. "Každý turnaj ide od nuly. Je jedno, kto vyhral olympiádu," dodala Švajčiarka. 

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Tenis»Kúsok mojej zlatej medaily patrí aj Slovensku, vraví Benčičová