Ovečkin sa trápi, súperi ho prečítali

Alexander Ovečkin nastrieľal v siedmich sezónach v NHL priemerne 48 gólov. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|19. feb 2013 o 10:00

Tréner Washingtonu Adam Oates skúša prebudiť svojho strelca zmenou pozície. Z ľavého krídla, z ktorého nastrieľal v 553 zápasoch 339 gólov, ho presunul na pravé.

BRATISLAVA. „Kde je Ovečkin, kde je Ovečkin?,“ skandovala vo štvrťfinále olympijského turnaja vo Vancouvri zaplnená Canada Hockey Place. Reagovala tak na jasnú dominanciu svojho tímu, ktorý zdolal Rusko 7:3.

Alexander Ovečkin bol v zápase neviditeľný. Odvtedy odohral množstvo zápasov, v ktorých dokázal, že je stále veľkou hviezdou.

Kedysi býval na ľade až príliš agresívny, postupne však dospel. Pomohol mu aj vzťah so sympatickou tenistkou Mariou Kirilenkovou, s ktorou sa zasnúbil.

V KHL hral Ovečkin výborne

V KHL začal výborne

V NHL doteraz nastrieľal v každom ročníku v priemere 48 gólov a výborne začal sezónu aj v drese Dinama Moskva. V 31 zápasoch zaznamenal 40 bodov a aj napriek odchodu do Washingtonu sa udržal v najproduktívnejšej dvadsiatke KHL.

V skrátenom ročníku NHL sa však zatiaľ trápi. Capitals čakajú na jeho body, ale tie prichádzajú pomenej ako v minulosti.

Pritom minulý týždeň zaznamenal v troch zápasov päť bodov, momentálne však vo dvoch dueloch nebodoval.

Celkovo zaznamenal desať bodov v pätnástich stretnutiach. Horšie je však, že jeho tím klesol vo Východnej konferencii na posledné miesto.

Boli časy, keď Ovečkin bojoval o post najlepšieho hokejistu planéty so Sidneym Crosbym.

Teraz bojuje o miesto vo vlastnom tíme. V produktivite Capitals je až štvrtý. Aj preto tréneri skúšajú zmeniť stratégiu, keď ho posunuli z ľavého krídla na pravé.

ovechkin2_res.jpg

Čitateľná hra

Dôvodom je, že sa jeho hra stala pre súpera ľahšie čitateľná a dokáže ho až pričasto odstaviť od puku.

„Úprimne vám poviem, že to je ťažké. Ale musíte veriť trénerovi,“ povedal americkým médiám Rus.

V prvých piatich sezónach v NHL boli jeho gólové štatistiky úžasné. Sezóny s číslami 52, 46, 65, 56 a 50 hovoria sami za seba. Potom však zrazu padol počet na 32, vlani ho o niečo zlepšil na 38. Všetky góly padli po tom ako hral na ľavom krídle, väčšinou po boku skvelého centra Nicklasa Backstroma.

Ovečkinova pravácka strela z ľavej strany sa stala značkou, ale postupne ju väčšina tímov prečítala.

Tréner Capitals Adam Oates ho preto posunul na pravo už na začiatku ročníka. Pritom hviezdam sa málokedy stáva, že ich tréner preradí z ich obľúbenej pozície.

Rus začal na novej pozícii zle, Washington prehral deväť z jedenástich zápasov a dvadsaťsedemročný útočník neskóroval v štyroch úvodných stretnutiach.

Pri striedaniach často zavadzal spoluhráčom, ktorí hrali na ľavom krídle. Nakoniec poprosil trénera, aby ho vrátil na ľavé krídlo. Ten mu vyhovel, ale posielal ho na obľúbenom poste len v spoločnosti útočníkov zo štvrtej lajny.

ovechkin_res.jpeg

Puky má dostávať viac na forhend

Po štyroch dueloch Ovečkin súhlasil s návratom na pravé krídlo a tréner ho preradil späť do druhého útoku tímu k Mikeovi Ribeirovi a Jasonovi Chimerovi.

„V posledných rokoch sa hokej zmenil. Tréneri dokážu vytvoriť systém, v ktorom sa ťažko presadzuje hráčovi, ktorý drží puk. Preto sa stal Ovi trochu prečitateľný, ale postupne sa to mení a na pravom krídle sa našiel,“ povedal NY Times manažér tímu George McPhee.

„Na Alexovi je vidieť progres. Dostáva oveľa viac pukov a ľahšie si zvyká na novú rolu,“ dodal tréner Oates.

McPhee odôvodňuje zmenu hlavne tým, aby Ovečkin dostával puky viac na forhend ako bekhand.

Napriek tomu, že sa Rus stále herne trápi, je spokojnejší ako na začiatku sezóny. „Cítim sa dobre. Prvoradé je, aby som mal dosť síl. Stále hokej milujem, to je hlavné.“

Súvisiace články