Slováci svoj sen o MS nenaplnili. Podľa trénera Guricha si však získali rešpekt

Fotka zo zápasu Slovensko - Poľsko.
Fotka zo zápasu Slovensko - Poľsko. (Autor: TASR)
TASR|13. máj 2024 o 12:27

Slovenskí hádzanári boli blízko k prvej účasti na svetovom šampionáte od roku 2011.

BRATISLAVA. Trénera slovenských hádzanárov Fernanda Guricha teší, že jeho tím si v kvalifikácii na budúcoročné MS znova získal rešpekt na medzinárodnej scéne.

V nedeľnej odvete 2. kola 2. fázy kvalifikácie prehrali Slováci s Poľskom 25:33 a nenadviazali tak na štvrtkové víťazstvo 29:28 na palubovke súpera.

Domáci boli blízko k prvej účasti na svetovom šampionáte od roku 2011.

Gurich prišiel na slovenskú lavičku v júli 2022 po neúspešnej kvalifikácii na MS 2023.

Slováci vtedy hrali rovno postupový dvojzápas, keďže v úvodnom mali nastúpiť proti Rusku, ktoré bolo suspendované v dôsledku vojenskej invázie na územie Ukrajiny.

Konfrontáciu s Belgickom však ako favorit nezvládli a umožnili súperovi prvýkrát v histórii postúpiť na vrcholný šampionát.

V uplynulej kvalifikácii prešli najprv cez Kosovo (33:23, 25:28 (v) a v ďalšom dvojzápase zdolali dvakrát Izrael (26:25, 26:24).

Dokážeme potrápiť každého

"Tento výsledok je úspech, ale celkovo sme dosiahli aj niečo iné. Pred rokom a pol som sa rozprával s mužstvom a náš cieľ bol znovu získať rešpekt od ostatných tímov. Stále nie sme špičkový tím, ani zďaleka. Máme však rešpekt a dokážeme potrápiť každého," uviedol Gurich po nedeľnom zápase pre TASR.

Spokojnosť s celkovým výsledkom v kvalifikácii prejavil aj prezident Slovenského zväzu hádzanej (SZH) Jaroslav Holeša.

"Čo sa týka celej kvalifikácie, musím vysloviť spokojnosť. Mužstvo urobilo nejaký pokrok a dokázali sme vyhrať nad súperom najvyššej úrovne. Urobili sme progres a myslím si, že to na jeseň zúročíme v kvalifikácii na majstrovstvá Európy," zhodnotil Holeša.

VIDEO: Lukáš Urbán hodnotí odvetu s Poľskom

Štyridsaťdvaročný Gurich trénoval predtým slovenskú reprezentáciu kadetov a na lavičke nahradil Petra Kukučku. Ten zaznamenal ako hráč na pozícii spojky 111 zápasov s 410 gólmi a bol na oboch MS v roku 2009 i 2011.

Vymenovanie Guricha sa tak nestretlo so stopercentným prijatím. "Nemali sme pochybnosti, vedeli sme, že tím potrebuje trénera, ktorí bude zabudovávať mladých hráčov.

Mnohí z nich nastúpili na takýto dôležitý zápas prvýkrát a Poliaci majú hráčov, ktorí pravidelne hrávajú takéto náročné stretnutia či už na ME, MS alebo v LM. Progres je viditeľný, systém si sadá a mužstvo chápe, čo chceme hrať. Tam je spokojnosť," dodal Holeša pre TASR.

Mohli sme to zvládnuť inak

Herný prejav tímu bol v nedeľu o niečo slabší než v úvodnom stretnutí, Poliaci sa navyše presadzovali viac z krídel. Domácich potrápili aj vylúčenia či červená karta pre Šimona Macháča.

V druhom polčase tak museli viac riskovať s vysunutou obranou, ktorá potom nestačila na poľských pivotov.

"Mohlo nás to psychologicky ovplyvniť a spôsobilo to veľa problémov v striedaní aj tempe hry. Nehovorím však, že sme si tie dve minúty nezaslúžili, nekritizujem rozhodcov. Kritizujem situáciu, ktorú sme mohli zvládnuť inak," povedal Gurich.

Nespokojný s vylúčeniami na slovenskej strane bol aj dvojgólový pivot Matúš Moravčík. "Bolo to niečo medzi dvojkou a červenou kartou.

Záležalo to aj od rozhodcov, pískali celkom rýchle dvojky, na začiatku neboli žlté karty a hneď nás vylučovali. Poliaci využili každú šancu a my sme sa museli už len doťahovať," povedal pre TASR Moravčík.

Kvalifikácia na majstrovstvá Európy sa začína 6. novembra zápasom na palubovke Maďarska.

V 2. skupine sú aj Čierna Hora a Fínsko, pričom na záverečný turnaj priamo postupujú najlepšie dva tímy. Ďalší má šancu na základe postavenia v tabuľke tretích tímov.

Slováci boli na ME naposledy v roku 2022 ako organizátor, predtým zaznamenali tri účasti v rokoch 2006, 2008 a 2012.

Nachádzate sa tu:
Domov»Halové športy»Hádzaná»Slováci svoj sen o MS nenaplnili. Podľa trénera Guricha si však získali rešpekt