Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Rus z Kamčatky trénerovi neveril, teraz očaril svet slalomu

Ruský lyžiar Alexander Chorošilov sa stal víťazom nočného slalomu Svetového pohára v rakúskom Schladmingu. (Autor: TASR/AP)
TASR|Publikované 28. jan 2015 o 09:50

Ako deklasoval konkurenciu v Schladmingu, určite vojde do dejín ako niečo výnimočné.

SCHLADMING. Triumf ruského alpského lyžovania vo Svetovom pohári nie je žiadnou historickou supersenzáciou a už vôbec nie v podaní Alexandra Chorošilova. Skúsený slalomár sa v uplynulých sezónach pohybuje v širšej elite a v januári viackrát predviedol top-formu.

Ale akým spôsobom deklasoval konkurenciu v utorok večer v Schladmingu, to určite vojde do dejín ako niečo výnimočné.

Just v generálke na blížiace sa MS v americkom Vaile, keď všetci skloňovali iné mená - či do súboja Rakúšana Marcela Hirschera a Nemca Felixa Neureuthera zasiahnu ich špičkoví krajania Fritz Dopfer a Mario Matt, prípadne Talian Stefano Gross.

V zátvorke sa počítalo so švédskymi a nórskymi kométami, niekto možno upozorňoval aj na Chorošilova.

Razom je však Rus superfavorit na zlaté vyvrcholenie MS v nedeľu 15. februára. Nie preto, že vyhral v pretekoch SP, veď medzi hustými bránkami sa môže stať všeličo, ale pre svoj štýl jazdy, ktorým jeho výkony gradovali počas celého mesiaca.

42 500 divákov

Keď 30-ročný borec vyhral na Planai najťažší slalom v seriáli SP, jeho prvým, pomerne obsažným vyjadreniam pre ORF akoby chýbala emócia.

Z rerezvovanosti ho dostala až tlačovka v obrovskom a preplenom kongresovom centre na akcii, ktorú vo frenetickej atmosfére sledovalo 42 500 divákov.

"Som šťastný. Vlastne nielen šťastný, je to čosi neskutočné," citujú Chorošilova svetové agentúry: "Možno to tak nevyzerá, ale v sebe mám množstvo emócií."

Aj keď svoju prvý životný úspech dosiahol 3. miestom pred Vianocami vo švédskom Aare, tento výsledok by sa mohol brať ako využitie okolností súťaže. Už tam konkuroval duu Hirscher-Neureuther, ale stále sa to bralo ako výnimočný výstrel borca, ktorý sa pevne usadzuje v elitnej pätnástke slalomu.

Lenže on sa usadil až tak pevne, že pred Schladmingom v každom zo 7 slalomov skončil v prvej desiatke. Pozornejšie oko si navyše všímalo spôsob, akým to dosahoval.

Chorošilov mu jediný konkuroval

Minulú sobotu v Kitzbüheli skončil šiesty, po chybe v 2. kole. Zo všetkých lyžiarov na štarte vyzeral v hustých bránkach najpresvedčivejšie a maximálne prirodzene.

Stavil opäť na precíznosť techniky a stratégiu plynulých oblúkov, hoci Ganslernhang si žiada aj dravé vstupy a vedenie stopy priamo do bránok aj v prechodových úsekoch, kde bolo treba viac hraniť a toto v 1. kole robil Hirscher.

Chorošilov mu jediný konkuroval, ale v druhej jazde príliš podišiel bránku pod zlomom, ktorú architekt trate "zákerne zatvoril".

Najmarkatnejší na jeho výkone bol fakt, že predovšetkým v druhej časti nie príliš strmého ale extrémne premenlivého a selektívneho kurzu najlepšie držal "krivý" rytmus. S dôrazom na spodnú ľavú lyžu na naklonenom svahu.

Predpoklady, že na brutálne strmom svahu Planai môže o dva dni tieto danosti využiť. Ale že ich využije ako Ingemark Stenmark, Marc Girardelli a Alberto Tomba v ich hviezdnych érach, to by nenapadlo nikomu ani vo sne.

Potom už treba iba ísť rýchlo

Ruský lyžiar už v prvom kole odstavil o 79 stotín sekundy ďalšieho v poradí Nemca Felixa Neureuthera, vedúceho muža slalomového poradia. Ostatní zaostali ešte viac, Hirscher až 1,34 s.

V druhej jazde síce nemal najrýchlejší čas, lebo vedomý si situácie v spodnej časti v niektorých bránkach zataktizoval, ale na najlepšieho v kole stratil len 26 stotín a najmä opäť deklasoval všetkých, ktorí mu ako-tak konkurovali.

Výslednicou bol senzačný odstup 1,44 s od druhého Taliana Stefana Grossa.

"Predviedol som dve veľmi dobré kolá a cítil som sa skvele. Potom už treba iba ísť rýchlo. Pred druhou jazdou som necítil žiadny prílišný tlak a to je tiež to, čo sa napríklad oproti minulému roku zmenilo," vyznal sa rodák z Kamčatky, ktorý podľa APA žije a trénuje veľkú časť roka v Rakúsku a jeho žena s dcérou žijú neďaleko od Moskvy.

"V prvom rade by som sa chcel poďakovať môjmu trénerovi, ktorý mi pred pár rokmi povedal, že mám na to, aby som vo Svetovom pohári stál na stupňoch, dokonca na tom najvyššom. V tom čase som to považoval za žart."

Naposledy pred 34 rokmi Žirov

Pred Chorošilovom naposledy vyhral preteky SP (obrovský slalom) v roku 1981 Alexander Žirov, ktorý o dva roky neskôr zahynul pri autonehode.

Medzi oboma "Sašami" už nik iný. Z ruských žien naposledy vyhrala zjazd v roku 1997 Varvara Zelenská.

Chorošilovov triumf ocenili aj obe superstar svetového slalomu. Hirscher nazval jeho výkon "jednoducho senzačný" a Neureuther povedal, že "bolo fantastické, ako išiel v druhej jazde premiérovo z pozície lídra súťaže - to bola proste nadvláda".

Autor: TASR

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.