Eva Pinkelnigová

Rakúsko

237,9 b

121,0 m /123,0 m

PLANICA. Kanadská reprezentantka Alexandria Loutittová triumfovala na veľkom mostíku HS-138 na majstrovstvách sveta v Planici a pre svoju krajinu získala vôbec prvé zlato v skokoch na lyžiach v histórii.

V stredajšej súťaži zvíťazila výkonom 264,4 bodov a skokmi dlhými 134,5 a 136,5 metrov. Druhá skončila obhajkyňa titulu Maren Lundbyová z Nórska a tretia bola víťazka kvalifikácie Katharina Althausová z Nemecka.

Devätnásťročná Loutittová tak pridala k tohtoročnému juniorskému titulu z Whistleru aj zlato medzi ženami. Althausovej tesne ušiel perfektný zápis.

Na šampionáte v Planici predtým vyhrala tri z troch možných zlatých - v individuálnej súťaži, pretekoch družstiev i miešaných družstiev.

Po úvodnom kole boli na čele so 130,9 bodmi spoločne Lundbyová a Loutittová, ktorá len v januári prvýkrát vyhrala preteky Svetového pohára.

V druhom išla ako prvá skúsenejšia Nórka, ktorá nezopakovala 139,5 m dlhý pokus z prvej časti, zaletela do vzdialenosti len 133 m a nevyšiel jej ani dopad.

Rozhodcovia jej udelili 123,1 m. Mladá Kanaďanka naopak predviedla skok dlhý 136,5 metra, za ktorý dostala 133,5 bodu a tešila sa zo zlata.

Loutittovej triumf je prvý na MS v severskom lyžovaní v histórii jej krajiny medzi ženami a len tretí celkovo, predtým sa z titulu tešili dvakrát bežci na lyžiach.

"S Loutittovou sa počítalo na pozíciu čierneho koňa pretekov, ale že to bude zlatá medaila? Tak to je veľké prekvapenie, ale rozhodne zaslúžené," neskrýval prekvapenie komentátor Eurosportu Radek Barkman.

"Vždy som o tom snívala, ale keď sa to v skutočnosti podarilo, je to niečo fenomenálne. Je to naozaj veľmi príjemný pocit," povedala víťazka.

Domov»Zimné športy»Ďalšie súťaže»Prekvapený bol aj komentátor. Na MS senzačne zvíťazila Kanaďanka