V roku 2020 sa stretli v šprintérskom dojazde v Poitiers. Peter Sagan sa natlačil na Wouta van Aerta a došlo k fyzickému kontaktu. Vtedy si slovenský cyklista vyslúžil penalizáciu a tiež nešportové gesto od svojho súpera.
O dva roky neskôr sa stretli opäť, v ďalšom kontroverznom dojazde. Tentokrát sa búrili najmä slovenskí fanúšikovia, ktorým sa nepozdával štýl jazdy van Aerta. Aj jemu bolo adresovaných pár ostrých slov, no penalizácii sa vyhol.
Prečo? "Aj keď tieto špurty vyzerajú veľmi podobne, pohyb pretekárov bol odlišný," hovorí pre Sportnet elite národný rozhodca LUKÁŠ RADOSA.
Ako ste videli súboj Petra Sagana a Wouta van Aerta v tretej etape tohtoročnej Tour de France?
Štýl jazdy van Aerta bol na hrane pravidiel. Otázne však bolo, či toto správanie predstavovalo také intenzívne porušenie pravidiel, aby bol penalizovaný relegáciou na posledné miesto v skupine.
Všeobecne je pri vyvodzovaní zodpovednosti za porušenie pravidiel potrebné postupovať k pochybnostiam miernejšie. Môžeme sa domnievať, že tomu tak bolo aj v tomto prípade.
Ako vyzerá posudzovanie kontroverznej situácie?
V prvom rade je posudzovanie závažnej situácie a rozhodcovský verdikt kolektívnym rozhodnutím, kde v prípade rozdielnych názorov dochádza k hlasovaniu a rozhodnutiu väčšiny.
Panel rozhodcov preskúma danú situáciu a diskutuje či bola v súlade s pravidlami a či došlo k ohrozeniu ostatných pretekárov.
Čo je v takomto dojazde z pohľadu rozhodcov kľúčové?
Pri takomto dojazde je dôležité sledovať viacero vecí. V prvom rade, či pretekár v záverečnej fáze špurtu vybočil zo svojej línie.
Ak áno, obmedzil či ohrozil tým ostatných pretekárov? Bol tam fyzický kontakt? Rovnako rozhodcovia prihliadajú aj na to, či ide o prvé takéto porušenie alebo sa to stalo už v predchádzajúcich etapách.
V čom bol tento súboj iný s tým z roku 2020?