Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Proti Litve ide o veľa, ale panika nehrozí

(Autor: TASR)
Pavol Spál|21. mar 2013 o 18:54

Futbalistov čaká boj o MS v Brazílii. Ak chcú pomýšľať na postup, musia slabšiu Litvu zdolať.

BRATISLAVA. Vo svetovom rebríčku im patrí až sto pätnáste miesto, ľudia po celom svete si ich zvyčajne pletú so susedným Lotyšskom. K postupu na veľký turnaj sa nikdy nepriblížili.

Futbalisti Litvy sú nevyspytateľní. Pred troma rokmi spôsobili senzáciu, keď v prvom dueli kvalifikácie o postup na ME vyhrali v Česku 1:0. Až 99,9 percenta tipujúcich pritom verilo Čechom.

V piatok čelia v kvalifikácii o postup na svetový šampionát Slovákom. Zápas, ktorý sa začína o 20.10 v Žiline, vysiela TV Dajto. Ak chcú Slováci pomýšľať na postup, musia vyhrať.

Litva favoritom gól nedala

„Treba hrať trpezlivo, rozumne – bez paniky. Verím, že naša hra bude taká, akú si ľudia predstavujú. A že nám budú tlieskať po víťaznom zápase,“ tvrdil Marek Sapara, s tromi gólmi najlepší strelec Slovákov v kvalifikácii.

V prvom súboji kvalifikácie na umelej tráve v Litve súperi remizovali 1:1. V prebiehajúcej kvalifikácii Litva na pôde najväčších favoritov prehrala: 0:2 v Grécku a 0:3 v Bosne. Jej hra je založená na taktickej a hernej disciplíne.

Kľúčovou postavou je Deividas Šemberas. Stopér či defenzívny stredopoliar odohral 250 zápasov za CSKA Moskva, momentálne pôsobí v Alanii Vladikavkaz.

Litve bude chýbať dôležitý stopér Marius Stankevičius z rímskeho Lazia a Tomas Danilevičius, rekordér v počte reprezentačných gólov. Tréneri Michal Hipp a Stanislav Griga z taktických dôvodov neprezradili zostavu.

Môžeme však niečo vytušiť. V bráne podľa SME nastúpi Dušan Kuciak, ktorý sa stal po abdikácii Muchu jednotkou. Za Legiu Varšava – lídra poľskej ligy odchytal všetky zápasy v sezóne. V strede obrany má istotu kapitán Martin Škrtel.

Vedľa neho sa núka konštruktívny Marián Čišovský, ktorý v Plzni skvele diriguje obranu. Tréneri však zrejme stavia na Jána Ďuricu, ktorý je so Škrtelom najviac zohraný.

Na kraji obrany (vpravo) by mal hrať Tomáš Hubočan. Je to síce skôr stopér, ale na tomto poste niet lepšej alternatívy.

Vľavo nastúpi skúsený Marek Čech, ktorý stabilne hráva za turecký Trabzonspor. Na poste defenzívneho stredopoliara by mal hrať Pečovský. U trénerov mal doteraz väčšiu dôveru ako Juraj Kucka.

V kádri chýbajú stabilní krídelníci Stoch (nehráva vo Fenerbahce) a Weiss (je opäť zranený). Ich miesto môže zaujať Mak s uzdraveným ľavákom Šventom. Mak síce v bundeslige momentálne nehráva, ale v príprave proti Belgicku dokázal oživiť hru.

V strede zálohy má istotu špílmacher Hamšík. Popri ňom by mohol tvoriť hru Sapara.

Sťažené podmienky

Očakávame, že tréneri sa rozhodnú hrať na jedného klasického útočníka – vysokého Jakubka. Dobrý hlavičkár by mohol na prehustenú obranu platiť. V zálohe je rýchly Hološko, ktorý môže zaskočiť i na krídle.

Žilinský štadión je jedným z mála na Slovensku, kde je vykurovaný trávnik. Plocha i tak nebude ideálna – trávnik nedávno chytil pleseň.

„Máme sťažené podmienky, že ihrisko nebude v takom stave, v akom by sme čakali. Trávnik je jemne podmočený. Bude väčšia fyzická záťaž, plocha by mohla byť rovnejšia. Máme konštruktívnych hráčov, ktorí si vedia prihrať, súpera prečísliť, takže terén môže byť aj jednou z nevýhod,“ tvrdil Marek Čech.

„Vzhľadom na poveternostné podmienky môžu byť rozhodujúce štandardné situácie. Prikladám tomu veľkú vážnosť, venovali sme sa im na tréningoch v dostatočnej miere,“ vravel tréner Griga.

Pavol Spál
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.

Súvisiace články