Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš

Skvelá séria Chicaga je dlhšia, začali ju v NHL už vlani

(Autor: SITA/AP)
Sportnet|8. mar 2013 o 14:36

Kolektívny výkon, množstvo prihrávok i rýchle striedania sú za sériou bez prehry tímu Blackhawks. K absolútnemu rekordu NHL chýba Chicagu 6 zápasov.

BRATISLAVA. Tím Chicaga ťahá od začiatku sezóny rekordnú sériu v NHL v počte 24 neprehratých zápasov v základnej hracej dobe, no zároveň atakuje omnoho významnejší rekord.

Už len päť zápasov bez prehry chýba tímu okolo našej hviezdy Mariána Hossu, aby vyrovnal absolútny rekord Philadelphie zo sezóny 1979/80. Philadelphia vtedy neprehrala až v 35 zápasoch v rade.

Ak totiž do aktuálnej supersérie Chicaga prirátame aj 6 neprehratých zápasov zo záveru základnej časti predchádzajúcej sezóny, dostaneme sa na 30 zápasov, v ktorých Chicago po 60 minútach zakaždým získalo aspoň bod. Naposledy v základnej časti v riadnom hracom čase prehralo 25. marca 2012 doma s Nashvillom 1:6.

Kolektívny prejav a vysoké držanie puku

Podľa analytika SportsNet Billa Clementa je za úspechom najmä kolektívny prejav. Tím má vysoké držanie puku, súperov dokáže prekorčuľovať a má vysoký počet vypichnutých pukov.

Až 249 prihrávok súpera zadržali hráči Chicaga v tejto sezóne. Je to ďaleko najviac spomedzi všetkých tímov NHL.

Navyše všetci hráči sú takmer rovnako vyťažení. Nik nehrá viac ako 24 minút na zápas.

„Máme štyri vyrovnané útoky a na konci zápasov sú hráči menej unavyní ako súper,“ vysvetľuje tréner Joel Quenneville. Práve v poslednej tretine dokážu Blackhawks otočiť stretnutie.

„Každý z našich útokov dokáže výborne hrať proti hociktorej päťke súpera. To je úžasné,“ vraví pre Wall Street Journal krídelník Patrick Kane.

Stan Bowman sa učil od legendárneho otca

Veľký podiel na vybudovaní silnej zostavy má generálny manažér Stan Bowman. Vyrastal sledovaním trénerskej práce jeho otca Scottyho,, ktorý s Detroitom Red Wings získal tri razy Stanley Cup. Detroit vtedy pripomínal dnešnú futbalovú Barcelonu. Súperov zdolával kolektívnym výkonom. Puk mal často pod kontrolou, súpera k nemu nepustil.

„Bol to netradičný štýl. Prirovnal by som ho k Harlemu Globetrotters,“ vraví Stan Bowman.

V piatok v noci nastúpi Chicago na ľade Pepsi centra v Colorade a bude to mať zrejme ťažšie. Práve proti Coloradu sa totiž zranili útočníci Patrick Sharp a Andrew Shaw. Do Colorada zrejme pre chorobu nepocestuje ani Čech Michael Frolík.

Tréner Blackhawks Joel Quenneville však už avizoval, že v Colorade nastúpi aj Marián Hossa, takže útočná sila hostí až tak neutrpí. „Hossa bol blízko k tomu, aby nastúpil proti Coloradu aj doma, najbližší zápas však už hrať bude,“ povedal Joel Quenneville.

Rekordné série

x Chicago od začiatku skrátenej sezóny NHL neprehralo už 24 zápasov v riadnom hracom čase. Prekonalo tak rekord Edmontonu zo sezóny 1984/85, kedy jeho tím neprehral úvodných 15 zápasov.

x Chicago aktuálne atakuje totálny rekord Philadelphie zo sezóny 1979/80, ktorej hráči vtedy neprehrali až v 35 zápasoch v rade. Chicagu na vyrovnanie tejto unikátnej série chýba už len 5 úspešných zápasov. V závere základnej časti minulej sezóny Chicago neprehalo v 6 zápasoch a v aktuálnej sezóne už v 24 súbojoch.

x Nadlhšiu sériu výhier v riadnom hracom čase v histórii za sebou zaznamenal Pittsburgh v sezóne 1992/93, kedy vyhral až 17-krát.

x Najhoršiu sériu prehier v histórii NHL utrpeli dva tímy. V sezóne 1974/75 Washington a v sezóne 1992/93 San Jose. Oba prehrali v riadnom hracom čase 17-krát za sebou.

Súvisiace články