Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Zomrela legenda Rely Dakar, ktorá inšpirovala generácie jazdcov

Ilustračné foto. (Autor: Archív SME)
SITA|Publikované 11. jan 2021 o 10:15

Hubert Auriol mal 68 rokov.

PARÍŽ. V nedeľu zomrel historicky prvý víťaz Rely Dakar, ktorý triumfoval v súťaži motocyklov a neskôr aj automobilov Hubert Auriol.

Príčinu úmrtia 68-ročného Francúza a jedného z priekopníkov najväčšieho športového púštneho dobrodružstva na svete zatiaľ nezverejnili, ale údajne roky trpel problémami so srdcom.

Preteky Rely Dakar pôvodne v rokoch 1979 - 2007 jazdili v Afrike so štartom v Paríži. Neskôr premiestnili do Južnej Ameriky a aktuálne sa jazdia na Arabskom polostrove v Saudskej Arábii.

Auriol ovládol Rely Paríž-Dakar v rokoch 1981 a 1983 v kategórii motocyklov a v roku 1992 si pripísal triumf medzi automobilmi.

Neskôr charizmatický Francúz s prezývkou "Afričan" takmer 10 rokov vykonával funkciu riaditeľa prestížnych pretekov (1995 - 2004) a výrazne sa zaslúžil o zvýšenie ich súťažnej aj marketingovej hodnoty.

"Inšpiroval generácie jazdcov a bol integrálnou súčasťou Rely Dakar počas jej historických míľnikov," uvádza sa vo vyhlásení vedenia pretekov.

Auriolov krajan a 13-násobný šampión Dakaru Stéphane Peterhansel, rovnako prejavil úctu svojmu veľkému vzoru.

"Súťažím na Rely Dakar len preto, že tu bol kedysi Hubert a ja som ho videl na týchto pretekoch. Pre mňa to bol stále prototyp vysokej jazdeckej triedy spojenej s ľudskou inteligenciou," skonštatoval Peterhansel.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články