Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Revolúcia vo futbale? Poliaci prišli so zaujímavým nápadom, ako chrániť rozhodcu

Brazílsky futbalista Neymar. (Autor: TASR/AP)
SITA|24. apr 2020 o 16:21

Novinky sa týkajú arbitrov či VAR.

BRATISLAVA. V najvyššej poľskej futbalovej súťaži sú pred reštartom pozastavenej sezóny 2019/2020 naplánované viaceré novinky.

V prípade, že možné úpravy v pravidlách vstúpia do platnosti, v Ekstraklase sa zmení spôsob vedenia zápasov.

Termín obnovenia súťažných stretnutí zatiaľ nestanovili, no mohlo by sa tak udiať v najbližšom období.

Tri rôzne zvuky

Kľúčovou novinkou má byť tzv. e-píšťalka. Keď budú hlavní rozhodcovia chcieť odpískať napríklad priamy kop alebo signalizovať iný verdikt, namiesto fúknutia do píšťalky na nej stlačia špeciálne tlačidlo.

Eliminuje sa tak šanca, že sa z úst rozhodcov dostanú do vzduchu kvapôčky, ktoré tiež predstavujú jeden zo spôsobov šírenie nebezpečného koronavírusu.

Elektronická píšťalka má tri rôzne zvukové signály, dva z nich podľa Przegladu Sportowého pôsobia dosť neprirodzene a bežný človek okamžite pochopí, že ide o zvuk vygenerovaný počítačom.

Tretí simuluje píšťalku, pričom jej hlasitosť je 125 decibelov. Zariadenie je napájané batériou a náklady naň sú približne 20 eur.

Ak budú musieť arbitri počas zápasu vysvetliť aktérom dôvod rozhodnutia, učinia tak so zakrytým nosom a ústami.

Zatiaľ však nie je známe, či bude stačiť bežné rúško, respirátor alebo bude potrebná akási rozhodcovská prilba. Kompletné rozhodcovské tímy budú musieť mať na rukách rukavice.

Priblíž sa a dostaneš žltú

Hráči budú musieť počas zápasu byť najmenej dva metre od rozhodcu. Keďže v priebehu stretnutí pracujú emócie a nervy sú často našponované na maximum, toto opatrenie môže pre hráčov predstavovať problém.

Zvlášť pre tých, ktorí boli zvyknutí každý verdikt podrobne prediskutovať s rozhodcom. Po novom má každý previnilec, ktorý naruší dvojmetrovú zónu rozhodcu, dostať žltú kartu.

Pri tomto nápade padol aj názor, aby sa uvedený predpis zapracoval medzi klasické pravidlá aj po skončení koronakrízy.

V ohrození je momentálne používanie systému videoasistenta rozhodcu (VAR), ktoré by mohlo predstavovať riziko.

V malých miestnostiach sú často niekoľko centimetrov od seba dvaja asistenti VAR spolu s televíznym technikom, čo môže zvyšovať možnosť infekcie aj v prípade, že by prítomné osoby mali na sebe ochranné prostriedky.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

(Autor: SME/MM)

Súvisiace články