Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Pláteník bude trénovať Yaninu Wickmayerovú

SITA|6. feb 2011 o 11:00

Vladimír Pláteník sa stal trénerom belgickej tenistky Yaniny Wickmayerovej.

ANTVERPY. "V sobotu sme podpísali zmluvu s trojmesačnou skúšobnou dobou," uviedol bývalý kouč Dominiky Cibulkovej, Rumunky Sorany Cirsteovej a Rusky Nade Petrovovej Pláteník pre agentúru SITA.

"Nezáväzný prvý kontakt sa udial už vlani počas US Open. Vtedy to bolo zo strany jej otca, ktorý však rešpektoval moje záväzky voči Nadi," vysvetlil Pláteník.

"Teraz ma potešilo, že sa s ponukou ozvala samotná hráčka. Veľmi sa mi páči, že Yanina má povesť veľkého pracanta, ktorého nebudem musieť tlačiť do tréningového úsilia. Pokúsim sa najmä doladiť prvky, v ktorých u nej vidím rezervy. Napríklad podanie má síce v poriadku, ale zatiaľ sa ho súperky neobávajú ako zbrane - to chcem zmeniť. Do dobre nadrilovaných základných úderov by som rád vniesol viac pestrosti, volejov, celkovej flexibility."

Viac hláv, viac rozumu?

Pláteník sa neobáva viaznutia súladu v zomknutom zázemí semifinalistky newyorských US Open 2009: "Myslím si, že pri dobrom rozdelení kompetencií môže byť na prospech viac názorov na veci. Upozorňovali ma na silnú väzbu medzi Yaninou a jej otcom Marcom, ale podľa mňa sa to určite dá využiť v prospech jej výkonnostného napredovania rovnako ako poradenstvo od trénerky Ann Devriesovej, ktorá býva označovaná aj za akúsi jej druhú mamu. Zhodou okolností sa poznám s Ann od obdobia, keď môj brat hrával volejbal v Belgicku kúsok od Bree. Aj tento faktor obojstranne zavážil pri zrode terajšej spolupráce," priblížil Pláteník.

"Veľmi sa teším na novú výzvu, znova však zdôrazňujem, že do budúcnosti rátam aj s mojou intenzívnejšou pomocou slovenskému tenisu. Zatiaľ však predsa len dávam prednosť možnostiam dosiahnuť niečo na medzinárodnej scéne," dodal tréner.

Belgičanky proti Slovenkám. To je ďaleko

Čoskoro 35-ročný Pláteník (nar. 18. februára 1976), kedysi 393. v renkingu ATP, sa momentálne nachádza v Antverpách, kde Belgičanky aj s 21-ročnou Wickmayerovou v kádri bojujú proti Američankám vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny Pohára federácie 2011 reprezentačných družstiev žien o možnosť zahrať si 16. - 17. apríla v semifinále s úspešným zo súbežného bratislavského derby SR - ČR.

Črtá sa teda zaujímavá kombinácia. "Ešte je to ďaleko. Navyše, aj turnajové dianie občas prináša podobné situácie a ja sa ich snažím vždy brať čo najprofesionálnejšie," podotkol V. Pláteník.

Rodáčka z Lieru Wickmayerová figuruje na 26. priečke vo svetovom rebríčku WTA, dosiaľ najvyššie bola na 12. pozícii (zhodou okolností presne ako Cibulková).

Na sklonku sezóny 2009 čelila hrozbe dištancu za viacnásobné porušenie povinnosti oznamovať miesto pobytu pre prípad antidopingovej kontroly, ale Medzinárodná tenisová federácia (ITF) pristúpila k zmrazeniu zákazu činnosti až do doriešenia "zamotaného" prípadu u Športového arbitrážneho súdu (CAS) vo švajčiarskom Lausanne, čo sa ešte neudialo.

Držiteľka troch singlových titulov z hlavnej profesionálnej úrovne, semifinalistka US Open a finalistka tohtoročného podujatia WTA v novozélandskom Aucklande Wickmayerová v mladosti takmer tri roky rozvíjala svoj talent v známom tenisovom rezorte Saddlebrook pri Tampe.

"Môj otec bol dovtedy chlapíkom s fungovaním bežného Belgičana. Mal príbuzných, priateľov, auto, dom. Pre mňa sa toho všetkého vzdal zo dňa na deň. Dal na deväťročné dievčatko a opustil celý svoj dovtedajší život, svoje sny. Úplne sa obetoval a bol mi oporou. Navždy si to budem vážiť. Za okamihy šťastia, ktoré prežívam, vďačím v prvom rade jemu. Považujem ho za skvelého muža," priznala Wickmayerová.

Súvisiace články